Lidé mají právo na vrácení peněz za zájezdy, které se kvůli pandemii nového koronaviru neuskuteční. Český zákon, který cestovním kancelářím umožňuje zákazníkům peníze neproplatit, ale místo toho jim dát poukazy na nějakou jinou dovolenou, je protiprávní. V dopise, který mají HN k dispozici, na to ministryni pro místní rozvoj Kláru Dostálovou upozorňuje Evropská komise. Pokud Česko práva občanů nebude respektovat, může na něj komise podat žalobu. Soud by pak Česko mohl odsoudit k vysoké pokutě.
Český parlament minulý měsíc přijal zákon, který cestovním kancelářím umožňuje peníze klientům nevracet, ale místo toho jim vydat voucher v hodnotě zakoupeného zájezdu platný až do konce srpna příštího roku. Některé cestovky pak po svých klientech, kteří za zájezd zaplatili zálohu, dokonce chtějí doplatit celou cenu dovolené, i když se v původním termínu nejspíš neuskuteční a klienti by raději chtěli dostat peníze zpět.
Evropská komise upozorňuje, že cestovní kanceláře musí zákazníkům vrátit veškeré peníze, které za zájezd zaplatili, pokud si takovou možnost zvolí. Toto právo jim dávají platné evropské předpisy. Totéž se týká i lidí, kteří si koupili letenku na let, který byl zrušen nebo se nejspíš neuskuteční. Ani oni se nemusí spokojit s voucherem, pokud nechtějí. "To, jestli se namísto vrácení peněz rozhodnou pro voucher, musí zůstat volbou cestujících či turistů," píšou ministryni Dostálové eurokomisař pro spravedlnost Didier Reynders a eurokomisařka pro dopravu Adina Valeanová. Dopis Dostálové odeslali ve čtvrtek.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.