V Itálii, která je po Číně a Jižní Koreji zemí s třetím největším počtem infikovaných koronavirem, zemřelo v důsledku této nákazy k úternímu večeru 11 lidí. Italské úřady evidují 322 nakažených, z toho 240 jich je hlášeno z Lombardie na severu země, která je v Itálii ohniskem nákazy. Případy koronaviru ale už zaznamenaly také úřady v Toskánsku ve střední Itálii nebo na jihu země v Palermu.
Kvůli šíření koronaviru by do regionů Lombardie a Benátsko neměli jezdit občané Česka. V úterý to doporučila Bezpečnostní rada státu. "A samozřejmě vyzýváme naše občany, kteří se vracejí z této oblasti Lombardie a Benátska a budou na sobě pozorovat nějaké příznaky, aby kontaktovali neprodleně lékaře, nejlépe telefonicky," uvedl v úterý večer premiér Andrej Babiš. "Samozřejmě, je potřeba, aby naši občané zvážili vůbec, jestli chtějí za této situace cestovat do zahraničí," dodal.
Nově testy přítomnost koronaviru, který způsobuje onemocnění COVID-19, prokázaly u dvou lidí v Rakousku a po jednom v Chorvatsku a Švýcarsku. Nákaza je tak hlášena ze 12 evropských zemí. První případ zaznamenalo také Alžírsko, je jím Ital, který do země přijel 17. února. Momentálně jde o jediného nakaženého v Africe. Po celém světě je infikovaných přes 80 tisíc osob.
Mladý Chorvat předtím několik dní pobýval na severu Itálie. Dva pacienti v Rakousku jsou podle tyrolských úřadů mladí Italové žijící v Innsbrucku, kteří byli minulý týden na návštěvě v lombardském Bergamu. Žena pracuje jako recepční v jednom z innsbruckých hotelů, ten je nyní uzavřený. Ve Švýcarsku se koronavirem nakazil 70letý muž z kantonu Ticino ležícího u italských hranic, který byl v půlce února v Milánu. Naopak úřady v Rumunsku popřely informaci, že v zemi je první potvrzený případ koronaviru.
K dobrovolné izolaci po návratu ze severní Itálie vyzvala své občany Británie, své zaměstnance Evropský parlament. Několik opatření přijaly i české úřady, letiště Praha například vyhradilo speciální brány pro přílety z Itálie a k preventivnímu vyšetření bylo odtamtud převezeno 11 českých studentů, kteří se vrátili z nemocí rovněž zasaženého Íránu. Preventivní opatření zavedli i tuzemští autobusoví dopravci a letiště v Brně.
Hosté hotelu v karanténě
Španělské úřady nařídily karanténu pro zhruba tisícovku hostů hotelu H10 Costa Adeje Palace na jihu ostrova Tenerife, kde byla potvrzena nákaza koronavirem u italského turisty. Informoval o tom server listu El País. V pondělí test definitivně potvrdil nemoc u 69letého italského lékaře z Lombardie, který je na Kanárských ostrovech na dovolené.
Podle cestovní kanceláře Canaria Travel CZ je v hotelu H10 Costa Adeje Palace i šest Čechů, z toho pět dospělých a jedno dítě. Pět z nich na místo odletělo v pondělí, vrátit se měli 6. března. Jedna turistka tam odletěla už dříve. Zda se budou v plánovaném termínu moci vrátit, není zatím jasné, uvedla ředitelka CK Canaria Travel Lenka Viková a mluvčí Invie Andrea Řezníčková. Ministerstvo zahraničí je s Čechy na Tenerife v kontaktu.
Turisté nesmějí opouštět areál, nikdo zvenčí se do něj bez potřebného povolení nedostane. Hotel střeží policie a rekreanti dostali doporučení, aby se co nejvíce drželi ve svých pokojích a telefonicky informovali recepci v případě, že u sebe zaznamenají příznaky nemoci, uvedl server local.es.
Pohotovostní režim platí už od pondělního večera, kdy o něm na Twitteru informoval premiér španělského autonomního regionu Kanárské ostrovy Ángel Víctor Torres.
Katalánské úřady oznámily případ nákazy koronavirem, nemocnou je žena z Barcelony, která v předchozích dnech navštívila severní Itálii. Jde tak o první potvrzený případ v pevninském Španělsku a celkově pátý v zemi. Jednoho nakaženého už tento měsíc potvrdila Mallorca a tři případy hlásí Kanárské ostrovy.
Pražské letiště zavádí opatření pro cestující z Itálie
Letiště Praha od úterý vyhradilo speciální brány pro přílety z Itálie, kde v posledních dnech zaznamenali vysoký nárůst počtu nakažených novým koronavirem. Platí v nich zvýšená hygienická opatření a cílený screening, kdy si má personál všímat cestujících s příznaky respiračního onemocnění a odkazovat je na lékařskou službu. Letiště o tom informovalo na Twitteru.
AKTUÁLNĚ KE #KORONAVIRUS ➡️ Pro přílety z Itálie od dnešní půlnoci vyhradíme gaty s cíleným screeningem a zvýšenými hygienickými opatřeními. Podle našich informací jsme prvním letištěm na světě, které taková opatření na příletech z Itálie přijímá. #aktualitaLP #pragueairport
— Prague Airport (@PragueAirport) February 24, 2020
Bránami budou vystupovat pouze cestující přilétající z Itálie, pasažéři z jiných destinací se k nim nedostanou. "Jde o celkem šest bran v přízemí prstu D na Terminálu 2, které jsou nejblíže východu terminálu. Cestující z Itálie tak budou soustředěni do jednoho místa. Tím se výrazně omezí pohyb cestujících z Itálie po letišti," uvedl mluvčí letiště Roman Pacvoň.
Vedle zpřísněných hygienických opatření, jako je například častější desinfikace bran, a cíleného screeningu, budou pracovníci letiště cestujícím rozdávat také letáky s informacemi o postupu při zpozorování příznaků nemoci. Brány budou také vybaveny informačními tabulemi. Desinfikovány budou i autobusy, které budou cestující z Itálie přivážet k branám. Opatření platí od půlnoci na úterý.
V Brně, kam létá dvakrát týdně linka z Bergama poblíž Milána bude při středečním příletu linky přímo v prostorách letiště k dispozici lékař pro případnou konzultační činnost pro cestující. "Zdravotnická záchranná služba Jihomoravského kraje má k dispozici specializovaný lékařský tým, který je připraven ihned jednat v případě, že se u některého z cestujících příznaky nákazy koronavirem projeví," uvedl mluvčí brněnského letiště Jakub Splavec.
Na pražském letišti v úterý zajistili šest Čechů, kteří ráno přicestovali z Íránu, kde je zvýšený výskyt nového koronaviru. Nyní je čeká preventivní vyšetření v Nemocnici Na Bulovce, příznaky nemoci žádný z pasažérů nevykazoval. Podle mluvčího Letiště Praha Romana Pacvoně je případ výsledkem fungujících ochranných opatření.
Itálie patří dlouhodobě k nejvyhledávanějším destinacím, loni bylo podle statistik Letiště Praha na těchto linkách v Praze odbaveno více než 1,46 milionu cestujících. Itálie tak byla druhou nejvytíženější zemí po Velké Británii.
Opatření přijali i tuzemští autobusoví dopravci, kteří nabízejí pravidelné spoje do Itálie. Posádky jsou například vybaveny větším množstvím dezinfekčních prostředků, zvyšují také informovanost pracovníků i cestujících o situaci.
"Možná jsem nakažený já i dcera." Ital popisuje život z města v karanténě

Írán v úterý ohlásil další tři úmrtí na nový koronavirus. V zemi od minulého týdne zemřelo podle agentury Reuters 16 lidí a úřady potvrdily 95 případů nákazy. Je to ale oficiální údaj, neoficiální zdroje hovoří až o pěti desítkách obětí. Polooficiální agentura ILNA oznámila, že mezi nakaženými je také náměstek ministra zdravotnictví.
V pevninské Číně, do které se nepočítá autonomní Hongkong a Macao, dosud podlehlo novému koronaviru 2663 lidí, za pondělí se tak bilance zvýšila o 71 mrtvých.
Takřka všechny případy pondělních úmrtí s výjimkou dvou hlásí provincie Chu-pej, která je ohniskem nákazy. Drtivá většina obětí, konkrétně 56, připadá na chupejskou metropoli Wu-chan. Pro srovnání, v neděli v pevninské Číně podlehlo nemoci Covid-19, kterou virus způsobuje, 150 lidí.
V pondělí čínské úřady zaznamenaly v pevninské Číně 508 nových potvrzených případů, v neděli jich bylo 409. Celkem se zde dosud nakazilo 77 658 lidí. Většina nakažených připadá na Chu-pej, v pondělí to bylo 499 případů.
Jižní Korea v úterý ohlásila 144 nových případů nákazy koronavirem. Celkem se v této asijské zemi nakazilo 977 lidí, z nichž deset onemocnění Covid-19, které koronavirus způsobuje, podlehlo, napsala agentura AP.
Země kvůli rostoucímu počtu lidí nakažených novým koronavirem zvýšila zdravotní pohotovost na nejvyšší stupeň. Zvýšená pohotovost vládě umožňuje vynucovat zákaz veřejných aktivit i dočasné uzavření škol.
V pondělí americký ministr zahraničí Mark Esper podle AP oznámil, že kvůli nákaze USA a Jižní Korea zvažují omezit společná vojenská cvičení. Esper dodal, že je přesvědčen, že velitelé naleznou způsob, jak ochránit jednotky a jak zároveň zajistit plnou připravenost na obranu této asijské země.
Loď Diamond Princess hlásí čtvrtou oběť
V Japonsku zemřel na nákazu novým koronavirem čtvrtý člověk z výletní lodi Diamond Princess, kterou tato východoasijská země vzala do karantény. V úterý o tom informovala agentura Reuters s odvoláním na japonskou televizi NHK. Mrtvým je pasažér, kterému bylo okolo osmdesáti let.
Na lodi Diamond Princess, která je od 3. února v karanténě, cestovalo 3700 lidí. Nákaza koronavirem se prokázala u více než 600 z nich. Všichni ostatní pasažéři museli zůstat na lodi ve 14denní karanténě, zdravé pak Japonsko začalo postupně propouštět.
Japonsko za přístup k nákaze na lodi čelí kritice. Ukázalo se také, že u několika cestujících, které Japonsko testovalo jako negativní, se po repatriaci do jejich vlastí nákaza potvrdila.
Postup Japonska je sledován mimo jiné i kvůli blížícím se letním olympijským hrám, jež se budou od 24. července konat v Tokiu. Organizátoři už z preventivních důvodů odložili začátek školení dobrovolníků. Objevují se názory, že olympiáda by měla být z preventivních důvodů odložena, případně zrušena. Japonský ministr zdravotnictví Kacunobu Kató v úterý podle Reuters prohlásil, že je příliš brzy hovořit o odřeknutí her.
Japonské akcie v úterý oslabily kvůli šíření nového koronaviru na čtyřměsíční minimum. Hlavní index tokijské burzy Nikkei vykázal nejhorší jednodenní výsledek za 14 měsíců, když v závěru odepsal 3,3 procenta na 22 605,41 bodu, a dostal se tak nejníže od pozdního října. V Japonsku se v úterý obchodovalo první den po prodlouženém víkendu.
"Možná jsem nakažený já i dcera." Ital popisuje život z města v karanténě

Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist