Ještě nikdy nebyla videa z balkonů na sociálních sítích tak populární. Po Itálii skončili v karanténě také Španělé, Češi a Francouzi a všichni proto hledají možnosti, jak si v těžkých časech koronaviru dodat odvahy, vzájemně se povzbudit nebo třeba vzdát hold všem, kteří proti chorobě aktivně bojují. 

Tak třeba Italové si zvyšují morálku zpěvem nejen národních písní, ale i hymny. Právě Itálie má z evropských zemí vůbec nejvyšší počet nakažených a obětí. Nakazilo se téměř 28 tisíc lidí, zemřelo jich přes dva tisíce. Celostátní karanténa tam platí od 10. března. 

Tahle zpívali obyvatelé Sieny.

Všichni spolu, ale každý u sebe doma, hlásá titulek italského listu La Repubblica. Někteří Italové dokonce na balkonech uspořádali koncerty. 

Morálku svých sousedů se snaží zvednout i italský tenor Maurizio Marchini, který chtěl udělat něco, aby "šířil radost v této době smutku". Svým spoluobčanům zazpíval árii Nessun Dorma.

Jedna čtvrť v Římě zazpívala písničku Volare.

A na Sicílii si zazpívali i zahráli.

Pravidla pro karanténu se v evropských zemích liší. Třeba Španělé si nemohou jen tak vyjít do parku nebo zaběhat, což zase Češi mohou. Na dodržování pravidel ve Španělsku dohlíží i policie. Domů vrátila i muže převlečeného za dinosaura.

Všichni Evropané mají jedno společné, snaží se najít recept na to, jak karanténu přežít. "Je to jednoduché, zůstaňte doma," vyzval ve svém projevu Francouze Emmanuel Macron. Na španělských sociálních sítích zase jede hashtag #YoQuedoEnCasa, tedy "já zůstávám doma". Španělsko, kde platí karanténa od neděle, je po Itálii hned druhou zemí s nejvyšším počtem infikovaných. Nakazilo se přes 11 tisíc lidí, chorobě podlehlo téměř 500 osob.

Španělé se na chatovací aplikaci WhatsApp domluvili, že společně vzdají hold všem zdravotníkům. Večer se pak z balkonů a oken po celém Španělsku ozýval potlesk nebo zvolání "Viva!". 

A takhle se tleskalo třeba v Murcii.

Vděční zdravotníci z nemocnice v Toledu pak natočili vzkaz všem Španělům. "Slyšeli jsme vás. Dojalo nás to. Boj ale pokračuje. Ale potřebujeme vás: Zůstaňte doma," vyzvali je na videu. "Tenhle potlesk je pro vás." 

Někteří Španělé si na balkonech zvládli i zacvičit. 

V Česku je zatím nedostatek roušek a respirátorů. Lidé tak často projevují solidaritu a šijí tyto pomůcky nejen pro sebe, ale i pro ostatní.

Roušky tak dostali jako dar třeba pražští hasiči.

Šít vlastní roušky je pro Čechy zároveň i nutnost, ke které musí kvůli jejich nedostatku přistupovat i firmy.
Související
Související
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru