Na miliony obyvatel severní Itálie byla uvalena karanténa, oznámila agentura AFP s odvoláním na dekret, který v noci na neděli podepsal italský premiér Giuseppe Conte. Omezení pohybu se týká i velkých měst, uzavřena mají být i kulturní zařízení nebo sportoviště včetně lyžařských středisek. Itálie je v Evropě zemí nejhůře zasaženou nákazou novým koronavirem.
Vládní vyhláška podle AFP od neděle přísně omezuje cesty do rozlehlé oblasti na severu země a z ní. Opatření, které agentury označují za bezprecedentní a drastické, zahrnuje také hospodářskou metropoli země Milán a turisty hojně navštěvované Benátky. Týká se také například měst Modena, Parma, Piacenza nebo Rimini.
Podle agentury AP karanténa platná do 3. dubna dopadne zhruba na 16 milionů lidí. "Nebude žádné přemísťování do nebo z těchto oblastí nebo uvnitř nich, s výjimkou prokázaných důvodů souvisejících s prací, naléhavých případů nebo zdravotních důvodů," řekl Conte na tiskové konferenci uprostřed noci po hodinách spekulací o tom, co vláda chystá. "Platí omezená mobilita," konstatoval Conte.
Vyhláška nařizuje faktickou izolaci Lombardie, kde bylo zjištěno nejvíce případů nákazy, a také 14 provincií v regionech Emilia-Romagna, Piemont a Veneto (Benátsko). Kromě toho se v celé zemi ruší sportovní akce a přerušuje činnost zábavních a kulturních zařízení, včetně divadel, muzeí a knihoven. Bary a restaurace musí zajistit minimálně metrovou vzdálenost mezi návštěvníky. Otvírací hodiny mají být omezeny od šesté ráno do šesté večer.
Uzavřeny mají být podle agentury Reuters také lyžařské resorty nebo plavecké bazény. Zdravotníkům byla zrušena dovolená. Zhruba 60 milionům Italů nová oznámení vlády pravděpodobně ještě více změní běžný život poté, co se mnoha z nich dotkla už dřívější opatření jako celoplošné uzavření škol, poznamenala agentura DPA.
Conte zdůraznil, že Itálie čelí národnímu stavu nouze a že vláda od počátku přijímala co nejrozsáhlejší opatření. "Máme dva cíle: zastavit rozšíření nákazy a zabránit přetížení nemocničních zařízení," citovala DPA italského premiéra.
V Itálii se podle dostupných údajů nakazilo téměř 6000 lidí, přičemž v sobotu bylo oznámeno rekordních více než 1200 nových případů. Nemoci Covid-19, kterou koronavirus způsobuje, podle úřadů podlehlo více než 230 lidí. Počet lidí na jednotkách intenzivní péče v sobotu vzrostl o 23 procent na 567. Z 5883 původně nakažených Italů se 589 zcela vyléčilo.
Češi se ze země vrátit mohou
Čeští občané v severní Itálii v oblastech, na něž italská vláda kvůli šíření nového typu koronaviru uvalila karanténu, se mohou vrátit domů. Na Twitteru to uvedli ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Ministerstvo zahraničí v reakci na rozsáhlá karanténní opatření v Lombardii a dalších regionech nedoporučuje cestovat do celé Itálie.
Italská vláda přijala v noci na neděli opatření, kterými zcela uzavřela celý region Lombardie a také 14 provincií v regionech Emilia-Romagna, Veneto (Benátsko) a Piemont, uvedlo ministerstvo zahraničí na webu. "Čeští občané se z uzavřených oblastí v severní Itálii mohou vrátit domů," napsal na Twitteru Petříček. V případě komplikací se Češi můžou obrátit na konzulární linky ambasády v Římě a konzulátu v Miláně, dodal.
Čeští občané se z uzavřených oblastí v severní Itálii mohou vrátit domů. Na webu @mzvcr budeme aktualizovat informace. Doporučuji také registraci v systému #DROZD. V případě komplikací se mohou obrátit na konzulární linky naší ambasády v Římě a konzulátu v Miláně.
— Tomáš Petříček (@TPetricek) March 8, 2020
V oblastech Itálie uzavřených kvůli novému typu koronaviru jsou s cestovními kancelářemi odhadem tisíce Čechů. ČTK to řekl výkonný ředitel Asociace cestovních kanceláří ČR Michal Veber. Nechtěl spekulovat, zda jednotky tisíc, nebo více. Asociace nyní zjišťuje informace od svých členů, přesnější čísla bude mít odpoledne.
Prioritou podle Vebera je, aby se klientům cestovních kanceláří nic nestalo. Upozornil, že hlavní alpská zimní střediska, kam Češi jezdí na lyžařské zájezdy, jsou mimo uzavřené zóny. České občany v Itálii, včetně těch, kteří tam pracují, vyzval k návratu premiér Andrej Babiš (ANO). Čeští turisté by se podle Babiše z Itálie měli vrátit okamžitě.
Jeho vyjádření ohledně zákazu cestování si všimla i světová média včetně italských. Píše o něm například deník La Repubblica. Výrok českého premiéra si jako titulek svého blogu k vývoji kolem koronaviru zvolil server irské veřejnoprávní televize a rozhlasu RTÉ. O Babišově výzvě informuje i německý nebo arabský tisk.
Místopředseda Asociace cestovních kanceláří ČR Jan Papež v pátek uvedl, že v Itálii bylo podle něj za posledních 14 dní 30 tisíc Čechů, z toho 15 tisíc s cestovními kancelářemi a 15 tisíc se do země vypravilo individuálně. Návštěvám nyní dominují lyžařská střediska. Zájem je také o Řím či Florencii, řekl.
Veber uvedl, že pokud v konkrétní oblasti nejsou omezení od místních úřadů, nemají cestovní kanceláře důvod svým zákazníkům storno poplatky neúčtovat, pokud se sami rozhodnou zájezd zrušit. Kanceláře by pak musely objednané služby platit ze svého. Obecně podle Vebera platí, že pokud je nějaká oblast zavřená a zájezd do ní se nemůže uskutečnit, cestovní kanceláře cenu zájezdu vracejí, případně nabídnou jinou destinaci nebo jiný termín.
Na pondělním jednání se zástupci vlády by se podle Vebera mělo jednat mimo jiné o kompenzacích pro cestovní kanceláře za rušené zájezdy do Itálie. Pokud náhrady dostanou, zohlední to ve storno poplatcích u zájezdů. Otázkou také je, jak to bude s řidiči autobusů, kteří se z Itálie vracejí, řekl. Češi po návratu z Itálie od soboty musí do dvoutýdenní karantény, výjimka platí jen pro řidiče nákladní dopravy, zdravotní služby a pro piloty dopravních letadel.
Český premiér Andrej Babiš (ANO) v České televizi řekl, že italský premiér Giuseppe Conte by měl vyzvat Italy, aby necestovali do dalších zemí Evropy. "Itálie by měla zakázat cestování všem svým občanům do Evropy, protože my v rámci Schengenu nejsme schopni tohle nařídit," řekl Babiš v ČT. "Jediné, co je možné, je, aby italský premiér zkrátka vyzval své lidi, své občany, aby do jiných zemí v Evropské unii necestovali," dodal.
Podle českého ministerstva zahraničí se ohniska epidemie koronaviru rozšířila v Itálii na celé území země. "Na základě mimořádného ochranného opatření ministerstva zdravotnictví ze dne 6. března 2020 doporučuje MZV necestovat na území Itálie," uvedlo ministerstvo zahraničí.
V pátek vydané mimořádné opatření ministerstva zdravotnictví od soboty dopadá na lidi vracející se z Itálie. Týká se českých občanů a cizinců, kteří v Česku trvale a přechodně žijí nebo pracují. Mají povinnost ohlásit se po návratu lékaři a zůstat ve dvoutýdenní karanténě. Omezení se nevztahuje na řidiče kamionů a zdravotní služby a na piloty. Česko už dřív přerušilo letecké spojení s městy na severu Itálie.
Ministerstvo zahraničí lidem doporučilo registraci ve své aplikaci DROZD, která českým úřadům umožňuje se v případě potřeby s občany rychle spojit. "V případě nouze volejte pohotovostní linku Generálního konzulátu ČR v Miláně +39 375 63 78 179 nebo Velvyslanectví ČR v Římě +39 335 310 450," uvedlo ministerstvo.
V otázce stornopoplatků za služby cestovních kanceláří je podle ministerstva zahraničí možné postupovat podle informací ministerstva pro místní rozvoj. "Čeští zákazníci, kteří si zakoupili od cestovní kanceláře zájezd do oblasti postižené koronavirem, mohou podle občanského zákoníku odstoupit od smlouvy bez zaplacení stornopoplatků," uvádí MMR na webu.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist