Podnikatel Marian Kočner, který čelí obžalobě z objednání předloňské vraždy investigativního novináře Jána Kuciaka, v minulosti prohlásil, že bude třeba "sejmout" dva novináře a pak žurnalisté dají pokoj. Vyplývá to ze starší výpovědi Kočnerova bratra Ivana před vyšetřovatelem, kterou v pondělí přečetla předsedkyně senátu v procesu s obžalovanými v případu Kuciakovy vraždy. Stíhaný Kočner to v reakci označil za lež. Svědek Ivan Kočner využil svého práva u soudu nevypovídat.
"V jisté situaci, když jsem hovořil o nestandardních novinářských postupech z mé zkušenosti (...), v té situaci Marian řekl, že jednoho novináře je třeba 'sejmout' a poté ještě jednoho a pak dají pokoj," uvedl ve výpovědi Ivan Kočner, který byl v minulosti šéfem publicistiky ve veřejnoprávním Rozhlasu a televizi Slovenska (RTVS).
Podle svědka mu to jeho nyní obžalovaný starší bratr řekl na rodinné oslavě, která se konala v roce 2012, tedy šest let před vraždou Kuciaka. Dodal, že Kočner vypadal nazlobeně a že o novinářích dále nehovořili.
Obžalovaný Kočner v reakci u soudu popřel, že by s bratrem na zmíněné oslavě hovořil o novinářích. Sourozence označil za nedůvěryhodnou osobu, která je ovlivňována médii. Ivan Kočner v pondělí u soudu odmítl vypovídat; využil ustanovení zákona, který tuto možnost dává blízkým příbuzným obviněných.
Slovenský soud potrestal vraha novináře Kuciaka vězením na 23 let. Hrozil mu až doživotní trest
Podnikatel Kočner v dubnu vyjádřil lítost nad vraždou Kuciaka, při které byla zastřelena i reportérova přítelkyně Martina Kušnírová, vinu za smrt novináře ale odmítl.
Dva z původně pěti obviněných v případu, včetně vraha Kuciaka a jeho přítelkyně Martiny Kušnírové, se dříve doznali. Podle obžaloby si Kuciakovu vraždu objednal Kočner ze msty za to, že novinář poukazoval na jeho rozsáhlou ekonomickou trestnou činnost.
Letos v únoru byl Kočner spolu s exministrem hospodářství a někdejším ředitelem televize Markíza Pavolem Ruskem nepravomocně odsouzen k dlouholetému trestu za padělání směnek.
Vražda investigativního novináře Kuciaka vyvolala na Slovensku největší demonstrace od pádu komunismu v roce 1989 a také politickou krizi, v zájmu jejíhož řešení odstoupil z funkce premiéra šéf sociálních demokratů (Směr-SD) Robert Fico. V čele kabinetu ho v roce 2018 nahradil místopředseda Směru-SD Peter Pellegrini, jehož vládu po porážce Ficovy strany v letošních parlamentních volbách vystřídala čtyřčlenná koalice pod vedením premiéra Igora Matoviče.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist