Filipíny oznámily v neděli první úmrtí v důsledku nového koronaviru mimo Čínu. Obětí je podle filipínského ministerstva zdravotnictví 44letý muž pocházející z čínského města Wu-chan. Nákaza byla potvrzena také u mužovy 38leté partnerky, která pochází rovněž z Wu-chanu. Ta se v současnosti nachází v izolaci v nemocnici ve filipínském hlavním městě Manile.
I proto přijímají opatření proti šíření viru i další státy. Nový Zéland v neděli oznámil, že nebude do země vpouštět cizince cestující z Číny. Jižní Korea vyhlásila zákaz vstupu cizincům, kteří přijíždějí z nejvíce zasažené čínské provincie Chu-pej.
Ve vnitřní Číně se drastická opatření šíří z Wu-chanu i do dalších měst. Východočínské město Wen-čou v neděli drasticky omezilo pohyb svým více než devíti milionům obyvatel. Virus tam nakazil už nejméně 265 lidí. Lidé nemají chodit ven a silně omezena byla také automobilová doprava ve velkoměstě.
Wen-čou je jedním z měst, které bylo nejvíce zasaženo novým koronavirem, jenž může způsobovat i zápal plic. V Číně už nakazil přes 14 tisíc lidí a nejméně 304 usmrtil. Obyvatelé Wen-čou mají povinnost zůstat doma. Pouze jeden člen každé domácnosti smí vycházet jednou za dva dny, aby nakoupil, oznámily místní úřady. Přerušena byla veřejná doprava ve městě i dálkové autobusové spojení s okolním světem. Velké silniční tepny ve Wen-čou byly téměř úplně uzavřeny pro automobilovou dopravu.
Veřejná prostranství jako kina a plovárny jsou také uzavřena. Firmy nesmějí obnovit práci do 17. února, zatímco školy zůstanou zavřené až do 1. března.
Podle agentury AFP jde o jedno z nejdrastičtějších opatření mimo epicentrum epidemie, kterým je více než 800 kilometrů vzdálené město Wu-chan. To je prakticky v karanténě už od 23. ledna.
Další snahou, jak proti viru bojovat, je stavba nové nemocnice ve Wu-chanu. Tu se Pekingu podařilo dokončit za deset dní. Jde o zařízení se zhruba 1000 lůžky, které má sloužit lidem nakaženým novým typem koronaviru. Na Facebooku to uvedl čínský vládní Lidový deník. Zároveň zveřejnil i časosběrné video ze stavby. První pacienty by nové zařízení mělo začít ošetřovat v pondělí.
Čínská centrální banka napumpuje do tamní ekonomiky 1,2 bilionu jüanů (3,9 bilionu korun), aby zmírnila dopady šíření nového typu koronaviru. Banka to oznámila v pondělí. Čínské finanční trhy byly kvůli oslavám příchodu nového lunárního roku několik dnů zavřené, v pondělí se ale po delší pauze znovu otevírají a vláda má obavy, aby kvůli omezení ekonomické aktivity nebyly narušeny peněžní toky.
Centrální banka peníze poskytne prostřednictvím reverzních repo operací, kdy nakupuje cenné papíry, které později zase prodá. Čínské úřady slíbily, že využijí více nástrojů měnové politiky, aby zajistily dostatečnou likviditu a podpořily firmy, které epidemie koronaviru nejvíce zasáhla. Řada firem totiž poslala zaměstnance na nucenou dovolenou a přerušila činnost, aby zabránila šíření nákazy. banka dále uvedla, že celková likvidita v bankovním systému bude po plánované finanční injekci o 900 miliard jüanů vyšší, než byla ve stejném období loni. Podle propočtů agentury Reuters připadá na pondělí splatnost reverzních repo operací v objemu 1,05 bilionu jüanů, což znamená, že v čistém vyjádření se do ekonomiky dostane hotovost za 150 miliard jüanů.
Investoři předpokládají, že začátek obchodování na finančních trzích v Číně bude v pondělí silně rozkolísaný. Trhy byly uzavřené od 23. ledna a znovu otevřít se měly už minulý pátek, vláda ale rozhodla, že kvůli šíření koronaviru zůstanou uzavřeny až do pondělí. Úřad pro regulaci akciových trhů v pondělí uvedl, že s žádným dalším odkladem už nepočítá.
Opatření proti koronaviru přijímají i další státy
Mimo Čínu mnohé země přijaly svá opatření proti šíření viru, včetně přerušení pravidelného leteckého spojení s nejlidnatější zemí světa a omezení vstupu cizincům.
Jihokorejský premiér v neděli podle agentury Jonhap oznámil, že jeho země zakáže vstup do země cizincům, kteří přijíždějí z čínské provincie Chu-pej, jejímž hlavním městem je Wu-chan. Zákaz začne platit v úterý.
Nový Zéland od pondělí na 14 dní zakáže vstup do země cizincům, kteří přijíždějí z kontinentální Číny. Novozélandské ministerstvo zahraničí také vyhlásilo nejvyšší stupeň varování před cestami do Číny pro novozélandské občany. Podobná opatření vyhlásila v sobotu Austrálie.
Leteckou dopravu z Číny dočasně pozastaví i Indonésie. Zároveň zamezí vstupu do země všem lidem, kteří tam v poslední době pobývali. Indonéská vláda také pozastaví vydávání víz čínským občanům i všem lidem, kteří z pevninské Číny přijíždí. Úřady této čtvrté nejlidnatější země světa zároveň vyzvaly své občany, aby do Číny v blízké době nejezdili.
Německé úřady potvrdily přítomnost nového typu koronaviru u dvou pasažérů, kteří se v sobotu vrátili z čínského města Wu-chan armádním speciálem do Německa. Pacienti byli podle agentury DPA posláni na frankfurtskou univerzitní kliniku. Dosud Německo hlásilo osm nakažených.
Německý vojenský speciál s téměř 130 lidmi přistál v sobotu odpoledne ve Frankfurtu. Většina evakuovaných stráví z preventivních důvodů dva týdny na izolaci v kasárnách na letecké základně Germersheim ve spolkové zemi Porýní-Falc, asi 100 kilometrů jižně od Frankfurtu.
Do České republiky by se v neděli mělo vrátit pět Čechů, kteří kvůli šíření nového koronaviru požádali o evakuaci z Číny. Češi v neděli po 2:00 SEČ odletěli z Wu-chanu na palubě francouzského letadla do Evropy. To už přistálo na vojenském letišti na jihu Francie. Na palubě letadla jsou lidé z 30 zemí včetně Slovenska, stroj následně zamíří do Bruselu, odkud budou další pasažéři přepraveni každý do své vlasti. Pro Čechy se už z Prahy vydal do Bruselu vládní speciál.
"Armádní speciál Jak-40 krátce před půl třetí odletěl z kbelského letiště do Bruselu. Dnes večer odtud do Prahy přiveze pětici Čechů a dva Slováky evakuované z Číny," uvedl na Twitteru český ministr obrany Lubomír Metnar.
Armádní speciál Jak-40 krátce před půl třetí odletěl z kbelského letiště do Bruselu. Dnes večer odtud do Prahy přiveze pětici Čechů a dva Slováky evakuované z Číny.
— metnarl (@metnarl) February 2, 2020
"Po dohodě se slovenskou vládou jsme nabídli v českém speciálu z Bruselu také dvě místa pro slovenské občany," uvedl už dříve ministr zahraničí Tomáš Petříček. Po příletu do Prahy si české občany vyzvedne pražská záchranná služba a odveze je do Nemocnice na Bulovce. Pro slovenské občany si přijedou lékaři ze Slovenska.
"Letecký speciál Jak-40 ve 14:25 odletěl do Bruselu. Přiveze s lékařskou asistencí dnes večer pasažéry do Prahy, na ruzyňský Terminál 4. Zde si pět Čechů převezmou lidé z Nemocnice Na Bulovce a dva Slováky jejich lékaři. Návrat teď lze těžko určit, předpoklad odletu z Bruselu je mezi 18. a 20. hodinou. Může se ale ještě zpozdit. Bude záležet hlavně na tom, kdy se dostanou evakuovaní z Číny přes Francii do Bruselu," sdělil v neděli odpoledne mluvčí českého ministerstva obrany Jan Pejšek.
V Česku se nákaza novým typem koronaviru dosud nepotvrdila. Ministerstvo zahraničí kvůli koronaviru pozastavilo vydávání víz pro čínské občany a nepřijímá v Číně ani nové žádosti o víza. Čeští občané by podle diplomatů měli cestovat do Číny jen v nezbytně nutných případech. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch by měl na pondělním jednání vlády předložit návrh na zastavení všech přímých letů mezi Českem a Čínou. Podle informací na webu ministerstva zdravotnictví bylo do soboty testováno 38 osob na nový koronavirus, výsledky všech jsou negativní. Mezi testovanými lidmi v byli jak Češi, kteří cestovali z Asie, tak turisté ze zahraničí. Preventivně byli vyšetřeni také například muž z Orlickoústecka, který se vrátil z Mexika, nebo žena z Brazílie, která cestovala přes mezinárodní letiště v jihovýchodní Asii. V karanténě je zatím také žena z Libereckého kraje, která byla v kontaktu s jedním z nakažených Němců. Její výsledky byly také negativní.
Krajská hygienická stanice nařizuje karanténu a další vyšetření lidem, kteří cestovali v posledních týdnech z Číny a mají příznaky podobné chřipce. Pokud cítí dýchací potíže, kašel a horečku, mají kontaktovat lékaře nejdříve telefonicky. V karanténě musí zůstat do konce inkubační doby, která je podle odborníků asi 12 dní. Nákaza se testuje z výtěru z krku nebo nosu a vzorku krve.
Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) v pondělí navrhne vládě uvolnit až deset milionů korun na nákup zdravotnických pomůcek jako humanitární pomoc Číně. Na Twitteru v neděli uvedl, že chce do akce zapojit i české firmy. Premiér Andrej Babiš (ANO) v sobotu řekl, že Česko nemá možnosti, jak vyhovět čínské žádosti o humanitární pomoc, protože zdravotnické pomůcky potřebuje pro sebe. Později dodal, že Česko poskytne finanční pomoc a vyzve humanitární organizace k pořádání sbírek.
Zákaz letů mezi Čínou a Českem kvůli obavám ze šíření nového typu koronaviru by mohl začít platit do příští neděle, řekl v neděli večer premiér Babiš televizi Nova. Vláda podle něj zákaz určitě schválí, jeho začátek se ale přizpůsobí tomu, aby se z Číny stihla vrátit asi stovka českých občanů, kteří chtějí domů. Premiér také zopakoval, že ochranné roušky si musí stát podržet pro české zdravotnictví.
Nákaza novým typem koronaviru z balíčku zboží objednaného z Číny nehrozí, upozornilo také ministerstvo zdravotnictví. Na Twitteru uvedlo, že dostává desítky takových dotazů. Nemoc se ale přenáší při úzkém a dlouhodobém kontaktu mezi lidmi. Nejčastěji kapénkami, tedy vzduchem například při kašli nebo kýchání.
"Zasahuje nejčastěji sliznice horních a dolních dýchacích cest. Inkubační doba je týden až 14 dní. Po týdnu od nakažení se nemoc projeví neustupujícími horečkami. Mohou být provázené nepříjemnými pocity, bolestmi kloubů a svalů a brzy se objeví projevy kašle," popisuje ministerstvo příznaky podobné chřipce na speciálním informačním webu. K dispozici je také informační linka Státního zdravotního ústavu s telefonním číslem 724 810 106. V provozu je od 9:00 do 21:00.
Lidé, kteří se bojí, že se s nákazou mohou potkat, si mají častěji mýt ruce nebo je dezinfikovat antibakteriálními prostředky. Potenciální nakažení by si zase měli zakrývat nos a ústa kapesníkem nebo celou paží. Stejná opatření zabrání i šíření chřipky, kterou už v Česku onemocnělo do pátku tolik lidí, že byla vyhlášena chřipková epidemie. Od začátku roku komplikacím chřipky podle Hlavní hygieničky ČR Evy Gottvaldové podlehlo 14 lidí.
Ve strachu z epidemie koronaviru Češi v lékárnách, ale i na e-shopech vykoupili textilní roušky a respirátory. Zatímco rouška chrání lidi okolí nositele, který se cítí nemocen, aby se nenakazili, respirátor je ochranou před nakažením zvenčí. Jejich čeští výrobci navýšili výrobu a omezí dodávky do zahraničí, aby mohli víc dodat na český trh.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist