Firmy, které patří do svěřenských fondů českého premiéra Andreje Babiše, získaly prominentní postavení v maďarském zemědělském byznysu, píše v posledním čísle ve velkém profilovém článku o podnikání českého premiéra maďarský liberální týdeník HVG. Babiš si ale podle týdeníku dává pozor, aby nezkřížil cestu a zájmy tamním zemědělským podnikatelům, spojencům premiéra Viktora Orbána. Ten Babišovi naopak pomáhá penězi z maďarského rozpočtu. 

HVG20 CIMLAP undefined v003 kesz 1 page 001Český premiér je podle HVG druhou nejdůležitější postavou maďarského agrobyznysu. Babiš, který považuje Orbána za svého politického spojence, si ale dává dobrý pozor, aby nenarušil plány a samozřejmě také výsostný trh Orbánova přítele a nejbohatšího Maďara Lőrince Mészárose. Totéž platí v případě Sándora Csányiho, jedné z předních postav maďarského zemědělství.

HVG popisuje, jak Babiš vybudoval impérium Agrofert a vstoupil do politiky, píše také o auditech Evropské komise a obavách české opoziční strany Pirátů, že premiér použije v případě nutnosti vrácení dotací takzvaný "maďarský recept". Ten spočívá v tom, že Evropská komise poukázala na podvod a chtěla po Maďarsku vrátit dotace. To je sice vrátilo, ale už peníze nepožadovalo po dané firmě a zafinancovalo pomoc ze státního rozpočtu, tedy z peněz daňových poplatníků. Stalo se tak v případě Istvána Tiborcze, Orbánova zetě. Evropský Úřad pro boj proti podvodům (OLAF) shledal u projektů spjatých s Tiborczem závažná pochybení a škodu vyčíslil na 13 miliard forintů (asi miliardu korun). Maďarský nejvyšší státní zástupce ovšem případ odložil a evropští úředníci podle HVG "jenom zírali". Unie Maďarsko dlouhodobě kritizuje za nedostatečné vyšetřování korupce v nejvyšších patrech politiky.

Zbývá vám ještě 60 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se