Čína vyšle do boje proti sarančatům, jejichž hejna zaplavila sousední Pákistán, 100 tisíc kachen. Tito ptáci mohou být v boji s hmyzem mnohem účinnější než pesticidy, informoval ve čtvrtek s odvoláním na odborníka z univerzity v čínské provincii Če-ťiang časopis Time. Čína si od tohoto kroku slibuje omezení počtu sarančat, které ohrožují země od východní Afriky po jih Asie, a tím pádem i snížení rizika ohrožení vlastní úrody.

Peking už má s nasazením kachen do boje proti úrodu požírajícímu hmyzu zkušenosti, poznamenává agentura AP. Před dvěma desetiletími ptáky proti sarančatům nasadila v rozlehlé provincii Sin-ťiang na západě země, údajně se značným účinkem. Jejich použití je mnohem levnější a šetrnější k životnímu prostředí než jakékoliv pesticidy, uvádí odborník Lu Li-č'.

"Kachny se rády drží ve skupině, takže se s nimi zachází snadněji než s kuřaty," vypočítává Lu další výhody vodních opeřenců. "Jedna kachna sní více než 200 sarančat denně," dodává odborník, podle kterého jich kuřata snědí jen 70.

Mračna sarančat se v Pákistánu objevila minulý rok, kdy zlikvidovala tamní úrodu bavlny. Nyní ohrožují sklizeň pšenice. Hmyz poznamenal i zemědělství v Indii či ve východní Africe, kde podle organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) bezprecedentní a devastující situaci čelí Etiopie, Keňa a Somálsko.

Saranče je schopné urazit denně vzdálenost až 150 kilometrů. Každý dospělý jedinec dokáže sníst za den potravu vážící stejně jako on samotný. Hejno o velikosti Paříže umí spořádat během jediného dne stejné množství jídla jako polovina francouzské populace, uvádí FAO.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist