Firmy, které patří do svěřenských fondů českého premiéra Andreje Babiše, získaly prominentní postavení v maďarském zemědělském byznysu, píše v posledním čísle ve velkém profilovém článku o podnikání českého premiéra maďarský liberální týdeník HVG. Babiš si ale podle týdeníku dává pozor, aby nezkřížil cestu a zájmy tamním zemědělským podnikatelům, spojencům premiéra Viktora Orbána. Ten Babišovi naopak pomáhá penězi z maďarského rozpočtu. 

HVG20 CIMLAP undefined v003 kesz 1 page 001Český premiér je podle HVG druhou nejdůležitější postavou maďarského agrobyznysu. Babiš, který považuje Orbána za svého politického spojence, si ale dává dobrý pozor, aby nenarušil plány a samozřejmě také výsostný trh Orbánova přítele a nejbohatšího Maďara Lőrince Mészárose. Totéž platí v případě Sándora Csányiho, jedné z předních postav maďarského zemědělství.

HVG popisuje, jak Babiš vybudoval impérium Agrofert a vstoupil do politiky, píše také o auditech Evropské komise a obavách české opoziční strany Pirátů, že premiér použije v případě nutnosti vrácení dotací takzvaný "maďarský recept". Ten spočívá v tom, že Evropská komise poukázala na podvod a chtěla po Maďarsku vrátit dotace. To je sice vrátilo, ale už peníze nepožadovalo po dané firmě a zafinancovalo pomoc ze státního rozpočtu, tedy z peněz daňových poplatníků. Stalo se tak v případě Istvána Tiborcze, Orbánova zetě. Evropský Úřad pro boj proti podvodům (OLAF) shledal u projektů spjatých s Tiborczem závažná pochybení a škodu vyčíslil na 13 miliard forintů (asi miliardu korun). Maďarský nejvyšší státní zástupce ovšem případ odložil a evropští úředníci podle HVG "jenom zírali". Unie Maďarsko dlouhodobě kritizuje za nedostatečné vyšetřování korupce v nejvyšších patrech politiky.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 60 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.