Počet nakažených koronavirem v pevninské Číně vzrostl na 31 161, čínská národní zdravotnická komise (NHC) potvrdila 3143 dalších případů onemocnění. Viru ku čtvrtečnímu večeru podlehlo již 636 lidí. Od předchozího dne zemřelo 73 lidí, z toho 69 v provincii Chu-pej, které je epicentrem nákazy. Informovala o tom agentura Reuters. Celková bilance obětí v této provincii vzrostla na 618.
Čtyřiašedesát obětí zaznamenaných za poslední den zemřelo ve městě Wu-chan ve střední Číně, odkud se virus označovaný jako 2019-nCoV začal šířit. Ve čtvrtek mu podlehl i čínský lékař Li Wen-liang, který jako jeden z prvních na konci loňského roku před novým koronavirem varoval. Policie tehdy tohoto 34letého oftalmologa obvinila z šíření poplašných zpráv. Lékař zemřel ve wuchanské nemocnici.
Oznámení o Liově úmrtí předcházely protichůdné informace. Čínská média nejprve tvrdila, že Li zemřel. Agentura AP později s odvoláním na wuchanskou nemocnici psala, že doktor není mrtvý, ale v kritickém stavu. Nakonec se zprávy o jeho smrti potvrdily.
Li Wen-liang pracoval v jedné z nemocnic ve městě Wu-chan, ze kterého se nový typ koronaviru začal koncem loňského roku šířit. V prosinci poslal v uzavřené diskuzní skupině zprávu svým kolegům. Upozorňoval je, že v jeho nemocnici bylo umístěno do karantény sedm lidí nakažených neznámým koronavirem, který se podobá viru způsobující nemoc SARS. Varoval před možným propuknutím epidemie a radil lékařům, aby nosili ochranné oblečení a pomůcky. O čtyři dny později ho navštívili policisté, obvinili ho z šíření falešných zpráv a rušení veřejného pořádku a vyzvali ho, aby své "nelegální aktivity" ukončil.
Liova smrt vyvolala v Číně velký smutek, ale také nebývalou kritiku vládních úřadů. Čínské vedení slíbilo, že okolnosti jeho úmrtí vyšetří. Cenzoři ale zároveň na sociálních sítích rychle odstraňují příspěvky, které v souvislosti se smrtí lékaře obviňují vládu, píše zpravodajský server BBC News.
Zpráva o úmrtí očního lékaře, který se údajně koronavirem infikoval od pacientky, se dočkala obrovského množství komentářů na populární čínské sociální síti Weibo. Mnozí z pisatelů kritizovali úřady, že podcenily agresivitu viru a zpočátku se snažily držet jeho šíření v tajnosti. V dalších příspěvcích zaznívaly stížnosti na nedostatečnou svobodu projevu v Číně.
Server BBC News konstatoval, že si lze jen stěží vzpomenout na nějakou událost z posledních let, která by v Číně vyvolala takový zármutek, vztek a pocit nedůvěry k vládě. Dva nejpopulárnější hashtagy na síti Weibo ze čtvrtečního večera "Wuchanské úřady dluží doktoru Li Wen-liangovi omluvu" a "Chceme svobodu projevu" se ale rychle staly terčem cenzury.
Při hledání na síti Weibo bylo podle BBC patrné, že byly smazány statisíce komentářů a zbyla jich jen hrstka. "Toto není smrt udavače, to je smrt hrdiny," zněl jeden z nich.
Další diskutéři začali své reakce zveřejňovat pod méně nápadnými klíčovými slovy. "Nezapomeňte na to, jak se teď cítíte. Nezapomeňte tenhle pocit hněvu. Nesmíme dovolit, aby se něco podobného stalo znovu," napsal další z přispěvatelů.
"Jestli vás rozčiluje to, co vidíte, povstaňte. Mladí lidé, síla změny je ve vašich rukou," nabádal bojovně jiný.
Japonské úřady v pátek také potvrdily přítomnost koronaviru u dalších 41 cestujících na palubě výletní lodi, která kotví v přístavu v Jokohamě. S odkazem na páteční prohlášení japonského ministerstva zdravotnictví o tom informovala agentura Reuters. Celkový počet nemocných na plavidle tak vzrostl na 61. Dalším bezmála 3700 lidem úřady zakázaly vylodění, téměř dva týdny zůstanou v karanténě.
Věkové rozpětí nových pacientů je 20 až 80 let a je mezi nimi 21 Japonců, osm Američanů, pět Kanaďanů, pět Australanů, Argentinec a Brit. Nikdo z nich nemá vážné příznaky, uvedlo ministerstvo. Postarají se o ně zdravotnická zařízení v nedalekém Tokiu a přilehlých prefekturách.
Ohledně šíření nemoci na plavidle Diamond Princess pojaly úřady podezření poté, co Hongkong potvrdil koronavirus u člověka, který na lodi pobýval. Lékaři nejprve všechny cestující i členy posádky vyšetřili a pro další testy vyčlenili 273 lidí. Nákaza se ve středu potvrdila u deseti z nich, dalších deset případů úřady potvrdily ve čtvrtek.
Koronavirus vyvolává onemocnění s příznaky chřipky (horečku, kašel, problémy s dýcháním), pouze u některých pacientů vede k rozvoji virového zápalu plic, který může vyústit až v selhání dýchání. Podle dosavadních informací odborníků umírají na virus převážně senioři a lidé s podlomeným zdravím. Nemoci podlehne asi 2,2 procenta nakažených.
Klíčovou roli v přenosu koronaviru na člověka mohli sehrát luskouni. Uvedli to v pátek čínští vědci, kteří označili luskouny za pravděpodobný chybějící článek v řetězci mezi člověkem a netopýrem, jehož považují za přirozený rezervoár nákazy.
Chránění luskouni se loví pro maso, které se v zemích jako Čína považuje za delikatesu, a kvůli šupinám, jež se v tradiční čínské medicíně používají k léčbě mnoha nemocí, od rakoviny až po artritidu. Luskoun patří k nejvíce pašovaným savcům v Asii.
Experti z jihočínské zemědělské univerzity identifikovali luskouna jako možného mezihostitele, přes kterého se nový typ koronaviru přenesl z netopýra na člověka. "Toto nejnovější zjištění bude mít velký význam pro prevenci a kontrolu původu (viru)," uvedla univerzita v prohlášení.
V Česku zatím všechny testy negativní
Negativní výsledek měly testy na koronavirus všech 56 lidí, kteří byli do čtvrtka v Česku testováni. Na twitteru o tom v pátek informoval ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).
Podle informací z dnešního dopoledne, které mám z Národní referenční laboratoře, bylo na koronavirus otestováno celkem 56 osob. Všechny výsledky byly negativní.
— Adam Vojtěch (@adamvojtechano) February 7, 2020
V Česku se testům podrobili nejen Češi, kteří se v posledních týdnech vrátili z Asie, ale i turisté, zejména čínští, kteří v zemi pobývali a měli příznaky podobné chřipce.
Pěti lidem, kteří byli o víkendu do Česka evakuováni z Číny, se podle středečních informací lékařky z kliniky infekčních nemocí Na Bulovce Kristýny Herrmannové daří dobře a jsou bez příznaků. V nemocnici se jim dvakrát denně měří teplota a nové testy u nich nemocnice plánuje jen při výskytu příznaků, tedy horečky, bolesti svalů nebo kašle. Nákaza se ale potvrdila u jednoho Belgičana, který s nimi letěl v letadle z Číny.
Úřady upozorňují na to, že kromě oficiálních informací se šíří v Česku i nepravdivé. Státní zdravotní ústav v pátek podle ředitele Pavla Březovského podá trestní oznámení kvůli falešnému dopisu se zfalšovanou hlavičkou SZÚ a podpisem ředitele, který popisuje nařízení přijatá k ochraně před koronavirem. Podle Březovského může jít o šíření poplašné zprávy.
Koronavirem se nakazil první Ital
Novým typem koronaviru se nakazil první Ital, oznámily ve čtvrtek večer italské zdravotní úřady. Jde o 29letého vědce, který se v pondělí se skupinou dalších více než 50 lidí vrátil z čínského města Wu-chan, odkud se epidemie šíří. Minulý týden testy nákazu koronavirem prokázaly u dvou čínských turistů v Itálii.
Mladý Ital byl nejdříve v karanténě ve vojenském komplexu v Římě, pak ho převezli do římské nemocnice Spallanzani, specializované na infekční nemoci. Tady testy potvrdily, že je nakažený. Pacienta netrápí příliš vysoká horečka, ale má problémy s očima.
V nemocnici Spallanzani se léčí také manželský pár z Číny, u něhož testy prokázaly koronavirus před osmi dny. Další lidé jsou v tomto zdravotnickém zařízení na pozorování.
Agentura APA v pátek informuje o případu "rasistického útoku na dítě čínského původu", který se stal v Boloni. Podle tamního starosty útočníci do dítěte strkali a uráželi ho, zranění mu ale nezpůsobili.
Italský prezident Sergio Mattarella ve čtvrtek na výraz solidarity s čínskou komunitou navštívil jednu školu v Římě, kam chodí mnoho čínských žáků. Varoval přitom před diskriminací Číňanů žijících v Itálii.
Akcie v USA na maximech díky důvěře, že Čína zvládne koronavir
Rostoucí důvěra v čínské snahy omezit ekonomické dopady šíření koronaviru podle agentury Reuters pomohla americkým akciím na nová maxima. Ve čtvrtek zpevnily čtvrtý den po sobě. Na devizovém trhu se dařilo dolaru.
Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si ve čtvrtek připsal 0,30 procenta a obchodování zakončil na 29 379,77 bodu. Širší index S&P 500 vzrostl o 0,33 procenta na 3345,78 bodu, a index technologického trhu Nasdaq se zvýšil dokonce o 0,67 procenta na 9572,15 bodu.
Čína ve čtvrtek oznámila, že sníží na polovinu cla, která na 1717 amerických produktů uvalila loni na počátku září. Analytici tento krok interpretují jako snahu povzbudit důvěru poté, co rychle se šířící koronavirus poškodil podniky a náladu investorů.
Další vzpruhu akciím poskytly údaje o poklesu nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA. Těch minulý týden přibylo nejméně za devět měsíců.
Na vývoji testu se podíleli i čeští vědci
Čeští vědci se podíleli na vývoji nové diagnostické soupravy, která spolehlivě prokazuje přítomnost nového koronaviru v těle nemocných.
Diagnostickou soupravu vyvinula švédská společnost TATAA Biocenter ve spolupráci s laboratoří genové exprese Biotechnologického ústavu AV ČR a maltskou nemocnicí Saint James Hospital. V této nemocnici se již nový test používá při testování pacientů a zájem o něj projevil také Mezinárodní Červený kříž.
Pro rozsáhlé použití v Číně je ale test ve své nynější podobě příliš drahý. "Testovací souprava bude použita jako odrazový můstek neboli reference pro vývoj a ověření levných testů," uvedl Mikael Kubista, vedoucí Laboratoře genové exprese Biotechnologického ústavu AV ČR.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist