Na nákazu novým typem koronaviru zemřeli první dva Evropané, jde o staršího muže a ženu ze severu Itálie, kde již úřady potvrdily 51 nakažených pacientů. Počet nemocných strmě stoupá také v Jižní Koreji, kde se objevilo přes 220 nových případů, a v Íránu, kde evidují tři desítky nakažených a šest mrtvých. V pevninské Číně, odkud se nemoc COVID-19 začala šířit, v pátek zemřelo 109 lidí, což je o devět méně než předchozí den. Počet nově nemocných se pak snížil na 397 ze čtvrtečních 889.
Nemoci způsobené novým koronavirem už v pevninské Číně podlehlo 2345 lidí, nakažených je 76.288. Šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus upozornil, že již ubývá možností, jak šíření viru zabránit.
"Znepokojují nás případy bez jasné epidemiologické souvislosti, jako je možnost nákazy při cestování nebo kontaktem s lidmi, u kterých se nákaza potvrdila," řekl šéf WHO. Podle něj má zhruba 80 procent nakažených nemocí COVID-19 jen velmi mírný průběh onemocnění, vážnější či kritické příznaky má asi 20 procent pacientů, ve dvou procentech případů je pak nemoc smrtelná.
Čína upozornila na případ člověka z provincie Chu-pej, která je ohniskem nákazy. U 70letého muže se příznaky nemoci objevily až po 27 dnech inkubační doby. Podle čínských médií budou proto muset uzdravení pacienti po propuštění z nemocnice dodržet čtrnáctidenní karanténu na určeném místě a za zdravotního dohledu.
Čínští vědci rovněž identifikovali nový typ koronaviru v moči pacientů. Podle nich to dokazuje, že virus se přesouvá krví k orgánům a mnohé může poškodit. Přítomnost koronaviru v moči také znamená, že se patogeny dostanou do kanalizace, a mohou tak nakazit další lidi.
Koronavirus proniká do stále většího počtu zemí. Pozornost se upírá hlavně na Jižní Koreu, kde se infikovalo už 433 lidí. Onemocnění podle úřadů zatím podlehli tři lidé. V Jižní Koreji byly v pátek zavřené školy, církve pak nařídily věřícím, aby nenavštěvovali svatostánky a zakázána byla některá hromadná shromáždění. Nejhůře zasažené je dvouapůlmilionové město Tegu.
Podobná opatření přijaly i části severoitalských regionů Lombardie a Benátsko, kde jsou v karanténě už stovky lidí. Přísný režim se týká asi 50 tisíc lidí v 11 obcích a městech zejména v provincii Lodi, kde zůstanou týden zavřené školy, kostely, obchody, stadiony, bary a další veřejná místa.
Japonsko čelí otázkám, zda dělá dost proti šíření infekce a zda by nemoc COVID-19 nemohla narušit letošní olympijské hry v Tokiu. Organizátoři proto z preventivních důvodů odložili zamýšlený start tréninků dobrovolníků.
Nemocných v Evropě může přibývat i vzhledem k postupnému návratu turistů z lodi Diamond Princess, která byla kvůli výskytu nového typu koronaviru na palubě od začátku února dva týdny v karanténě v japonském přístavu Jokohama. Do Británie se v sobotu vrátilo 32 jejích pasažérů, které čeká dvoutýdenní karanténa. Dalších 19 lidí přistálo v Itálii, na palubě italského letadla bylo i několik Slovinců a Chorvat. V České republice se zatím žádný případ nákazy koronavirem nepotvrdil.
MMF snížil výhled čínské i globální ekonomiky
Mezinárodní měnový fond (MMF) kvůli epidemii nového typu koronaviru snížil odhad letošního růstu čínské ekonomiky na 5,6 procenta z dosavadních šesti procent, s nimiž počítal ještě v lednu. V sobotním prohlášení to uvedla šéfka MMF Kristalina Georgievová. Letošnímu růstu globální ekonomiky pak epidemie ubere asi 0,1 procentního bodu. Růst by tak měl činit 3,2 procenta místo 3,3 procenta, jak fond předpokládal v lednové prognóze.
Růst světové ekonomiky by měl navzdory sobotnímu zhoršení výhledu zrychlit oproti loňskému roku, kdy činil 2,9 procenta. "Nejistoty jsou tak velké, že neumožňují spolehlivou předpověď. Může nastat řada scénářů v závislosti na tom, jak rychle se virus dostane pod kontrolu a jak rychle se Čína a další dotčené ekonomiky vrátí k normálu," upozornila šéfka měnového fondu.
Výletní loď u Tokia byla kvůli koronaviru dva týdny v karanténě. Dva lidé přesto zemřeli
Základní scénář, na kterém jsou nové odhady založeny, podle fondu předpokládá, že se uskuteční ohlášená opatření a že čínská ekonomika se ve druhém čtvrtletí vrátí k normálu. "Zabýváme se ale i horšími scénáři, ve kterých bude šíření viru pokračovat déle a globálněji a dopady na hospodářský růst budou mít delší trvání," uvedla Georgievová.
Šéfka MMF rovněž vyjádřila podporu lidem v Číně a v dalších zasažených zemích. "Čínské úřady pracují na minimalizaci negativního vlivu na ekonomiku pomocí krizových opatření, zajišťování likvidity, rozpočtových opatření a finanční podpory," uvedla.
Georgievová také upozornila, že podle názoru Světové zdravotnické organizace (WHO) lze pomocí důrazných a koordinovaných opatření dostat šíření nového koronaviru v Číně i ve světě pod kontrolu. Dodala, že globální spolupráce je v boji proti epidemii a jejím ekonomickým dopadům klíčová.
Šéfka MMF v sobotu výhled představila centrálním bankéřům a ministrům financí skupiny největších ekonomik světa G20 na jejich zasedání v Rijádu. Japonský ministr financí Taró Aso uvedl, že na rizika spojená s koronavirem na zasedání poukazovaly téměř všechny členské země skupiny. Dodal, že podle jeho názoru by epidemie mohla mít "vážný vliv na světovou ekonomiku". Vyzval rovněž, aby členské země G20 s dostatečným fiskálním prostorem podpořily globální ekonomiku zvýšením výdajů.
Podle některých ekonomů by v prvním čtvrtletí mohl hospodářský růst v Číně zpomalit pod tři procenta z šesti procent v závěru loňského roku. Představitelé čínské centrální banky nicméně vyjádřili přesvědčení, že hospodářské dopady epidemie koronaviru budou omezené a že po jejím skončení se ekonomika rychle zotaví. Čína je druhou největší ekonomikou světa za Spojenými státy.
Čínská centrální banka podle svého viceguvernéra podnikne další kroky na podporu ekonomiky, včetně snížení finančních nákladů pro podniky. "Jsme schopni dopad epidemie kompenzovat," uvedl viceguvernér Liou Kuo-čchiang v rozhovoru se státním listem Financial News. Centrální banka už v posledních týdnech snížila několik klíčových úrokových sazeb a vyzvala komerční banky, aby poskytovaly levné půjčky a další úlevy podnikům, které byly epidemií koronaviru nejvíce zasaženy.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist