Německá vláda má důkazy, že čínská telekomunikační společnost Huawei spolupracuje s čínskými bezpečnostními orgány. Informoval o tom ve středu německý deník Handelsblatt, jenž se odvolává na tajný vládní dokument, který má k dispozici. Dokument německého ministerstva zahraničí se podle listu odvolává na "informace zpravodajských služeb".

"Na konci roku 2019 byly ze strany amerických tajných služeb předány informace, podle nichž Huawei prokazatelně spolupracuje s čínskými bezpečnostními úřady," uvádí se v citované zprávě.

Německé ministerstvo označilo zjištění Američanů anglickým souslovím "smoking gun", které se používá jako označení pro jasný důkaz. "Důvěryhodnost čínských podniků tady v souvislosti s bezpečnostními požadavky při výstavbě sítí 5G nebyla," vyvozuje německé ministerstvo zahraničí.

Úřad podle Handelsblattu už několik měsíců varuje, že čínská síťová technologie by se mohla stát branou pro vpád čínských špionů a kybernetických útočníků. Proto se ministerstvo zahraničí pod vedením Heika Maase zasazuje o to, aby politická důvěryhodnost výrobců byla ústředním kritériem pro schvalování dodavatelů technologií 5G, tedy telekomunikačních služeb páté generace. Firma Huawei by pak podle ministerstva mohla být z budování německé sítě 5G vyloučena.

Německá kancléřka Angela Merkelová je však proti přísným omezením v tomto procesu a obává se případného zhoršení vztahů s Čínou, poznamenal Handelsblatt.

Huawei se nesmí účastnit budování mobilních sítí 5G ve Spojených státech, které ke stejnému postupu vybízejí i své spojence.

Například Británie ale firmě Huawei Technologies omezený podíl na budování mobilních sítí páté generace povolila.

EK doporučila opatrnost

Ve středu také Evropská komise doporučila zemím Evropské unie, že neměly pustit firmy považované za bezpečnostní riziko k budování citlivých částí komunikačních sítí páté generace (5G). Komise to uvedla s tím, že jde o doporučení, které nechává rozhodnutí ohledně rizikových firem na členských státech, zároveň však vyzývá k jednotnému postupu.

Brusel s doporučením přichází den poté, co Británie navzdory odporu Spojených států povolila omezený podíl na tvorbě nejmodernější komunikační infrastruktury čínské firmě Huawei považované západními zeměmi za bezpečnostní riziko.

Komise také představila společnou unijní strategii, k níž se loni v říjnu vyslovili lídři členských zemí. Počítá s tím, že státy "uplatní nutná omezení pro poskytovatele vyhodnocené jako vysoce rizikové" zvláště v oblasti citlivé infrastruktury. Brusel sice přímo nezmiňuje čínské firmy, strategie však vznikala zejména s ohledem na jejich působení.

"Se sítěmi 5G dokážeme velké věci. Ale jen když je budeme umět zabezpečit. Jen tehdy budou z digitálních změn těžit všichni občané," prohlásila dnes místopředsedkyně EK zodpovědná za digitalizaci Margrethe Vestagerová.

„Sítě 5G budou centrem naší rychle se měnící společnosti a ekonomiky a budou propojovat miliardy lidí a zařízení. I demokratické procesy, jako jsou volby, se budou stále více spoléhat na 5G. Proto je prvořadé zajistit, aby tyto sítě byly bezpečné. Jedná se o společnou odpovědnost, kterou na sebe bereme se členskými státy, a zavázali jsme se ke koordinovanému přístupu. Nové technologie neznají státní hranice, což nás staví do situace, že jsme pouze tak silní jako nejslabší článek. Měli bychom co nejvíce minimalizovat rizika, to je příliš důležité," uvedla česká místopředsedkyně EK Věra Jourová.

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist