I když se to na první pohled nezdá, krize kolem koronaviru může české ekonomice pomoci. Může totiž změnit strategické uvažování o tom, jak má vypadat spolupráce státu a soukromého sektoru v některých oblastech, například v obranném průmyslu. Výdaje na modernizaci armády je třeba možné vidět jako investici, která pomůže českým firmám v těžkých časech a zvýší odolnost a bezpečnost země i zaměstnanost a posílí konkurenceschopnost ekonomiky.
Má smysl například odložit nákup nových bojových vozidel pěchoty, jak navrhuje premiér Andrej Babiš? Pomáhá stát dostatečně strategickým podnikům, mezi něž lze nyní zahrnout i výrobce zdravotnického materiálu?
O těchto a dalších otázkách diskutovali ve středu v online debatě Tomáš Pojar z CEVRO institutu a vedoucí expertní skupiny Aspen Institute CE pro téma bezpečnost – inovace, Tomáš Kopečný, náměstek ministra obrany zodpovědný za průmyslovou spolupráci, Petr Očko, náměstek ministra obchodu a průmyslu zodpovědný za digitalizaci a inovace, a Lubomír Kovařík, prezident skupiny Česká zbrojovka Group a předseda sekce obranného průmyslu Hospodářské komory. Debatu pořádaly Hospodářské noviny s Aspen Institute Central Europe.
Diskuze se odehrála jako součást veřejných debat kolem každoroční konference Kam kráčíš, Česko?, kterou organizuje Aspen Institute Central Europe. Diskusi, kterou s nimi vedl hlavní analytik HN Martin Ehl, obohatili i čtenáři svými dotazy, které jsou uvedeny pod tímto článkem.
Online rozhovor
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist