Čína a USA v pátek dosáhly první fáze obchodní dohody. Oznámili to představitelé obou zemí. Washington tak podle prezidenta Donalda Trumpa v neděli nezavede plánovaná dodatečná cla na čínské zboží. Část dříve zavedených cel Spojené státy dokonce sníží. Dohoda by mohla být podepsána v prvním lednovém týdnu.

Úřad amerického obchodního zmocněnce (USTR) uvedl, že Spojené státy ponechají v platnosti cla ve výši 25 procent na import z Číny v roční hodnotě 250 miliard dolarů (5,7 bilionu korun), u dovozu v roční hodnotě 120 miliard dolarů ale cla sníží o polovinu, což je na 7,5 procenta.

"Sjednali jsme velmi rozsáhlou první fázi dohody s Čínou. Souhlasili s mnoha strukturálními změnami a s rozsáhlými nákupy zemědělských produktů, energie a zpracovatelských výrobků," napsal Trump na svém twitterovém účtu. 

Podle čínského viceministra financí Liao Mina okamžitě také začnou jednání o druhé fázi obchodní dohody, vyjednávání ale budou podle něj záležet na implementaci právě dohodnuté první fáze. "Dosažená dohoda ochrání zájmy zahraničních firem v Číně stejně jako obchodní zájmy čínských firem ve Spojených státech," uvedl čínský viceministr obchodu Wang Šou-wen. Informovala o tom agentura Reuters.

První fáze dohody podle Úřadu amerického obchodního zmocněnce předpokládá změny v čínské hospodářské a obchodní politice v oblasti duševního vlastnictví, transferu technologií, zemědělství, finančních služeb a měnových kurzů. Úřad potvrdil, že dohoda zahrnuje závazek Číny k rozsáhlým nákupům zboží a služeb z USA. Celkově Čína slíbila důležité strukturální změny a v příštích letech nákup amerického zboží a služeb za dalších 200 miliard dolarů. Zaměřit se má na čtyři oblasti – zpracovatelský sektor, energie, zemědělství a služby –, uvedl obchodní zmocněnec Robert Lighthizer.

Washington se dříve snažil přimět Peking k závazku, že v příštím roce nakoupí americké zemědělské produkty v hodnotě 50 miliard dolarů (1,1 bilionu korun). Podle Lighthizera Čína slíbila, že v příštích dvou letech nakoupí dodatečné zemědělské produkty za 32 miliard dolarů. Bude se také snažit zvýšit v obou letech nákupy zemědělského zboží ještě o dalších pět miliard dolarů ročně, což by celkově zvýšilo zemědělské nákupy o 40 až 50 miliard dolarů.

Čína v pátek uvedla, že bude z USA dovážet více pšenice či kukuřice. Podrobnosti ohledně hodnoty dovozu budou podle Pekingu zveřejněny později.

Spojené státy a Čína spolu od loňského roku vedou obchodní válku, ve které na sebe vzájemně uvalují cla. V neděli plánoval Washington zavést dodatečná cla na dovoz z Číny, jehož roční hodnota činí téměř 160 miliard dolarů (3,7 bilionu korun).

V souvislostí s oznámením se zvýšila cena ropy a přiblížila se tříměsíčnímu maximu. Během dne se ceny vyšplhaly na nejvyšší úroveň od 17. září a americká lehká ropa West Texas Intermediate se krátce přehoupla přes hranici 60 dolarů za barel.

Ropa ale nereaguje pouze na postup v obchodních jednáních, která mají vyřešit zhruba 18 měsíců trvající americko-čínskou obchodní válku. Prospívá jí i jasné volební vítězství konzervativců premiéra Johnsona, které podle analytika Eugena Weinberga z finančního domu Commerzbank ukončí brexitový pat.