Americký prezident Donald Trump v pátek na tiskové konferenci v Bílém domě oznámil, že dal pokyn vládě, aby zahájila proces rušení politických výjimek, které Hongkongu poskytovaly ze strany USA oproti pevninské Číně zvláštní status. Reagoval tak na nový bezpečnostní zákon pro Hongkong, pro nějž se ve čtvrtek vyslovil čínský parlament na svém plenárním zasedání. Informovaly o tom tiskové agentury.

Trump dodal, že Spojené státy také zakážou vstup do země "potenciálně rizikovým" osobám z Číny a začnou sankcionovat čínské oficiální činitele, kteří jsou podle Washingtonu zodpovědní za podrývání hongkongské ekonomiky. Podle amerického prezidenta Čína porušila své slovo ohledně zachování hongkongské autonomie. "Dnes zrušíme vstup do země jistých obyvatel Číny, kteří jsou podle nás potenciálně rizikoví z hlediska bezpečnosti," prohlásil Trump.

Podle amerického prezidenta Peking porušil své slovo ohledně zachování hongkongské autonomie a čínské kroky proti ní jsou tragédií pro lid Hongkongu, pevninské Číny i světa.

Čínský parlament ve čtvrtek na svém plenárním zasedání schválil přijetí kontroverzního nového bezpečnostního zákona pro autonomní Hongkong. Návrh bude nyní předán stálému výboru, který je vrcholným orgánem čínského parlamentu, k rozpracování podrobností jednotlivých článků. Definitivně by měl být zákon hotov v září.

Nová právní norma má umožnit potlačování teroristických a separatistických aktivit, podvratné činnosti i zahraničního vměšování.

Bezpečnostní orgány Pekingu budou moci na základě normy zřídit v Hongkongu úřady, které budou dohlížet na národní bezpečnost.

Kritické reakce se ihned ozvaly nejen ze Spojených států, ale také z dalších zemí, které považují zákon za omezení autonomie Hongkongu, k jejímuž zachování se Čína zavázala ve smlouvě s Británií.

Hongkong předala v roce 1997 Británie Číně pod podmínkou, že bude po dobu 50 let spravován podle principu "jedna země, dva systémy". Ten Hongkongu zaručuje oproti pevninské Číně určité svobody, mimo jiné svobodný tisk a nezávislé soudnictví.

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo už ve středu v Kongresu USA řekl, že Hongkong v tuto chvíli nemá dostatečnou autonomii vůči Pekingu na to, aby bylo pro Spojené státy nadále opodstatněné udržovat s ním zvláštní vztahy oproti zbytku pevninské Číny.

Vměšování do Číny

Za hrubé vměšování do vnitřních záležitostí Číny označil v sobotu čínský list Žen-min ž'-pao páteční oznámení amerického prezidenta Donalda Trumpa o zrušení obchodních výhod, které USA poskytovaly Hongkongu. Podle tiskového orgánu vládnoucí komunistické strany je americký postup odsouzen k nezdaru.

Trump svým oznámením při tiskové konferenci v Bílém domě reagoval na nový bezpečnostní zákon pro Hongkong, jehož návrh ve čtvrtek schválil čínský parlament na plenárním zasedání. Normativní akt by mohl v této autonomní oblasti Číny výrazně omezit svobodu slova a opoziční politické aktivity.

"Všechen čínský lid je pevně odhodlán" postavit se proti vměšování zahraničních sil do záležitostí Hongkongu a hrubému vměšování do vnitřních záležitostí Číny, napsal podle agentury AP Žen-min ž'-pao.

"Tento hegemonický akt pokusu o zasahování do hongkongských záležitostí a hrubého zasahování do čínských vnitřních záležitostí čínský lid nezastraší a je odsouzen k nezdaru," zdůraznil deník. "Pokusy donutit Čínu vydíráním nebo nátlakem k ústupkům v základních zájmech včetně svrchovanosti a bezpečnosti... může být jen zbožným přáním a vidinou!" dodal.

Hongkong předala v roce 1997 Británie Číně pod podmínkou, že bude po dobu 50 let spravován podle principu "jedna země, dva systémy". Ten Hongkongu zaručuje oproti pevninské Číně určité svobody, mimo jiné svobodný tisk a nezávislé soudnictví. Peking ale v posledních letech stupňuje snahy čím dál víc ovlivňovat tamní dění, za což je západními zeměmi kritizován.