Tchaj-wan v neděli oznámil první případ úmrtí na nemoc vyvolávanou novým koronavirem. Zemřel muž ve věku 61 let, oznámil tchajwanský ministr zdravotnictví. Dosud bylo na ostrově potvrzeno 20 nakažených osob, informovala agentura Reuters. Zesnulý pracoval jako taxikář a jeho klientelu tvořili hlavně lidé z Hongkongu, Macaa a pevninské Číny, dodal ministr.
Počet osob nakažených koronavirem přesáhl v pevninské Číně v sobotu hranici 68 tisíc. V neděli to oznámily místní úřady. Na chorobu COVID-19 v Číně (bez Hongkongu a Macaa) do soboty zemřelo 1665 osob. Všechna nová sobotní úmrtí byla hlášena z provincie Chu-pej, která je epicentrem nákazy.
Pětice Čechů, kteří jsou po návratu z čínského Wu-chanu v karanténě na pražské Bulovce, je zdravá, uvedl v sobotu večer na Twitteru ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO). Potvrdil to i druhý test na koronavirus. Nic tedy nebrání jejich pondělnímu propuštění z nemocnice domů. V Česku bylo zatím kvůli podezření na nákazu testováno 76 lidí, u nikoho se nemoc neprokázala.
První případ úmrtí zaznamenala v sobotu Francie. Zemřel 80letý čínský turista, oznámila v sobotu podle agentury AFP ministryně zdravotnictví Agnès Buzynová. Nemoci COVID-19 podlehli dosud lidé jen v Číně, na Filipínách a v Japonsku.
Francouzský případ je "první mimo Asii, první v Evropě", upozornila v sobotu ministryně Buzynová.
Čínský turista podle ní přijel do Francie 16. ledna a od 25. ledna byl v karanténě v nemocnici Bichat-Claude-Bernard na severu Paříže. Muž pocházel z čínské provincie Chu-pej, z níž se nový typ koronaviru začal šířit. "Jeho stav se rychle zhoršoval a několik posledních dní byl v kritickém stavu," uvedla v sobotu Buzynová. Informaci o tom, že Číňan podlehl plicní infekci, dostala podle svých slov v pátek večer.
Spolu s 80letým mužem, který nyní zemřel, byla "v přísné izolaci" i jeho dcera, u níž se přítomnost nového typu koronaviru rovněž prokázala. Její zdravotní stav už ale podle Buzynové "není důvodem k znepokojení". Žena by prý mohla pařížskou nemocnici brzy opustit.
Francouzské statistiky dosud uváděly jedenáct lidí nakažených novým typem koronaviru. Podle listu Le Figaro šest lidí zůstává v nemocnici. Pět z pacientů evidovaných ve Francii jsou Britové, kteří se nakazili v horské chatě v alpském středisku Contamines-Montjoie od známého, který předtím pobýval v Asii. Desítky lidí zůstávají v jižní Francii v karanténě poté, co byli evakuováni z Číny.
Na výletní lodi se virem nakazilo 40 Američanů
Z výletní lodi Diamond Princess, která od počátku února kotví v karanténě v přístavu japonského města Jokohama se 355 nakaženými novým koronavirem na palubě, začalo vyloďování Američanů. Oznámila to v neděli agentura AFP s odvoláním na svého reportéra, který sledoval odjezd desítky autobusů od plavidla. Server BBC News s odvoláním na americké úřady uvedl, že z téměř čtyř stovek Američanů na výletní lodi se čtyři desítky koronavirem nakazily. Léčit se budou v Japonsku.
Autobusy s Američany ještě zůstávají v areálu přístavu. "Musíme čekat s odjezdem, dokud úplně všichni nenastoupí," řekla AFP Sarah Aranaová z Kalifornie, která je v jednom z autobusů. "Jsem ráda, že můžu (z lodi) odejít," dodala s tím, že americká vláda se k tomuto kroku měla odhodlat mnohem dřív.
Před nástupem do autobusu cestující podle Aranaové prošli namátkovou pasovou kontrolou, bez lékařského vyšetření. Z autobusu by se pak měla dostat na palubu jednoho ze dvou speciálně vyslaných letadel, které Američany přepraví do vlasti. Tam mají zůstat dalších 14 dní v karanténě; někteří na letecké základně v Kalifornii, další v Texasu. Aranaová dodala, že sama ještě neví, kde skončí.
"Odletíme za pár hodin, žádné podrobnosti ještě nevíme. Možná skončím v Texasu, anebo v Nebrasce," řekla agentuře Reuters Gay Courterová.
Někteří Američané evakuaci odmítli. "Proč bych měl nastoupit do autobusu a letadla s lidmi, kteří jsou možná nakažení a se kterými jsem strávil skoro dva týdny v izolaci?" napsal na twitteru právník Matt Smith.
Ředitel amerického Národního institutu alergií a infekčních chorob (NIAID) Anthony Fauci televizi CBS řekl, že cestující, u nichž se nákaza projeví během letu do USA, budou odděleni od ostatních pasažérů.
Loď s více než 3700 cestujícími a členy posádky je v karanténě od 3. února. Podezření, že se nemoc na plavidle šíří, pojaly japonské úřady poté, co Hongkong potvrdil koronavirus u člověka, který na ní předtím pobýval. Mezitím se plavidlo stalo místem s největší koncentrací případů nového koronaviru mimo Čínu.
Japonsko původně chtělo nechat na lodi všechny pasažéry do středy příštího týdne, kdy čtrnáctidenní karanténa uplyne. Nakonec však v pátek nechalo vystoupit z lodi na břeh všechny lidi, kterým je 80 a více let, trpí nějakou chronickou chorobou nebo měly kajuty bez oken s podmínkou, že budou mít negativní testy na nový koronavirus.
Podle agentury Kjódó se chystají letadla k evakuaci svých občanů vyslat také Kanada, Hongkong a Jižní Korea, stejný krok zvažuje i Austrálie.
Pokud jde o výletní loď Westerdam, která ve čtvrtek zakotvila v Kambodži po odmítnutí ostatními zeměmi, vyšetření jedné z cestujících, třiaosmdesátileté Američanky, po příletu do Malajsie potvrdilo, že se nakazila koronavirem. Uvedla to agentura Reuters.
V Číně má COVID-19 téměř 1700 obětí
Čínští představitelé varovali, že COVID-19 se může dále šířit, protože se budou vracet do práce lidé po prodloužených novoročních svátcích. Země již zavedla některá bezprecedentní opatření ve snaze zamezit dalšímu šíření viru. Města v provincii Chu-pej, která mají celkem více než 60 milionů obyvatel, byla prakticky uzavřena a veškeré veřejné činnosti zastaveny. Lidé, kteří se vracejí po volnu do Pekingu, musí zůstat 14 dní v izolaci doma nebo v určených místech pod zdravotnickým dohledem.
Kvůli vysokému počtu potvrzených i podezřelých případů provincie Chu-pej postavila provizorní nemocnice a poskytla pro ubytování pacientů některé veřejné budovy. Nově jmenovaný šéf zdravotnické komise provincie Chu-pej Wang Che-šeng na tiskové konferenci uvedl, že cílem je zajistit, aby žádný pacient nezůstal bez léčby. Více než polovina potvrzených případů je podle něj nyní léčena tradiční čínskou medicínou.
Viceguvernér čínské centrální banky Fan I-fej v sobotu slíbil, že Čína pomůže společnostem obnovit výrobu, jakmile to bude možné. Místopředseda Čínské komise pro regulaci bankovnictví a pojišťovnictví Liang Tchao pak dodal, že Čína zrychlí poskytování úvěrů na důležité investiční projekty a podpoří malé a soukromé firmy, které se kvůli koronaviru dostanou do obtíží.
V pevninské Číně na nemoc COVID-19 způsobenou koronavirem zemřelo do soboty více než 1665 osob, počet nakažených dosáhl 68 500. Jeden člověk zemřel také v čínském samosprávném městě Hongkong. Počet nakažených na celém světě přesáhl 69 tisíc. Naprostá většina lidí, kteří se koronavirem nakazili, žije v Číně. Kromě Asie, Austrálie, Severní Ameriky a Evropy se první případ nákazy prokázal také v Africe. Koronavirus se v pátek potvrdil u 33letého cizince v Egyptě. Státní příslušnost pacienta egyptské úřady nesdělily.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist