Hnutí ANO premiéra Andreje Babiše nadále zůstává plnohodnotným členem evropských liberálů. Zprávy o tom, že by se liberální evropská skupina ALDE chystala členství ANO pozastavit, jsou nepravdivé, řekl HN mluvčí ALDE Didrik de Schaetzen. Bývalý europoslanec za ANO Pavel Telička předtím na Twitteru uvedl, že podle jeho zdrojů zevnitř ALDE liberálové Babišovu hnutí pozastaví členství nejspíš ještě tento měsíc.

"Ta informace je chybná. ANO je plnohodnotným členem strany ALDE a ohledně tohoto členství neexistuje žádný otazník," uvedl de Schaetzen.

Telička posléze na Twitteru naznačil, že informaci myslel, vzhledem k datu 1. dubna, jako aprílový žert.

Strana ALDE v rámci Evropské unie sdružuje například hnutí francouzského prezidenta Emmanuela Macrona En Marche!, německé liberály ze strany FDP nebo například švédské, nizozemské či belgické liberální strany. Jednoznačně podporuje další evropskou integraci. Místopředsedkyní ALDE je europoslankyně za ANO Dita Charanzová. Členové ALDE sedí v rámci Evropského parlamentu společně ve frakci nyní nazývané Obnova Evropy. Ta je v europarlamentu třetí nejpočetnější.

Evropský parlament měl původně v březnu hlasovat o rezoluci, jež by kritizovala údajný Babišův střet zájmů a dopady, které má tato skutečnost na způsob čerpání peněz z evropských fondů v Česku. Kvůli pandemii koronaviru ale europoslanci hlasování odložili. Rezoluce by nejspíš jasnou většinou hlasů prošla.

Pozastavené členství, o kterém mluvil Telička, není v rámci evropské politiky novinkou - Evropská lidová strana (EPP) už loni pozastavila členství straně Fidész maďarského premiéra Viktora Orbána. Vyčítá mu, že porušuje základní evropské hodnoty, jako je nezávislost soudů či médií. Členy EPP jsou v Česku TOP 09, KDU-ČSL a starostové.

Související