Ministerstvo financí trvá na tom, že chce od příštího roku začít vybírat digitální daň, která by dopadla na velké internetové firmy. Reagovalo tak na americkou hrozbu, že Spojené státy kvůli tomu na Česko uvalí odvetná cla. "Na pozici České republiky se nic nemění," řekla HN Anna Fuksová z tiskového odboru ministerstva. A zopakovala dosavadní českou pozici, že "daňová politika je suverénní záležitostí každého státu".

Američané ale už delší dobu tvrdí, že digitální daň, kterou se kromě Česka chystá zavést několik dalších zemí, je diskriminační, protože je namířena hlavně proti americkým firmám. "Prezident Donald Trump se obává, že mnoho našich obchodních partnerů přijímá daňové režimy, které jsou vytvořené tak, že nespravedlivě cílí na naše společnosti," prohlásil americký zmocněnec pro obchod Robert Lighthizer. "Jsme připraveni přijmout veškerá vhodná opatření, abychom ochránili naše podniky a zaměstnance před jakoukoliv diskriminací," pohrozil. 

USA nyní zahájily vyšetřování podle paragrafu 301 amerického obchodního zákona, který dává prezidentovi USA možnost uvalit odvetná cla. Ta by dopadla na české vývozce do Spojených států. České firmy před pandemií nového koronaviru vyvážely do USA každý rok výrobky a zboží zhruba za 90 miliard korun. Jde například o gumárenské firmy nebo výrobce leteckých motorů či nemocničních lůžek, tedy společnost Linet.

Kromě Česka zahájil Washington šetření také proti Velké Británii, Rakousku, Itálii, Brazílii, Turecku či Evropské unii jako celku. Zastánci zvláštní digitální daně poukazují na fakt, že současné předpisy velkým firmám umožňují ve velké většině zemí jen zcela minimální daně, a to navzdory tomu, že v nich dosahují velkých zisků. "Cílem ministerstva financí je, aby daň dopadla zejména na ty subjekty, které podnikají na českém trhu, aniž by z této činnosti platily v Česku odpovídající daň z příjmů," řekla v této souvislosti HN Anna Fuksová.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.