Graf níže srovnává jednotlivé země ode dne, kdy se v nich potvrdil stý případ nákazy koronavirem. Lze tak porovnat, jak se nákaza vyvíjí v zemích relativně za stejné období (stý nakažený koronavirem se například v čínské provincii Chu-pej objevil na konci ledna, v Česku na konci února, ale v grafu jsou tyto údaje na stejné svislici).

Čím více vlevo a výše je spojnice, tím rychleji a dříve se nákaza v dané zemi šířila, pokud je linka vodorovná, nové případy už nepřibývají.

Z grafu lze vidět, že například v Itálii, USA či Španělsku se nakazilo mnohem víc lidí mnohem rychleji než tomu bylo v lednu a únoru v Číně. Souviset to může s nedostatečnými bezpečnostními opatřeními, ale také s rozsahem testování populace - čím více lidí se otestuje, tím je vyšší šance, že se objeví pozitivní případy nákazy.

Graf lze přepnout i pro zobrazení aktuálně nemocných (když spojnice klesá, ubývá nemocných), počtu uzdravených nebo počtu obětí.

Hraniční přechody během nouzového stavu

Stát zavádí ochranu hranic s Německem a Rakouskem. Hranice lze překročit jen na stanovených hraničních přechodech. Část z nich je určena pouze pro tzv. pendlery, tedy Čechy, kteří na hranicích můžou prokázat, že pracují v zahraničí. Nicméně vláda zakázala Čechům a cizincům s trvalým pobytem opustit území České republiky. Omezení na hranicích zavedly i Polsko a Slovensko.

Pozn.: Zeleně označené přechody jsou otevřené, oranžově označené přechody jsou určené pro nákladní dopravu a české občany pracující v zahraničí, kteří si zajistí výjimku. V Českém Těšíně / Cieszyně je zaveden jediný pěší hraniční přechod.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist