Čína uvalila sankce na několik nevládních organizací sídlících v USA za údajnou podporu extremistických a násilných aktivit v Hongkongu. Informovalo o tom v pondělí v Pekingu ministerstvo zahraničí, uvedla agentura Reuters.
Čína tak reaguje na nový zákon o lidských právech a demokracii v Hongkongu, který v listopadu přijal americký Kongres. Peking zároveň v pondělí pozastavil vstup amerických vojenských lodí a letadel do Hongkongu.
Mluvčí ministerstva Chua Čchun-jing na tiskové konferenci řekla, že Čína zavádí sankce proti "nevládním organizacím, které si v Hongkongu počínaly špatně", a to zejména těm, jež se zabývají lidskými právy. Kromě Human Rights Watch (HRW) se má postih týkat také amerického Národního demokratického institutu pro mezinárodní záležitosti, nevládní organizace Freedom House a Národní nadace pro demokracii. V čem budou sankce spočívat, mluvčí neřekla.
Tyto organizace "nesou určitou odpovědnost za chaos v Hongkongu a měly by být potrestány" za podporu "extremistických a násilných kriminálních činů" stejně jako za "podněcování k separatistickým aktivitám v Hongkongu", řekla mluvčí Chua. Vyzvala také USA, aby napravily své chyby a přestaly se vměšovat do záležitostí Hongkongu. Pohrozila dalšími "nezbytnými akcemi" k zachování stability tohoto území.
Prosím, osvoboďte Hongkong, žádali před konzulátem USA demonstranti. Policie použila slzný plyn
Z Hongkongu v posledních týdnech přicházely zprávy o stupňujícím se násilí a srážkách demonstrantů s policisty. Skupiny jako HRW i Freedom House k tomu vydaly několik materiálů, podle nichž je Peking odpovědný za krizi lidských práv v Hongkongu.
V listopadu americký Kongres přijal zákon, který kromě jiného umožňuje uvalit sankce na ty, kdo budou v Hongkongu porušovat lidská práva. Zákon vyjadřuje podporu prodemokratickým demonstracím v Hongkongu a ukládá také vládě každoročně ověřovat, zda Peking dodržuje zvláštní přístup a poskytuje Hongkongu dostatek autonomie. Peking ostře protestoval a pohrozil protiopatřením.
Mluvčí ministerstva zahraničí v pondělí dále řekla, že Čína s okamžitou platností pozastavuje povolení americkým vojenským lodím a letadlům, aby využívaly Hongkong.
Jak napsala agentura Reuters, v klidnějších dobách využívaly některé lodě amerického námořnictva Hongkong několikrát ročně, aby posádkám dopřály oddych. Tato tradice byla zahájena ještě před rokem 1997, kdy Británie Hongkong předala Číně, ale zůstala zachována. V době krizí Peking tradici nedodržuje - naposledy to učinil v srpnu, kdy nedovolil vstup dvěma americkým lodím. Poslední americká loď, která se v Hongkongu zastavila před zahájením protestů, bylo plavidlo Blue Ridge ze sedmé flotily, jež působí v Japonsku. V Hongkongu bylo v dubnu.
Demonstrace v Hongkongu začaly v červnu. Jsou namířeny proti vládě bývalé britské kolonie, která se v roce 1997 vrátila pod čínskou správu a v současnosti je spravována podle principu jedna země, dva systémy. Ten má oblasti zaručovat demokratické zřízení a autonomní výsady.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist