Od března si lidé nebudou moci koupit letenku na přímé spojení z Prahy do Pekingu, informoval ve středu Respekt. Poslední spoj čínské společnosti Hainan Airlines z Prahy vyrazí 28. února. 

Linka mezi českým a čínským hlavním městem fungovala od roku 2015 v rámci začínající spolupráce obou zemí, a především měla usnadnit cestování čínských
turistů do Prahy.

Podle prezidenta Miloše Zemana bylo otevření linky jedním z úspěchů české vstřícnosti k čínskému státu.

Podle vyjádření mluvčí ministerstva zahraničí Zuzany Štíchové pro Deník N zatím Černínský palác nemá žádné oficiální informace o tom, proč ke zrušení linky došlo. "Nevíme tedy, zda jde o dočasné či definitivní opatření a zda je motivované komerčně, či politicky," řekla. Zástupci ministerstva zahraničí chtějí co nejdříve s jejich čínskými protějšky hovořit o tom, co je ke zrušení linky vedlo. Ministerstvo zahraničí podle Štíchové považuje přímé letecké linky za důležitý prvek vzájemných vztahů se zahraničními partnery, které podporují byznys i osobní kontakty.

Mluvčí pražského letiště Kateřina Pavlíková sdělila, že firma Hainan Airlines Letiště Praha o přerušení prodeje letenek informovala. "Žádné další změny nám v tuto chvíli nepotvrdila," dodala.

Problémem by mohl být podle Respektu spor mezi novým vedením hlavního města a čínskými představiteli.

Nedávno Peking kritizoval i sám prezident Zeman, když se rozhodl, že se nezúčastní dubnového summitu středo- a východoevropských zemí EU a Číny, známého jako 17+1, kvůli tomu, že Čína nedodržela své sliby o investicích. Zeman místo sebe poslal ministra vnitra Jana Hamáčka.

Je tedy možné, že zrušení spoje je součástí čínského tlaku na Česko.

Podle loňských depeší diplomatů, které má k dispozici Deník N, jsou "letectví a turistika rukojmími po zhoršení česko-čínských vztahů". V minulosti už Čína zrušila plánovanou linku ze Šen-čenu do Prahy. Peking podle diplomatů tímto způsobem zastrašuje a šikanuje českou stranu.

Praha loni v říjnu ukončila sesterskou smlouvu s čínskou metropolí Pekingem, když čínská strana odmítla jednat o vyškrtnutí klauzule o uznání jedné Číny. České hlavní město navíc podepsalo partnerskou smlouvu s tchajwanskou metropolí Tchaj-pej.

Právě Tchaj-wan je pro Číňany nejcitlivější diplomatickou záležitostí. Čína považuje Tchaj-wan za jednu ze svých provincií a hrozí mu vojenským zásahem v případě vyhlášení samostatnosti.

Praha má v současné době celkem čtyři letecká spojení s Čínou. Do Pekingu létá od roku 2015 Hainan Airlines, o rok později začal Sichuan Airlines létat do Čcheng-tu a v roce 2017 pak China Eastern Airlines spustily linku do Šanghaje, která na některých spojích počítá s mezipřistáním v Si-anu. Celkem jde o 12 spojení týdně. "Tyto linky zůstávají v provozu i v rámci aktuálního letového řadu a v tuto chvíli nemáme od leteckých společností informace o tom, že by na těchto linkách mělo v dohledné době dojít k nějakým výraznějším změnám," uvedla Pavlíková.

V roce 2019 podle ní využilo přímých leteckých spojení mezi Prahou a Čínou celkem 188 000 cestujících v obou směrech. "Jedná se ovšem o všechny cestující na přímých linkách bez ohledu na národnost, turisté čínské národnosti do Prahy cestují také na jiných nepřímých linkách s přestupem," dodala.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist