Kancléř prezidenta Miloše Zemana Vratislav Mynář se ve čtvrtek v Pekingu setkal s jedním z čínských vicepremiérů Chu Čchun-chuou. Informovala o tom tisková agentura Nová Čína, podle které Chu Čchun-chua ocenil návštěvu v době epidemie nového typu koronaviru jako důkaz "hlubokého přátelství české vlády a lidu". 

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček na webu Pražského hradu uvedl, že  Mynář jednal v Číně s čínským vicepremiérem o české humanitární pomoci. Do Číny ji v pondělí přepraví speciál české armády. 

Prezidentův mluvčí k cestě uvedl, že Mynář během jednání předal darovací listinu týkající se humanitární pomoci o hmotnosti devět tun. "Ta do Číny zamíří speciálem Armády České republiky 2. března a obsahuje zejména respirátory, ochranné pomůcky jako brýle, rukavice, kombinézy a dezinfekční prostředky," citoval mluvčí Mynáře. "Tímto darem chceme vyjádřit velkou solidaritu a podporu čínskému lidu v současných těžkých chvílích boje se zákeřnou epidemií," dodal Mynář. Darovací listina, kterou Mynář podepsal, dodává, že Kancelář prezidenta republiky vysoce oceňuje "úsilí čínské vlády, zdravotníků a občanů vynakládané k zabránění šíření epidemie jak v Číně, tak do zahraničí".

Mynář již dříve informoval, že pomoc pochází z darů krajů, soukromých subjektů i firem. Vlastní sbírku zorganizoval i Pražský hrad.

Chu Čchun-chua je čínským vicepremiérem zodpovědným za zemědělství, vodohospodářství, obchod a cestovní ruch. Čína je podle něj ochotna společně realizovat to, na čem se čínský prezident Si Ťin-pching a český prezident Miloš Zeman dohodli, tedy prohloubit spolupráci v obchodu a investicích a podpořit rozvoj česko-čínských vztahů.

Mynář podle agentury Nová Čína vyjádřil v zastoupení prezidenta Zemana solidaritu s Čínou a ocenil "silná opatření", která Peking přijal, aby zastavil epidemii nového typu koronaviru.

Vicepremiérovi podle čínské tiskové agentury Mynář také řekl, že Česko je připraveno poskytnout Číně pomoc a posílit vzájemnou komunikaci za účelem "stálého pokroku ve vzájemné spolupráci".

Ve vztazích mezi Čínou a Českem v poslední době panuje napětí. Podle prezidenta Zemana i ministra zahraničí Tomáše Petříčka Čína nenaplnila ekonomická očekávání České republiky. Zeman v minulosti prohlásil, že kvůli nesplněným slibům z čínské strany nepojede na dubnový summit Číny se středoevropskými a východoevropskými zeměmi. Mynář později pro ČTK řekl, že pokud by čínští zástupci byli ochotni na summitu uzavřít s českými podnikateli smlouvy na konkrétní projekty, Zeman by mohl ještě svou účast zvážit.

Zdrojem napětí jsou i vztahy Prahy s Čínou kvůli sesterským smlouvám s Pekingem, Šanghají a tchajwanskou metropolí Tchaj-pejí, stejně jako kauza dopisu čínského velvyslanectví, ve kterém varovalo před misí předsedy Senátu na Tchaj-wan.

Související
Související