Čína vyšle do boje proti sarančatům, jejichž hejna zaplavila sousední Pákistán, 100 tisíc kachen. Tito ptáci mohou být v boji s hmyzem mnohem účinnější než pesticidy, informoval ve čtvrtek s odvoláním na odborníka z univerzity v čínské provincii Če-ťiang časopis Time. Čína si od tohoto kroku slibuje omezení počtu sarančat, které ohrožují země od východní Afriky po jih Asie, a tím pádem i snížení rizika ohrožení vlastní úrody.

Peking už má s nasazením kachen do boje proti úrodu požírajícímu hmyzu zkušenosti, poznamenává agentura AP. Před dvěma desetiletími ptáky proti sarančatům nasadila v rozlehlé provincii Sin-ťiang na západě země, údajně se značným účinkem. Jejich použití je mnohem levnější a šetrnější k životnímu prostředí než jakékoliv pesticidy, uvádí odborník Lu Li-č'.

"Kachny se rády drží ve skupině, takže se s nimi zachází snadněji než s kuřaty," vypočítává Lu další výhody vodních opeřenců. "Jedna kachna sní více než 200 sarančat denně," dodává odborník, podle kterého jich kuřata snědí jen 70.

Mračna sarančat se v Pákistánu objevila minulý rok, kdy zlikvidovala tamní úrodu bavlny. Nyní ohrožují sklizeň pšenice. Hmyz poznamenal i zemědělství v Indii či ve východní Africe, kde podle organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) bezprecedentní a devastující situaci čelí Etiopie, Keňa a Somálsko.

Saranče je schopné urazit denně vzdálenost až 150 kilometrů. Každý dospělý jedinec dokáže sníst za den potravu vážící stejně jako on samotný. Hejno o velikosti Paříže umí spořádat během jediného dne stejné množství jídla jako polovina francouzské populace, uvádí FAO.