Od března si lidé nebudou moci koupit letenku na přímé spojení z Prahy do Pekingu, informoval ve středu Respekt. Poslední spoj čínské společnosti Hainan Airlines z Prahy vyrazí 28. února.
Linka mezi českým a čínským hlavním městem fungovala od roku 2015 v rámci začínající spolupráce obou zemí, a především měla usnadnit cestování čínských
turistů do Prahy.
Podle prezidenta Miloše Zemana bylo otevření linky jedním z úspěchů české vstřícnosti k čínskému státu.
Podle vyjádření mluvčí ministerstva zahraničí Zuzany Štíchové pro Deník N zatím Černínský palác nemá žádné oficiální informace o tom, proč ke zrušení linky došlo. "Nevíme tedy, zda jde o dočasné či definitivní opatření a zda je motivované komerčně, či politicky," řekla. Zástupci ministerstva zahraničí chtějí co nejdříve s jejich čínskými protějšky hovořit o tom, co je ke zrušení linky vedlo. Ministerstvo zahraničí podle Štíchové považuje přímé letecké linky za důležitý prvek vzájemných vztahů se zahraničními partnery, které podporují byznys i osobní kontakty.
Mluvčí pražského letiště Kateřina Pavlíková sdělila, že firma Hainan Airlines Letiště Praha o přerušení prodeje letenek informovala. "Žádné další změny nám v tuto chvíli nepotvrdila," dodala.
Problémem by mohl být podle Respektu spor mezi novým vedením hlavního města a čínskými představiteli.
Nedávno Peking kritizoval i sám prezident Zeman, když se rozhodl, že se nezúčastní dubnového summitu středo- a východoevropských zemí EU a Číny, známého jako 17+1, kvůli tomu, že Čína nedodržela své sliby o investicích. Zeman místo sebe poslal ministra vnitra Jana Hamáčka.
Je tedy možné, že zrušení spoje je součástí čínského tlaku na Česko.
Podle loňských depeší diplomatů, které má k dispozici Deník N, jsou "letectví a turistika rukojmími po zhoršení česko-čínských vztahů". V minulosti už Čína zrušila plánovanou linku ze Šen-čenu do Prahy. Peking podle diplomatů tímto způsobem zastrašuje a šikanuje českou stranu.
Praha loni v říjnu ukončila sesterskou smlouvu s čínskou metropolí Pekingem, když čínská strana odmítla jednat o vyškrtnutí klauzule o uznání jedné Číny. České hlavní město navíc podepsalo partnerskou smlouvu s tchajwanskou metropolí Tchaj-pej.
Právě Tchaj-wan je pro Číňany nejcitlivější diplomatickou záležitostí. Čína považuje Tchaj-wan za jednu ze svých provincií a hrozí mu vojenským zásahem v případě vyhlášení samostatnosti.
Praha a Tchaj-pej podepsaly partnerskou smlouvu. Města podle primátora Hřiba spojuje úcta k demokracii
Praha má v současné době celkem čtyři letecká spojení s Čínou. Do Pekingu létá od roku 2015 Hainan Airlines, o rok později začal Sichuan Airlines létat do Čcheng-tu a v roce 2017 pak China Eastern Airlines spustily linku do Šanghaje, která na některých spojích počítá s mezipřistáním v Si-anu. Celkem jde o 12 spojení týdně. "Tyto linky zůstávají v provozu i v rámci aktuálního letového řadu a v tuto chvíli nemáme od leteckých společností informace o tom, že by na těchto linkách mělo v dohledné době dojít k nějakým výraznějším změnám," uvedla Pavlíková.
V roce 2019 podle ní využilo přímých leteckých spojení mezi Prahou a Čínou celkem 188 000 cestujících v obou směrech. "Jedná se ovšem o všechny cestující na přímých linkách bez ohledu na národnost, turisté čínské národnosti do Prahy cestují také na jiných nepřímých linkách s přestupem," dodala.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist