Bouře, která se v neděli a v noci na pondělí prohnala Evropou, si vyžádala nejméně sedm lidských životů. Živlu je připisována smrt čtyř lidí, kteří ve Slovinsku, Anglii, Německu a Česku zahynuli při autonehodách, v Polsku přišli o život dva lidé a další člověk zemřel ve Švédsku. I v pondělí musely být kvůli smršti na severozápadě Evropy zrušeny stovky letů či vlakových spojení. Bez elektřiny se ocitly desítky tisíc domácností v Británii, Německu i ve Francii, v Česku to bylo přes 300 000 odběrných míst.

Kvůli orkánu, který Němci nazývají Sabine a jehož vítr místy dosahoval až 180 kilometrů za hodinu, v pondělí německá letiště zrušila přes 800 letů. Od nedělního večera byla v celé zemi zrušena také dálková železniční doprava. Tu začaly železnice postupně obnovovat, nejprve dopoledne na severu a odpoledne i na jihu včetně Bavorska. V Horním Bavorsku byla situace ještě odpoledne komplikovaná, neboť řadu úseků blokovaly vyvrácené stromy.

Letiště v Mnichově odvolalo na 420 letů, desítky letů zrušilo letiště ve Stuttgartu. Stovky odřeknutých spojů jsou také na západě a severu země. Největší německé letiště ve Frankfurtu nad Mohanem počítalo na pondělí se zrušením 140 letů, vzdušné přístavy v Düsseldorfu a Kolíně nad Rýnem odřekly dohromady dalších 150 letů, Hamburk kolem 90. Dopady to mělo i na spojení s Prahou, odvoláno bylo několik spojů.

Stejným potížím v Německu čelila i automobilová doprava, neboť vyvrácené stromy zablokovaly dálnice i silnice. Padající stromy mají také na svědomí několik vážně zraněných. V Saarbrückenu na západě země strom těžce zranil dva lidi, z nichž jeden je v ohrožení života. Vážné zranění hlavy utrpěl také šestnáctiletý mladík, na kterého v lese u Paderbornu v Severním Porýní-Vestfálsku spadla větev.

Na Velkém Javoru na bavorské straně Šumavy nedaleko pohraniční Železné Rudy dosáhla rychlost větru 161 kilometrů v hodině. Na nejvyšší německé hoře Zugspitze, která leží na pomezí Bavorska a rakouské spolkové země Tyrolsko, bylo naměřeno 158 kilometrů v hodině.

Francouzská meteorologická služba již v neděli večer vydala oranžovou, tedy druhou nejvážnější výstrahu pro 42 departementů, bezmála polovinu, a varovala před vysokými "záplavovými vlnami" na pobřeží. Bez elektřiny se ocitlo na 130 000 domácností.

Zejména na severu Británie bouře, kterou Britové nazývají Ciara, způsobila rozsáhlé záplavy. Podle meteorologů dál hrozí zejména sněhové bouře, silný vítr a námraza, které by mohly Británii zasáhnout v příštích třech dnech. Bez proudu zde bylo přes 20 000 domácností.

V Belgii v noci na pondělí rychlost větru v nárazech přesahovala 120 kilometrů za hodinu, což je podle místních meteorologů nejvíce za posledních několik let. Místy kvůli popadaným stromům nabíraly velké zpoždění vlaky a v Bruselu v neděli večer i v pondělí ráno nejezdila část městské dopravy. V Zottegemu vichr zlomil kmen 150 let starého topolu.

Dvaapadesátiletá matka a její patnáctiletá dcera přišly o život lyžařském středisku Bukowina Tatrzańska na jihu Polska, když je na parkovišti zasáhla padající střecha, kterou poryv vichru strhl z půjčovny lyží. Další, jednadvacetiletá dcera byla podle televize TVN 24 hospitalizována v kritickém stavu. V nemocnici skončil i šestnáctiletý chlapec s úrazem hlavy a otec rodiny, který utrpěl psychický šok. Vichr dosahoval rychlosti až 120 kilometrů za hodinu a připravil o elektřinu 50 000 odběratelů.

Nejméně jednoho mrtvého si vyžádal živel ve Švédsku. V neděli večer se tam se dvěma rybáři převrátil na jezeře člun, jeden z mužů zahynul a po druhém záchranáři stále pátrají. Ve Švédsku a v Norsku bouře rovněž silně narušila dopravu, v neděli i v pondělí musela být zrušena řada letů a nevyjelo mnoho trajektových a vlakových spojů. Až do půlnoci byl kvůli vichru mimo provoz most přes úžinu Öresund spojující Dánsko se Švédskem.

V Estonsku se ocitlo bez elektřinu 2300 domácností, v Litvě asi 3000. Silný vítr ovlivnil i místní leteckou a lodní dopravu.

V Česku vítr dosáhl v noci na pondělí rychlosti až 180 kilometrů za hodinu a přerušil na mnoha místech dopravu i dodávky proudu. Vítr ovlivnil také leteckou dopravu. Preventivně byly uzavřeny některé parky, hřbitovy či zoologické zahrady.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist