Francouzská společnost Armor Lux z Bretaně se proslavila díky svetrům a tričkům s námořnickými proužky. Přesto, že firma musela kvůli epidemii zavřít všechny své prodejny, její šicí stroje jedou dál. Místo proužkovaných oděvů ale vyrábí roušky. Denně jich udělá na dva tisíce.

"Vyrábíme textilní roušky, nejsou ale oficiálně schválené úřady. Mohou přesto ochránit hodně lidí," uvedl pro francouzský server Actu.fr výkonný ředitel společnosti Jean-Guy Le Floch.

Firma kvůli epidemii musela nejprve svoji textilní továrnu zavřít. Pak ale dostala povolení na produkci roušek a zčásti se zase otevřela. Vedení Armor Lux našlo třicet dobrovolnic, které se vrátily do práce. "Pracují ve složitých podmínkách. Mají k dispozici dezinfekční gely, jsou od sebe vzdálené tři až čtyři metry," vysvětluje Floch. Masky dostanou zejména lidé, kteří pracují v průmyslu, obchodě nebo dopravě.

Podobně jako Armor Lux i mnohé další módní a luxusní společnosti rychle mění produkci a místo drahých večerních rób nebo sukní vyrábí roušky a ochranné obleky pro zdravotníky. Ty totiž chybí nejen v Česku, ale také ve Španělsku, Francii nebo Itálii.

K módním firmám, které chtějí v době epidemie pomoci, patří třeba italská značka Prada. I ta místo elegantních sak nebo blůz začne raději na čas vyrábět roušky. Plánuje, že do 6. dubna jich vyrobí na sto tisíc.

Pozadu nechtějí zůstat ani Yves Saint-Laurent nebo Balenciaga, tedy obě firmy, které spadají pod francouzský konglomerát Kering, jenž je druhým největším výrobcem luxusního zboží na světě. "Tyto značky se připravují na výrobu roušek. Budou dodržovat ta nejpřísnější opatření na ochranu svých zaměstnanců," uvedl Kering v tiskovém prohlášení.

Nejen roušky pak vyrábí španělská značka Zara, která spadá do oděvního gigantu Inditex nejbohatšího Španěla Amancia Ortegy. Zdravotníkům ve Španělsku nabízí také další ochranné obleky, které jim pomohou v boji proti koronaviru.

Firmy ale hledají i další možnosti, jak pomoci napjatým zdravotnickým systémům, kterým chybí ochranné pomůcky. Masky se snaží nakoupit v Číně firmy samy, často s podporou svých tamních dodavatelů. Tak postupuje zmíněný Kering nebo největší luxusní společnost na světě, francouzský koncern LVMH. Dohromady by měly z Číny získat 43 milionů roušek. Jen pro srovnání, francouzská vláda si tam minulý týden objednala 250 milionů těchto ochranných pomůcek na obličej. Zmíněný Inditex pak z Číny dopravil 1,5 milionu roušek a 75 tisíc ochranných oděvů.

Výrobci kosmetiky nebo parfémů se zase zaměřili na nedostatkové antibakteriální gely. Aktuálně je vyrábí například zmíněný koncern LVMH, který založil nejbohatší Francouz Bernard Arnault. Produkci parfémů značek Dior, Guerlain nebo Givenchy tak nahradí tento gel, který zdarma dává francouzským nemocnicím. Podobně postupuje i jedna z největších kosmetických společností L’Oréal.

Další módní značky jako třeba Armani, Dolce & Gabbana nebo Versace zase věnovaly miliony eur na podporu italských nemocnic, konkrétně na nákup potřebného vybavení.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist