Nový koronavirus si v pevninské Číně k úterní půlnoci vyžádal životy 132 lidí, dalších 6078 osob se nakazilo. Uvedla to ve středu čínský list Global TimesPůvodní informace hovořila o 5974 nakažených, počet mrtvých se od úterní půlnoci nezměnil. Desítky nemocných evidují také v jiných zemích světa, včetně těch v Evropě. Počet nakažených roste také v čínské metropoli Pekingu - ve středu tam evidovali 11 nových případů, celkem je tam už přes 100 nemocných. Čínský president Si Ťin-pching přiznal, že se virus stále šíří a že situace je složitá. Pokračuje evakuace cizinců z oblasti výskytu epidemie a Británie ve středu oznámila, že lidé, kteří se vrátí z Wu-chanu, budou muset dodržet 14denní karanténu.

Britská letecká společnost British Airways a německá společnost Lufthansa ve středu oznámily, že kvůli epidemii koronaviru s okamžitou platností ruší všechny přímé spoje s pevninskou Čínou. Podobná opatření oznámilo rovněž několik dalších asijských, amerických i evropských leteckých společností. Praha má s Čínou dvanáct spojení týdně, která provozují tři čínské aerolinky. Mluvčí Letiště Praha Marika Janoušková na dotaz ČTK řekla, že od těchto společností nemá informace o případném rušení linek kvůli koronaviru.

Oznámení British Airways přišlo jen krátce poté, co britské ministerstvo zahraničí vyzvalo, aby Britové do Číny necestovali, pokud to není nezbytně nutné. Německé úřady zase v úterý večer oznámily, že ve spolkovém státě Bavorsko se objevily čtyři případy nákazy u pracovníků firmy Webasto, které zřejmě infikovala Číňanka, jež do společnosti přiletěla na školení.

Lufthansa ve vyjádření uvedla, že přerušuje veškerá letecké spojení s pevninskou Čínou do 9. února. Opatření se přitom týká i sesterských společností Swiss a Austrian Airways. Až do konce února si také cestující nebudou moci z provozních důvodů rezervovat lety do pevninské Číny. Spojení s Hongkongem se opatření netýká.

Lufthansa, Swiss i Austrian Airlines mají podle prohlášení vyslat do každé ze svých destinací v pevninské Číně v příštích dnech jeden poslední let, jímž chtějí umožnit návrat domů cestujícím i posádce.

Na webových stránkách britských aerolinek nyní není možnost rezervovat přímé lety do pevninské Číny v lednu ani v únoru, upozornila agentura Reuters. V prohlášení, které aerolinky agentuře zaslaly, nicméně stojí, že opatření bude v platnosti do 31. ledna a další postup firma zatím prověřuje. Do Pekingu či Šanghaje, kam British Airways dosud létaly denně z letiště Heathrow, si lze teď zakoupit letenky s přestupem v Hongkongu.

"Omlouváme se zákazníkům za nepříjemnosti, ale bezpečnost našich zákazníků a naší posádky je vždy prioritou," citovala z prohlášení British Airways agentura Reuters. Podle agentury AFP v prohlášení stojí, že krok společnost učinila "na základě doporučení ministerstva zahraničí". Varování se týká pevninské Číny, nikoli Hongkongu a Macaa.

Některé lety do pevninské Číny už v minulých dnech podle agentury Reuters zrušily také letecké společnosti United Airlines, Air Canada či Cathay Pacific. Například United Airlines krok zdůvodnily poklesem zájmu o letenky. Oproti tomu britské aerolinky Virgin Atlantic ve středu uvedly, že budou do Šanghaje nadále létat podle plánu, stejně tak francouzské aerolinky Air France nemají v plánu měnit svůj plán letů do Číny a zpět. 

České ministerstvo zahraničí doporučilo kvůli koronaviru cestovat do Číny jen v nezbytně nutných případech. Na webu rovněž upozornilo na možné problémy v letecké dopravě při vnitrostátních i mezinárodních letech. Českým občanům, kteří jsou nyní v Číně a zamýšlejí odcestovat, ministerstvo radí zvážit odjezd ze země v co nejkratší době.

Některé země se snaží své občany z oblastí ohrožených nákazou evakuovat. V Tokiu ve středu přistál charterový letoun s více než dvěma stovkami japonských občanů na palubě, které přivezl z města Wu-chan, epicentra nákazy. Dva z Japonců mají symptomy zápalu plic, sedm lidí bylo hospitalizováno. Japonsko ještě ve středu pošle do Číny druhé letadlo, které odveze zpět dalších 200 lidí. Jedenáctimilionový Wu-chan, metropole provincie Chu-pej, je od minulého čtvrtka uzavřený a podle úterního vyjádření japonských úřadů by se z něj chtělo dostat asi 600 občanů Japonska. Tokio do Číny poslalo 20 000 roušek a další ochranné pomůcky, s jejichž nedostatkem se kvůli přibývajícímu počtu pacientů čínští zdravotníci potýkají.

Podle agentury AP z Wu-chanu ve středu časně ráno místního času odstartoval letoun s 240 občany Spojených států. Letadlo si objednala vláda ve Washingtonu pro evakuaci zaměstnanců amerického konzulátu ve Wu-chanu a dalších Američanů. Během mezipřistání pro tankování ve městě Anchorage na Aljašce podstoupí cestující další kontrolu, zda nepřenášejí virus.

Z Wu-chanu bude v blízké době evakuováno také nejméně 250 Francouzů a 100 dalších občanů Evropské unie. Český ministr zahraničí Tomáš Petříček v úterý uvedl, že se s Francií dohodl na evakuaci dvou Čechů.

Evakuaci svých občanů plánují i další země, australský premiér Scott Morrison ve středu oznámil, že jeho země se pokusí pomoci z provincie Chu-pej osamoceným a ohroženým lidem. Čeká je však pobyt v karanténě na Vánočním ostrově, tisíce kilometrů vzdáleném od Austrálie.

Britský ministr zdravotnictví Matt Hancock ve středu podle stanice BBC řekl, že Britové, kteří budou přivezeni z Wu-chanu, budou muset zůstat dva týdny v karanténě. Mají být doma a vyhnout se kontaktu s jinými lidmi. První Britové by mohli z Wu-chanu odletět ve čtvrtek. Londýn odhaduje, že vrátit se bude chtít asi 200 Britů.

Čínské úřady Wu-chan a dalších 16 měst v provincii Chu-pej uzavřely ve snaze zabránit šíření viru. Opatření, nejrozsáhlejší svého druhu, se dotkla 50 milionů lidí.

Přibývání případů nákazy v hlavním městě ve středu ohlásil zástupce pekingského centra pro kontrolu a prevenci nemocí Pchang Sing-chuo. V metropoli je 102 nemocných a jeden pacient tam zemřel.

Americká banka Morgan Stanley ve středu uvedla, že světová ekonomika by mohla kvůli koronaviru v prvním kvartálu zpomalit o 0,15 až 0,3 procentního bodu. Mezinárodní měnový fond minulý týden odhadl celoroční růst světové ekonomiky na 3,3 procenta.

Podle Morgan Stanley se vlivem nákazy růst čínského HDP v prvním kvartálu může snížit na pět procent. Banka vychází z předpokladu, že epidemie bude kulminovat v únoru nebo březnu.

Několik desítek infikovaných bylo zaznamenáno i mimo Čínu. První potvrzený případ nákazy nově oznámilo Finsko, uvedla Česká televize. Jde o čínského turistu, který do země přiletěl z Wu-chanu, uvedly finské úřady. Nakažený zůstává v izolaci v nemocnici v Laponsku na severu země. Viru mohlo být kromě něj vystaveno dalších patnáct lidí.

Nález koronaviru potvrdilo v noci na úterý Německo, kde jsou nyní celkem čtyři nemocní. Tamní ministr zdravotnictví Jens Spahn ale řekl, že se u nich projevují jenom velmi mírné symptomy onemocnění. V Německu byl zároveň prokázán jeden z prvních přenosů nákazy z člověka na člověka mimo území Číny - třiatřicetiletý muž se nakazil při firemním školení od čínské kolegyně.

V Česku se zatím výskyt koronaviru u žádného z celkem 20 prověřovaných případů nepotvrdil. Naposledy byla ve středu do pražské Nemocnice na Bulovce převezena žena s podezřením na nákazu novým koronavirem, na výsledky jejích testů lékaři čekají. Nákaza se nepotvrdila ani u páru z Moravskoslezského kraje. 

Onemocnění postiženým osobám způsobuje horečky, kašel a problémy s dýcháním. Jeho původ zatím není objasněný, podle Světové zdravotnické organizace (WHO) se ale zřejmě na člověka přenesl z nakažených zvířat.

Vědci z australského Ústavu Petera Dohertyho pro infekce a imunitu podle agentury DPA oznámili, že se jim podařilo koronavirus vyšlechtit v laboratorních podmínkách. Nyní mohou ve spolupráci s ostatními odborníky a WHO hledat lék, který by proti viru fungoval.

Organizace také svolala na čtvrtek další zasedání svého krizového štábu, který by současnou epidemii nového typu koronaviru šířícího se z Číny mohl označit za globální stav zdravotní nouze. Štáb se sešel minulý týden již dvakrát a stav nouze zatím nevyhlásil.

Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus ve středu řekl, že ho znepokojuje zejména mezilidský přenos nemoci mimo Čínu a že počet nemocných po světě by mohl výrazně stoupat.

"Nacházíme se v klíčovém okamžiku této události. Věříme, že šíření (nemoci) by stále ještě mohlo být přerušeno," prohlásil Ryan.

Ředitel krizových programů WHO podle agentury Reuters řekl, že Světová zdravotnická organizace je "ohromena" opatřeními, která Čína přijala v boji s novou nákazou, a že čínské úřady se soustředily na zastavení šíření nákazy. Peking je podle něj také připraven přijmout značné ekonomické a další škody, pokud to bude nutné pro zajištění zdraví lidí.

Mezinárodní atletická federace se kvůli epidemii nového typu koronaviru v Číně dohodla s pořadateli v Nan-ťingu na odložení halového mistrovství světa na rok 2021. Světová atletika to oznámila na svém webu. V Nan-ťingu se mělo o světové medaile bojovat od 13. do 15. března.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist