Spojené státy prožívají nejlepší ekonomický rozkvět v historii. Na úvod projevu o stavu unie to před oběma komorami Kongresu prohlásil americký prezident Donald Trump.

"Roky ekonomického rozkladu skončily. Dny, kdy naše země byla využívána, znevýhodňována, či dokonce čelila od jiných zemí pohrdání, jsou dalece za námi," řekl Trump. "Stav naší unie je silnější, než byl kdy dříve," řekl Trump.

V úvodní části projevu Trump zdůraznil, že za jeho vlády prožívají Spojené státy nebývalý rozkvět. "Vytvořili jsme sedm milionů pracovních míst," poznamenal. Zdůraznil, že díky krokům jeho vlády bohatne celá země včetně menšin, které dříve stály na okraji společnosti.

"Nezaměstnanost Afroameričanů, Američanů s asijskými kořeny, Hispanoameričanů dosáhla nejnižší úrovně v historii. Nezaměstnanost mladých Afroameričanů je na vůbec nejnižší úrovni," dodal.

Trump v poselství kritizoval předchozí administrativu demokratického prezidenta Baracka Obamy, kdy podle něj podniky z USA stěhovaly továrny a kdy nevýhodné obchodní smlouvy zemi finančně vyčerpávaly. Právě obchodní dohody označil Trump za jeden z důvodů, proč se rozhodl stát prezidentem.

Trump zmínil novou dohodu mezi USA, Mexikem a Kanadou (USMCA), která nahradí Severoamerickou dohodu o volném obchodu (NAFTA), kterou považuje za nevýhodnou pro Washington. Hovořil také o nové obchodní dohodě s Čínou, jejíž první fázi obě země podepsaly. Poznamenal, že nyní, kdy se obchodní podmínky po letech narovnávají, jsou vztahy s Čínou zřejmě nejlepší v historii.

Americký prezident během poselství o stavu unie v Kongresu přivítal vůdce venezuelské opozice Juana Guaidóa. Toho Spojené státy považují za prozatímní hlavu státu, neboť režim autoritáře Nicoláse Madura neuznávají.

"Opravdový a legitimní vůdce Venezuely," řekl Trump na adresu Guaidóa. Řekl také, že Spojené státy chtějí pomoci Venezuelanům zbavit se jejich socialistického režimu.

"Socialismus ničí země. Vždy si ale pamatujte, že svoboda sjednocuje duši," dodal Trump.

Do konce desetiletí skoncuje s epidemií AIDS

Do deseti let Spojené státy vymýtí epidemii nemoci AIDS, zavázal se Trump. Přislíbil rovněž zintenzivnění boje proti drogám, konkrétně zmínil opioidovou krizi, které USA čelí.

"Do konce desetiletí vymýtíme epidemii AIDS v Americe," řekl Trump. Syndrom získaného selhání imunity, jak se onemocnění jmenuje, způsobuje vir HIV.

Trump chce rovněž zintenzivnit tažení proti drogám, obzvláště pak proti opioidům. BBC před týdnem k této problematice uvedla, že od konce 90. let, kdy se USA potýkají s opioidovou krizí, zemřelo na předávkování okolo 400 tisíc Američanů.

Trump dále hovořil o zlepšení dostupnosti zdravotní péče včetně nutnosti snížit cenu léků. Vyzval proto Kongres, aby přijal příslušný zákon o cenové transparentnosti, který by výrazně snížil ceny léků na předpis. "Dejte mi ten zákon na stůl a já bez průtahů podepíši," řekl prezident.

V části projevu, kdy Trump hovořil o tom, že někteří se snaží zdravotní péči zničit, sbor demokratů prezidenta přerušil výkřikem, že je to on, kdo tak činí. "To vy," křičeli demokraté na adresu prezidenta. Demokraté také zvedli ruce s třemi vztyčenými prsty na znamení návrhu zákona HR3, kterým demokraté cenu léků chtějí snížit.

Trump rovněž požádal Kongres o navýšení investic do neonatálního výzkumu. "To je také důvod, proč vyzývám Kongres, aby přijal zákon zakazující potraty v pozdních termínech," řekl.

Američané musí být první na Marsu

Vlajka Spojených států musí být první, která bude na Marsu vztyčena, řekl americký prezident a vyzval Kongres, aby uvolnil peníze na vesmírné mise.

"Letos se Američané vrátí do vesmíru na palubě amerických raket," řekl Trump. Zmínil také kosmické lodě soukromých amerických společností SpaceX a Boeing, které na letošní rok plánují první pilotované mise.

Před letem k Marsu chtějí Američané nejdříve opět přistát na Měsíci, kam dosud mimo USA žádná jiná země lidskou posádku vyslat nedokázala.

Přistěhovalectví do USA je možné jen legální cestou

Spojené státy mají morální povinnost vytvořit imigrační systém, který ochrání životy a pracovní místa Američanů. V projevu o stavu unie to prohlásil Trump, který zdůraznil, že přistěhovalectví do USA musí být možné jen legální cestou.

"Zatímco mluvíme, velké a organizované karavany jsou na pochodu do USA," řekl Trump s odkazem na hromadné cesty migrantů ze středoamerických zemí k hranicím Spojených států.

"Je načase, aby Kongres ukázal světu, že Amerika je odhodlána skoncovat s nelegální migrací a odstavit od vesla bezohledné kojoty, kartely, drogové dealery a pašeráky lidí," řekl prezident.

"Tohle je morální záležitost. Stav bezpráví na naší jižní hranici je hrozbou bezpečnosti, ochrany a blahobytu celé Ameriky," uvedl Trump. Dodal, že nový imigrační systém bude zahrnovat i závazky vůči milionům přistěhovalců, kteří v USA žijí a kteří respektují americké zákony. "Legální imigrace nesčetnými způsoby obohacuje naši zemi a posiluje naši společnost," doplnil prezident.

Má vláda porazila Islámský stát

Trump v poselství o stavu unie v noci na středu SEČ prohlásil, že to byla jeho vláda, které se podařilo teroristické hnutí Islámský stát (IS) vyhnat prakticky ze všech území, jež ovládalo. Zároveň vyzval Írán, aby přestal usilovat o jaderné zbraně.

"K dnešku bylo území chalífátu IS zničeno ze sta procent," řekl Trump a dodal, že dnes Američané se spojenci spolupracují na likvidaci zbytků IS. "Když jsem se ujal úřadu, IS kontroloval v Iráku a Sýrii přes 20 tisíc čtverečních mil (51 800 kilometrů čtverečních," poznamenal. Příslušníky IS pak označil za krvežíznivá monstra.

K situaci v Afghánistánu, kde je stále aktivní radikální hnutí Tálibán, prezident řekl, že zintenzivnil vyjednávací úsilí, aby dosáhl politického urovnání. "Protistrana je rovněž velmi ráda za vyjednávání," uvedl.

"Jakmile dosáhneme v jednáních pokroku, budeme moci snížit naši vojenskou přítomnost," přislíbil Trump.

Trump dále prohlásil, že američtí přátelé i nepřátelé musí vždy s jistotou vědět, že USA disponují mocí a vůlí bránit své občany. "Před 18 lety násilní teroristé zaútočili na loď USS Cole. Minulý měsíc americké síly zabily jednoho ze strůjců tohoto útoku," prohlásil prezident. Počátkem ledna Trump na Twitteru oznámil, že USA zlikvidovaly Džamála Badávího, který je považován za jednoho z organizátorů činu.

Prezident se v části svého projevu také zaměřil na Írán. Teheránu vzkázal, že Washington je připraven pomoci obnovit íránskou ekonomiku, pokud se islámská republika vzdá snahy získat jadernou zbraň a přestane podporovat terorismus. Írán dlouhodobě tvrdí, že má jaderný program pouze pro výzkumné účely.

Trump v roce 2018 odstoupil od mezinárodní jaderné dohody s Íránem, která vznikla za jeho předchůdce Baracka Obamy, a obnovil proti Íránu sankce. Od té doby americký prezident vede proti Íránu takzvanou kampaň "maximálního tlaku" a minulý měsíc nařídil útok dronem na vůdce íránských elitních jednotek Kuds Kásema Solejmáního. Atentát tehdy na chvíli rozpoutal obavy z toho, že mezi Íránem a Spojenými státy propukne válka. "Náš vzkaz teroristům je jasný. Nikdy neuniknete americké spravedlnosti. Pokud budete útočit na naše občany, přijdete o život!" řekl americký prezident.

O ústavní žalobě se nezmínil

Americký prezident v poselství o stavu unie ústavní žalobu, které dosud čelí, nezmínil. Žalobu proti němu vznesla demokraty ovládaná Sněmovna reprezentantů. Její předsedkyni Nancy Pelosiové po příchodu do sálu ruku nepodal, Pelosiová po konci poselství roztrhala papíry s jeho vytištěným projevem.

Trumpovi spojenci před projevem prezidentovi doporučovali, aby téma ústavní žaloby nezmiňoval. Krátce před poselstvím mluvčí Bílého domu řekl, že žaloba v textu projevu není, nevyloučil ale, že o tématu nakonec bude hovořit. Trump se nicméně žalobě, ve které ho demokraté viní ze zneužití pravomocí a z obstrukcí vůči Kongresu, nevěnoval. Ve středu Senát, který proces s Trumpem vede, podle očekávaní prezidenta osvobodí.

I když Trump o žalobě nehovořil, napětí mezi ním a demokraty bylo očividné. Po příchodu do sálu, kdy Pelosiové předal text poselství, mu předsedkyně sněmovny nabídla k podání ruku. Trump jí ale pravicí nepotřásl, podle amerických médií se zdálo, že její gesto záměrně ignoroval. V závěru projevu Pelosiová text roztrhala.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist