Parlamentní volby na Slovensku přesvědčivě vyhrálo opoziční protikorupční hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) Igora Matoviče, které získalo 25,02 procenta hlasů. Do sněmovny se dostalo celkem šest stran a hnutí. Krajně pravicová strana Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS) navzdory dřívějším průzkumům neposílila.

Proevropské hnutí OLaNO odsunulo na druhou příčku dosavadní nejsilnější vládní stranu Směr-sociální demokracie (Směr-SD) expremiéra Roberta Fica, která dostala 18,29 procenta hlasů. Směr-SD tak páté parlamentní volby v řadě už nevyhrál a výrazně oslabil. Ve volbách v roce 2016 Ficova strana dostala 28,28 procenta hlasů, o čtyři roky dříve rekordních 44,4 procenta.

Na třetím místě se ziskem 8,24 procenta skončilo dosud opoziční hnutí Jsme rodina. Jeho šéf a podnikatel Boris Kollár dříve poutal pozornost bulvárních médií, neboť má deset dětí s několika ženami. Před loňskými evropskými volbami Jsme rodina spolupracovalo s nacionalistickými a protiimigračními stranami včetně francouzského krajně pravicového Národního sdružení Marine Le Penové.

LSNS, která měla ve dřívějších průzkumech dvouciferní podporu, dostala ve volbách 7,97 procenta hlasů. To je prakticky stejný výsledek jako před čtyřmi lety, kdy se tato strana Marian Kotleby se ziskem 8,04 procenta postarala o největší překvapení parlamentních voleb.

Do sněmovny se dostaly i opoziční liberální formace Svoboda a solidarita (6,22 procenta), která už byla v letech 2010-12 součástí vlády Ivety Radičové a přispěla zároveň k pádu tohoto kabinetu, a nová strana Za lidi exprezidenta Andreje Kisky (5,77 procenta).

OLaNO by mohlo vytvořit koalici se Jsme rodina, SaS a Kiskovou stranou, které se před volbami shodně vymezovaly vůči Směru-SD. Taková koalice by obsadila ve 150členné sněmovně více než tři pětiny křesel, měla by tak dostatek hlasů k prosazení ústavních změn. Matovič se v noci na sobotu vyslovil pro vytvoření právě takové koalice, která by měla v Národní radě ústavní většinu. Zmínil například potřebu bezpečnostních prověrek soudců, jejichž zavedení ale dříve ústavní soud zrušil.

Těsně před branami parlamentu zůstala koalice neparlamentních stran Progresivní Slovensko/Spolu, která loni vyhrála na Slovensku volby do Evropského parlamentu. Na tuto koalici, která obdržela v sobotním hlasování 6,96 procenta hlasů, se vztahoval sedmiprocentní volební práh. Stranám, jež kandidovaly samostatně, stačilo pro postup do sněmovny získat alespoň pět procent hlasů. Ze strany Progresivní Slovensko vzešla nynější prezidentka Zuzana Čaputová.

Ze sněmovny vypadly oba dosavadní koaliční partneři Směru-SD, a to Slovenská národní strana a strana Most-Híd. Poprvé od pádu komunismu v roce 1989 nebude mít v parlamentu zastoupení početná maďarská menšina.

On-line reportáž

Vypnout obnovování
20:35

Pro dnešní online přenos je to vše, tématem slovenských parlamentních voleb se budeme zabývat i v následujících dnech.

20:00

Vražda Jána Kuciaka byla zásadním probuzením, nikdy nesmíme zapomenout na jeho oběť. Je to porážka autokratického režimu, Fico a extremisti reprezentovaní Kotlebou odchází do minulosti, říká k výsledkům slovenských voleb Milan Kňažko, bývalý slovenský ministr zahraničí a kultury.

 

19:03
Projděte si interaktivní mapu jednotlivých okrsků

zdroj: Statistický úřad Slovenské republiky

17:34
Vedení SNS končí

Šéf Slovenské národní strany (SNS) na tiskové konferenci oznámil, že celé vedení SNS položí své funkce. Někteří jeho spolustraníci podle Danka už nechtějí dál pokračovat v politike. 

"Dnes ste nás ohodnotili, 3,1 percenta je málo percent na to, aby som to prijal v pokoji," řekl Danko. (Sme.sk)

17:11
Maďarská menšina bez reprezentace
15:26
Tři prohráli, jeden vyhrál

Podle expremiéra Roberta Fica ve volbách prohráli média, třetí sektor (sektor služeb) a Smer-SD. Dodal, že volby vyhrál někdo, kdo se teprve musí prokázat. "Traja sme prehrali, jeden vyhral. Prehrali ste vy (médiá, pozn. red.), tretí sektor a Smer. Vyhral niekto, o kom ešte podľa Fica uvidíme, ako sa bude správať." (Sme.sk)

15:15
Fico v politice nekončí

Šéf ve volbách druhé nejúspěšnější strany Smer-SD Robert Fico na tiskové konferenci oznámil, že stranu chce čistě levicovou a v dalších volbách se vrátit silnější. Výsledky voleb nepovažuje za porážku a nad odchodem z politiky či z čela Smeru nepřemýšlí.

14:54
Zeman ocenil, že neuspěli extremisté

Prezident Miloš Zeman ocenil, že neuspěli extremisté, pogratuloval Matovičovi a popřál brzké sestavení akceschopné vlády. "Pan prezident věří, že se budou nadále rozvíjet nadstandardní vztahy mezi Českou a Slovenskou republikou a také úzká spolupráce v rámci V4," uvedl mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

14:53
Česko-slovenské vztahy jsou mimořádně vřelé, píše Petříček
14:30
Čaputová: Slováci ve volbách vyjádřili touhu po změně

Slováci v sobotních parlamentních volbách, které vyhrálo opoziční hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO), potvrdili svou touhu po změně. V reakci na výsledky hlasování, jež také znamenají konec 14 let trvající dominance vládní strany Směr-sociální demokracie, to uvedla slovenská prezidentka Zuzana Čaputová.

"Děkuji všem občanům, kteří se zúčastnili voleb. Svými hlasy potvrdili touhu po změně," napsala Čaputová na sociální síti. Dodala, že je připravena na zahájení politických jednání o vytvoření nové vlády a že další svůj postup v této záležitosti oznámí v pondělí.