Už sedm obětí si vyžádala nákaza novým typem koronaviru v Itálii. Jak informovala italská veřejnoprávní stanice RAI, šestou obětí je 80letý muž z Milána. Sedmá oběť pochází z Lombardie. Krátce předtím RAI informovala o tom, že na koronavirus zemřela žena, která pocházela z města Brescia a rovněž trpěla rakovinou. Zprávu o jejím úmrtí později úřady popřely. V pondělí v Itálii nemoci podlehli už tři lidé.

Nemoci jako první v Itálii podlehli 78letý muž a 76letá žena, v neděli zemřela rovněž starší žena, která trpěla rakovinou. I muž z Bergama byl již hospitalizován v nemocnici kvůli jiným onemocněním. Předchozí zdravotní stav u páté oběti není známý.

Podle šéfa civilní obrany Angela Borrelliho je z celkem dvou stovek nakažených v zemi celkem 26 pacientů ve vážném stavu na jednotkách intenzivní péče. Zdravotníci provedli přes 3000 dalších testů, na jejichž výsledky se nyní čeká.

Choroba se vyskytuje převážně na severu země - v regionu Lombardie, kde leží finanční centrum Miláno, a také v Benátsku, jež je průmyslovým srdcem země. Tyto dva regiony společně vytváří až 30 procent HDP Itálie. Epicentrem nákazy je zmíněné městečko Codogno, které leží asi hodinu jízdy na jihovýchod od Milána.

Italská ekonomika se podle analytiků kvůli negativním hospodářským dopadům epidemie téměř jistě dostane do recese. Recese se obvykle definuje jako dvě čtvrtletí poklesu ekonomiky za sebou. Hrubý domácí produkt (HDP) Itálie se přitom již v posledních třech měsících loňského roku snížil o 0,3 procenta.

Analytik Lorenzo Codogno ze společnosti LC Macro Advisors nyní předpokládá, že v letošním prvním čtvrtletí pokles italské ekonomiky zrychlí na 0,5 až jedno procento. Itálie by se tak dostala do čtvrté hospodářské recese od roku 2008, píše Reuters.

"První dopady pocítí turistický průmysl a maloobchod. Lidé se budou držet doma a budou rušit hotelové rezervace," uvedl Codogno, který v minulosti působil jako hlavní ekonom na italském ministerstvu financí. "Ještě škodlivější však bude pozdější dopad na podniky ve formě výpadků v dodavatelském řetězci," dodal.

České ministerstvo zahraničí s ohledem na šíření koronaviru v pondělí doporučilo, aby se čeští občané Lombardii a Benátsku vyhnuli a to až do vyřešení aktuální situace.

Ministerstvo školství v pondělí doporučilo školám, aby se řídily pokyny ministerstva zahraničí a s žáky necestovaly na sever Itálie. Podle ministerstva školství tam často směřují školní zájezdy či lyžařské výcviky. Úřad o tom informoval na svém webu.

"Protože se bezpečnostní situace neustále mění, doporučuje ministerstvo školství školám sledovat stránky ministerstva zahraničních věcí a ministerstva zdravotnictví a řídit se jejich pokyny ohledně cestování do jednotlivých destinací a možných zdravotních rizik," uvedlo ministerstvo školství. Momentálně úřady doporučují vyhnout se cestování na sever Itálie.

Lyžařských kurzů se podle údajů ministerstva školství loni zúčastnilo zhruba 88 800 žáků základních škol a 53 000 středoškoláků. Kolik z nich bylo na horách v Česku a kolik v zahraničí, statistiky úřadu neuvádí.

Italská vláda do "karantény" uzavřela oblast s 11 obcemi a městy - 10 v Lombardii a jedno v Benátsku- s více než 50 tisíci obyvateli v oblasti kousek od Milána. "Je zakázán vstup do těchto měst i jejich opuštění," popsal mimořádná opatření italský premiér Giuseppe Conte. Pokud je někdo nebude respektovat a poruší je, tak mu hrozí "trestní stíhání", dodal Conte. Premiér varoval, že pokud to bude nutné, tak do regionu vyšle armádu. Vstup je možný pouze na zvláštní povolení.

Úřady v této oblasti uzavřely obchody, restaurace, knihovny, tělocvičny, kostely nebo diskotéky a další veřejná místa, kde by se mohl vyskytovat větší počet lidí. "Postižených lidí je mi líto, ale izolace je jediný způsob, jak zabránit, aby se z epidemie stala pandemie," řekl guvernér regionu Lombardie Attilio Fontana.

Předčasně byl ukončen populární karneval v Benátkách. Původně měl přitom skončit až v úterý. Úřady odložily také několik utkání nejvyšší fotbalové ligy. Od pondělí jsou uzavřeny i školy v Miláně.

Francouzské úřady v pondělí na nádraží v Lyonu na několik hodin izolovaly cestující v autobusu, který přijel z Milána. Dva z nich následně převezli zdravotníci do nemocnice pro podezření na nákazu novým typem koronaviru. Nyní se čeká na výsledky jejich testů, informovala agentura AFP. Ostatní cestující lékaři na nádraží prohlédli a propustili.

Policisté dopoledne kolem autobusu, který přijel z Milána přes Turín a Grenoble na lyonské nádraží Perrache, postavili bezpečnostní kordon. Dvě osoby s příznaky podobnými chřipce převezli zdravotníci do nemocnice, ostatní cestující byli po několika hodinách čekání a lékařské prohlídce propuštěni. Podle zpravodajského webu LyonMag jsou hospitalizovanými jeden cestující a jeden z italských řidičů.

Ve Francii se v pondělí v izolaci nakrátko ocitli také zaměstnanci policejní stanice v jedné z pařížských čtvrtí. Na stanici přišla Číňanka, které se udělalo špatně. Následně se ale zjistilo, že se koronavirem nenakazila.

Francie dosud zaznamenala 12 případů nákazy koronavirem. V nemocnici zůstává už jen jeden pacient. Jeden čínský turista v Paříži nemoci COVID-19 před časem podlehl.

Vzhledem k šíření viru v Itálii v pondělí francouzský ministr zdravotnictví Olivier Véran nařídil, aby se na přijímání pacientů připravilo dalších 70 nemocnic. Celkem jich tak bude případné nakažené po celé Francii přijímat 108.

Neznámý původ nákazy

Jako první onemocněl v Itálii osmatřicetiletý muž. Italským úřadům se zatím nepodařilo zjistit, kde se mohl nakazit. Údajně nebyl v Číně ani v kontaktu s lidmi, kteří v této asijské zemi pobývali. Od tohoto muže koronavirus chytila jeho těhotná manželka a známý. Muž později skončil v nemocnici, kde se od něho nakazilo nejméně pět sester a lékařů a také ještě několik dalších lidí, včetně pacientů. Osmatřicetiletý muž nadále zůstává na jednotce intenzivní péče.

"Virus je velmi nakažlivý," uvedl k tomu hlavní hygienik z regionu Lombardie Giulio Gallera. Varoval, že je proto možné, že počet nemocných ještě rychle stoupne. Úřady narychlo testují stovky dalších lidí, kteří mohli přijít do kontaktu s nemocnými. Nakazit se mohli zejména kolegové zmíněného osmatřicetiletého muže, který pracoval jako výzkumník ve společnosti Unilever.

Šéf regionu Benátsko Luca Zaia pak upozornil, že virus se zřejmě přenáší stejně "snadno" jako chřipka. "Můžete to chytit od kohokoliv," dodal s tím, že nemoc je nebezpečná zejména pro starší lidi nebo oslabené pacienty, kteří se už léčí s jinými chorobami.

Agentura AFP v neděli popsala, že ulice Codogna jsou vyprázdněné, téměř všechny obchody zůstaly zavřené. "Je to jako město duchů. Lidé se zamkli doma, na ulicích nikdo není," uvedla Paola, jedna z obyvatelek města. Deník Guardian dodal, že oblast hlídá policie, která dbá na to, aby zákaz opustit zónu někdo neporušil.

Na ulicích se sem tam objevilo auto s lidmi, kteří se ještě snažili nakoupit si zásoby. Nefunguje tam ani tamní železniční stanice a žádné vlaky nevyjíždí ani nepřijíždí. Lékaři v nemocnici nosí ochranné obleky. Otevřená je na pokyn tamních úřadů jen lékárna - ochranné masky na obličej ale už nenabízí. Vyprodaly se. Lidé nyní nejvíce nakupují dezinfekci.

V městečku Casalpusterlengo, které je od Codogna vzdálené asi jen deset minut jízdy, si také lidé tvořili zásoby. Guardian popsal, že Italové v ochranných maskách tvořili frontu před jedním ze supermarketů - dovnitř ale vždy prodavači pustili skupinu maximálně 50 kupujících.

Výskyt koronaviru v Itálii obnovil zájem Čechů o roušky

Rozšíření nového typu koronaviru v Itálii v pondělí obnovil zájem Čechů o roušky a antibakteriální gely na ruce. Uvedla to lékárnice a odborná konzultantka lékáren Benu Ivana Lánová. Zvýšený zájem o ochranné pomůcky a léky zaznamenaly české lékárny poprvé na konci ledna, kdy se choroba ve větším rozšířila v Číně. Ústní roušky byly na řadě míst vyprodané. Podle Lánové poté poptávka klesla, dnes se ale po zprávách z Itálie situace změnila.

"Opět pociťujeme zvýšený zájem o roušky a gely, zboží je momentálně v lékárnách k dispozici. Musím ale upozornit, že klasické ústní roušky nechrání před onemocněním. Jsou určeny nemocným, aby nemoc nepřenášeli. Jako ochranu je třeba zvolit respirátory proti virům, které jsou založené na bázi filtru a slouží k tomu, aby zabránily průniku mikroorganismů zvenku dovnitř," uvedla lékárnice.

Nadprůměrnou poptávku po rouškách stále zaznamenává také síť lékáren Dr.Max, prvotní zájem z konce ledna už ale podle ní kulminoval. "Chirurgické ústenky by měly už být všude, respirační roušky ještě někde nejsou, ale je to lokálně různé," řekl v pondělí mluvčí Dr.Max Michal Petrov.

"Ano, zájem je vyšší, například v kategorii zdravotních potřeb vzrostl obrat i u nás na internetové lékárně od počátku roku meziročně o 55 procent. Zájem je o roušky, dezinfekční, respektive antibakteriální gely, teploměry a respirátory," potvrdil výkonný ředitel internetové lékárny Lékárna.cz Karel Klodner.

Výkonný ředitel České asociace farmaceutických firem (ČAFF) Martin Mátl v pondělí řekl, že asociace nemá informace o problémech v dodávkách léčiv do ČR v souvislosti s onemocněním COVID-19, které koronavirus způsobuje.

"Čína není z globálního pohledu ani tak důležitá z hlediska výroby konečných lékových forem, ale hraje klíčovou roli z hlediska výroby vstupních surovin, meziproduktů a případně účinných látek, které používají výrobci po celém světě. To znamená, že problémy mohou zasáhnout i léky, které se nevyrábí přímo v Číně. Také je možné očekávat, že kvůli omezení dodávek vstupních surovin vzroste jejich cena, která se poté promítne do výrobních nákladů," dodal.

Koronavirus znervózňuje pořadatele sportovních akcí

Rozšíření koronaviru v Itálii vyvolalo nervozitu mezi pořadateli různých sportovních akcí v zemi. V postižených regionech se ruší veškeré veřejné události, což se o uplynulém víkendu dotklo i první fotbalové ligy, a funkcionáři nyní řeší, v jaké podobě budou soutěže pokračovat. Otazník například visí nad čtvrtečním zápasem Evropské ligy mezi Interem Milán a Ludogorcem. Bulharský klub už požádal UEFA o oficiální stanovisko.

Svaz zimních sportů už na týden pozastavil veškeré domácí závody v celé zemi a situaci dál sleduje. Podle původních plánů by se měl uskutečnit jen Světový pohár ve sjezdovém lyžování v La Thuile. Zatím se počítá s tím, že lyžařky včetně Ester Ledecké o víkendu absolvují v zimním středisku v regionu Valle d'Aosta super-G a kombinaci. V plánu je v Itálii i finále SP, které má od 18. března hostit Cortina d'Ampezzo.

Obavy mají i pořadatelé tradičních jarních cyklistických klasik Strade Bianche, Tirreno-Adriatico a Milán-San Remo či závodu Giro d'Italia. "Momentálně se zdá, že Toskánsko, kde se pořádá Strade Bianche, bude v pohodě. Největší starosti mi dělá Milán-San Remo," řekl šéf organizátorů Mauro Vegni. "Milán je jedním ze dvou klíčových míst, kde zatím zaznamenali nejvíce případů. Žádný plán B ale momentálně nemáme, nemělo by smysl zkrátit tři čtvrtiny trati," dodal.

Pro nejbližší dny je jednou ze zvažovaných variant především pro ligové soutěže konání všech zápasů a turnajů před prázdnými tribunami. "Fanoušci by tak mohli snadno zůstat doma. Kluby by s tím ale musely souhlasit. V Itálii navíc není jen fotbal. To téma se týká všech sportů," řekl předseda italského svazu sportovních lékařů Maurizio Casasco.

Jen na dálku se v pondělí uskutečnilo i první setkání organizačního výboru olympijských her 2026 v Miláně a Cortině d'Ampezzo. Namísto plánovaného jednání v Miláně se členové spojili prostřednictvím videokonference ze svých kanceláří v postižených regionech Lombardie a Benátsko.

EU zatím neplánuje zavádět omezení na hranicích

Evropská unie zatím neplánuje kvůli šíření koronaviru v Itálii zavést omezení na hranicích v schengenském prostoru. Na tiskové konferenci to v pondělí oznámili eurokomisaři pro zdraví a pro řešení krizí Stella Kyriakidisová a Janez Lenarčič. Pohotovostní plány pro případ dalšího šíření koronvairu v Evropské unii se ale intenzivně připravují.

"Pracujeme na různých scénářích, jako je například koordinované pozastavení fungování Schengenu," uvedl euorkomisař pro řešení krizí Lenarčič. Podle něj nicméně v současnosti takový krok Evropská komise nechystá.

"S více než 2600 mrtvých nezbývá jiná možnost, než se připravit na všech úrovních," zdůraznil Lenarčič. Podle něj Evropská komise vyčlení na pomoc v boji s koronavirem 232 milionů eur (5,8 miliardy korun). K dispozici by peníze měly být Světové zdravotnické organizaci (WHO) a zemím se slabšími zdravotnickými systémy, například v Africe. "Naším cílem je zastavit nákazu na celosvětové úrovni," zdůraznil slovinský eurokomisař.

Až 90 milionů eur (2,3 miliardy korun) z fondu by mělo podle sdělení Evropské komise putovat na hledání vakcíny proti koronaviru.

Podle Kyriakidisové by jakákoli opatření, která by omezovala pohyb lidí či zboží v rámci schengenského prostoru bez kontrol na vnitřních hranicích, měla být "přiměřená a koordinovaná". Měla by být také založena na vědeckých důkazech, zdůraznila kyperská eurokomisařka.

"WHO zatím nedoporučila omezit cestování ani obchod," zdůraznila Kyriakidisová. Mise Světové zdravotnické organizace (WHO) podle ní navštíví Itálii v úterý, aby posoudila situaci přímo na místě. 

Nárůst opět hlásí Čína i Jižní Korea

Nemoci způsobené novým koronavirem podlehlo v pevninské Číně již celkem 2592 lidí. Během víkendu jich zemřelo dalších 150, oproti pátečním 109. Na přítomnost koronaviru bylo v sobotu pozitivně testováno 648 lidí, v neděli 409, což je výrazný nárůst v porovnání s 397 během pátku. Celkově se novým koronavirem nakazilo už 79 561 osob. Zvýšení počtu nakažených zaznamenala i Jižní Korea, která má po Číně nejvíce infikovaných. Země ohlásila 161 nových případů nákazy koronavirem. Celkový počet nakažených v zemi tak stoupl na 763 lidí.

Epicentrum epidemie, provincie Chu-pej, nahlásilo za sobotu nárůst počtu nových případů, avšak mírně nižší počet nových úmrtí. Počet nových nemocných stoupl o 630 z pátečních 366. Počet mrtvých zde činil v sobotu 96, v neděli 150, zatímco v pátek to bylo 106. Celkem v provincii Chu-pej zemřelo již 2495 lidí a celkový počet nakažených tam byl k pondělí 64 287.

Údaje svědčí podle čínských úřadů o tom, že se nákazu daří udržet v hranicích provincie Chu-pej. Například ze sobotních 648 nových případů jich pouze 18 bylo zjištěno mimo tuto správní oblast, což je nejméně od chvíle, kdy začala být data před měsícem zveřejňována.

Obavy zdravotníků po celém světě nicméně vzbuzuje nárůst počtu nakažených za hranicemi Číny. Jižní Korea zvyšuje kvůli rostoucímu počtu lidí nakažených novým koronavirem zdravotní pohotovost na nejvyšší stupeň. Země současně hlásí už sedmého zemřelého, uvedly jihokorejské zdravotnické úřady. Přes 6000 lidí je nyní v karanténě.

"Několik následujících dní bude velmi důležitých," citovala prezidenta Muna místní média. Prezident také řekl, že budou přijata "bezprecedentní a významná" opatření.

Více než polovina nových případů v Jižní Koreji má podle úřadů spojitost s jedním kostelem v nejhůře zasaženém dvouapůlmilionovém městě Tegu. Čtvrtou obětí byla 61letá členka této farnosti, která se účastnila bohoslužeb a minulý týden byla na nový koronavirus pozitivně testována.

Církve již dříve nařídily věřícím, aby nenavštěvovali svatostánky a zakázána byla některá hromadná shromáždění. V pátek zůstaly uzavřeny školy a vláda prohlásila Tegu a část jeho okolí zvláštní střeženou zónou. Městské centrum je podle agentury AP téměř liduprázdné, mnoho podniků raději zůstalo zavřených.

Agentura Jonhap napsala, že Jižní Korea má tradičně přísná karanténní opatření. Naposledy vyhlásila nejvyšší stupeň zdravotní pohotovosti před 11 lety kvůli chřipce H1N1.

V Íránu zemřelo 50 lidí. Turecko uzavřelo se zemí hranice

Íránská polooficiální agentura ILNA v pondělí oznámila, že v zemi padlo za oběť novému koronaviru už 50 lidí. Je to nejvíc mrtvých mimo Čínu. Podle jednoho z místních představitelů je nyní ve městě v karanténě přes 250 lidí. Íránská státní média nicméně stále uvádějí jen 12 mrtvých a asi 60 nakažených.

 Své hranice s Íránem kvůli prevenci dočasně uzavřely Turecko, Afghánistán a Pákistán. Jordánsko se ze stejného důvodu rozhodlo nevpouštět na své území cizince cestující z Číny, Íránu a Jižní Koreje.

Podle poslance z města Kom, Ahmada Amirabádího Faraháního, nakažení lidé zemřeli od čtvrtka 13. února. Země přitom oficiálně o prvních nakažených a obětech informovala teprve minulou středu 19. února, poznamenala agentura AP. V rozhovoru s agenturou ILNA Farahání prohlásil, že situace v Komu "není dobrá". "Žádná ze zdravotních sester nemá k dispozici potřebné ochranné pomůcky," podotkl s tím, že někteří zdravotníci dokonce město opustili.

Náměstek íránského ministra zahraničí ale tyto informace odmítl. Na tiskové konferenci, kterou vysílala živě státní televize, prohlásil, že dosud v zemi zemřelo 12 lidí a dalších 66 jich bylo nakaženo. "Kategoricky to popírám," reagoval náměstek na prohlášení Faraháního.

Turecké ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že od nedělních 15:00 SEČ uzavírá všechny dálnice a železnice vedoucí z Íránu a také zastavuje všechny lety z této země. Následně svou hranici s Íránem uzavřel i Pákistán a afghánská vláda zakázala cesty z Íránu a do Íránu.

Turecká letecká společnost Turkish Airlines informovala, že ruší své lety do čtyř íránských měst - Mašhadu, Isfahánu, Tabrízu a Šírázu. Rovněž až do 27. února snížila počet leteckých spojů do Teheránu. 

Jordánsko se rozhodlo preventivně omezit riziko zavlečení koronaviru tím, že zakázalo vstup na své území všem cizím státním příslušníkům cestujícím ze zemí, které mají s novou chorobou způsobenou tímto novým virem největší potíže. Kromě Íránu jsou to Čína a Jižní Korea.

Teherán poprvé o nemoci informoval ve středu, krátce před parlamentními volbami. Některé zprávy hovořily o tom, že se úřady snažily informaci tajit, aby neodradily voliče přijít k pátečním volbám. Mnozí Íránci poukázali na to, že mezi zprávou o prvních nakažených a informací o prvních dvou mrtvých v Komu uběhly jenom čtyři hodiny. Úřady přitom o nakažených musely vědět mnohem dříve.

V neděli ministr zdravotnictví Saíd Namakí řekl, že do Komu nákazu zanesli lidé, kteří přicestovali z Číny. 

Namakí v neděli řekl, že jeden z mrtvých v Komu byl obchodník, který pravidelně cestoval mezi Čínou a Íránem a v minulých týdnech létal s přestupy. Ministr hájil postup vlády a řekl, že nic neutajuje. Úřady prý zajistí pro občany roušky a v zemi se podle ministra také vyrábějí přípravky k diagnostice viru. Namakí vyzval Íránce, aby nejezdili do Komu, který je běžným cílem šíitských poutníků. "Nedoporučujeme cestovat do Komu a na další poutní místa," řekl.

V Komu jsou několik dní zavřené školy a náboženské semináře. Na 36 vstupních místech do země se začaly provádět kontroly zdravotního stavu cestujících. Lidé nakažení virem, kteří přicestovali z Íránu, jsou hlášeni z Kanady a Libanonu. Irák a Pákistán, které s Íránem sdílí hranici, vyhlásily preventivní opatření, Saúdská Arábie nařídila každému, kdo na její území míří a pobýval v Íránu, aby cestu odložil o 14 dní. Království se snaží zamezit rozšíření nákazy do posvátných města Mekky a Mediny, kam míří muslimští poutníci.

V Japonsku potvrdili první případ nákazy u maďarského občana

V Japonsku byla potvrzena nákaza novým koronavirem u prvního maďarského občana. Jde o člena posádky výletního plavidla Diamond Princess, které bylo od pátého února v karanténě u japonských břehů kvůli epidemii tohoto koronaviru. S odvoláním na státního tajemníka pro komunikaci a mezinárodní zastoupení Tamáse Menczera o tom informoval zpravodajský server Hungary Today.

Karanténa plavidla Diamond Princess byla zrušena 19. února a 22. února povolily japonské úřady většině cestujících loď opustit. Posádka ale zůstala na palubě - včetně dvou maďarských hudebníků a jednoho číšníka, dodal Menczer.

Nakažený maďarský občan byl umístěn do izolace a během následujících dvou až tří dní bude převezen do nemocnice na pozorování. Pacient se podle Menczera "cítí dobře".

Maďarské zdravotní úřady v pondělí také oznámily, že na letištích v Budapešti a Debrecínu začnou kontrolovat cestující přilétající z Itálie kvůli novému koronaviru.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist