Přípravy startu nosné rakety Falcon 9 a lodi Crew Dragon z Kennedyho vesmírného střediska na floridském Mysu Canaveral se na poslední chvíli zastavily. Astronauti amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) Robert Behnken a Douglas Hurley už sice byli na palubě a do startu chybělo jen pár minut, ale kvůli nepříznivému počasí se nakonec NASA a SpaceX rozhodly let odsunout na sobotu 21:22 středoevropského času. 

Ještě dvacet minut před plánovaným startem ve 22:33 SELČ to vypadalo, že to nakonec americká vesmírná agentura zkusí, šéf NASA Jim Brindenstine na Twitteru hlásil, že dali zelenou a že začínají s přípravou zapalování motorů. Chvíli poté ale rozhodnutí zvrátili.

Jde o první let amerických astronautů americkou lodí z území Spojených států od roku 2011, kdy NASA ukončila program raketoplánů. Úřad proto také tuto událost označil jako Launch America (Start Amerika). Historickým prvkem mise je však zejména to, že do vesmíru dostane lidskou posádku poprvé soukromý dopravce. Falcon 9 a Crew Dragon patří společnosti SpaceX podnikatele Elona Muska.

Před stylovým odjezdem k raketě v autech Muskovy společnosti Tesla se Behnken a Hurley rozloučili s blízkými a hovořili s Muskem a ředitelem NASA. Ve vesmírném středisku byl také americký viceprezident Mike Pence a očekávalo se, že start bude z floridského pobřeží sledovat i šéf Bílého domu Donald Trump.

Odlet zmařila nejistá povětrnostní situace. Nad Kennedyho vesmírným střediskem se vznášela šedivá mračna, z nichž místy pršelo. Kromě toho se u břehů Jižní Karolíny zformovala bouře Bertha, která by mohla zasáhnout do zón případné trajektorie Crew Dragonu při nouzovém přerušení letu.

Pokud se podaří sobotní start, loď po 19 hodin trvajícím letu přistane na ISS. Behnkena a Hurleye na palubě orbitálního komplexu pak přivítá stávající tříčlenná posádka, kterou tvoří velitel astronaut NASA Christopher Cassidy a ruští kosmonauti Anatolij Ivanišin a Ivan Vagner.

Jak dlouhou dobu Behnken a Hurley na oběžné dráze kolem Země stráví, ještě není jasné. Mělo by to být v rozmezí od jednoho do čtyř měsíců. Rozhodnutí podle serveru Space.com závisí na tom, jak dobře si loď Crew Dragon povede, a na stavu další pilotované lodě Crew Dragon připravované společností SpaceX pro první už provozní misi těchto vesmírných transportérů, označenou jako Crew-1. Let Behnkena a Hurleye je totiž stále ještě testovací.

Vesmírnou loď na oběžnou dráhu vynese raketa Falcon 9 ze stejného startovacího komplexu, který v minulosti NASA využívala pro lety na Měsíc. Zkušební start absolvovali Behnken a Hurley v sobotu. Pro Behnkena to bude v pořadí již třetí let do vesmíru. Hurley dosud pilotoval dva lety, poslední v roce 2011, což bylo také naposledy, kdy NASA vyslala na vesmírnou stanici člověka. Oba astronauti poletí v bílých kombinézách s černým proužkem ušitých na míru. 

Středeční, resp. sobotní mise s názvem Demo-2 je součástí programu NASA, který má za cíl vybudovat infrastrukturu pro komerční lety do vesmíru.

Do vybudování vesmírného letounu společnosti SpaceX investovala NASA podle deníku The Guardian od roku 2011 více než tři miliardy dolarů (zhruba 75 miliard korun).

Kdo soukromou raketou poletí:

Robert Behnken

Robert Behnken je astronaut a plukovník letectva americké armády. Strávil více než 708 hodin ve vesmíru. Třicet sedm z nich byl ve volném kosmu. Start letu SpaceX bude jeho třetím výletem do vesmíru. Dříve létal s raketovými misemi STS-12 v březnu 2007 a STS-130 v únoru 2010.

NASA vybrala Behnkena pro astronautický program v roce 2000. Po absolvování tréninku působil Behnken v NASA v několika rolích mimo jiné jako vedoucí operačního oddělení kosmické stanice nebo jako hlavní astronaut NASA od července 2012 do července 2015.

Behnkenův první výlet do vesmíru byl s misí STS-123 v březnu 2008 na palubě raketoplánu Endeavour. Šlo o 25. misi na Mezinárodní kosmické stanici (ISS).

Během šestnácti dní byl Behnken ve volném vesmíru celkem třikrát.

Jeho další misí byla STS-130 opět na palubě kosmického raketoplánu Endeavour v únoru 2010. Úkolem posádky bylo dodat na ISS vybavení obytného a pozemního modulu stanice. Behnken sloužil mimo jiné jako vedoucí kosmického týmu.

Doug Hurley

Doug Hurley je astronaut NASA a vysloužilý plukovník amerického námořnictva. V minulosti se účastnil dvou kosmických letů. NASA si vybrala Hurleyho pro astronautický program v roce 2000. Svůj první let absolvoval v červenci 2009. Šlo o misi v rámci STS-127, také na raketoplánu Endeavour.

Během STS-127 pomohl Hurley dodat do kosmické stanice nové komponenty a náhradní díly, baterie a vodu. Ve volném vesmíru byl pětkrát. Hurleyho druhým letem byla mise STS-135/ULF7 na palubě raketoplánu Atlantis v červenci 2011.

Po ukončení misí STS spustila NASA jako potenciální náhradu program Commercial Crew na podporu rozvoje soukromých společností pro vesmírný let. Tyto společnosti agentura pověřuje vysláním astronautů do vesmíru. V roce 2015 NASA oznámila, že se Hurley a Behnken stanou prvními komerčními astronauty.

První soukromá posádka letí do vesmíru

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist