Demonstranti v pátek ve Francii blokovali skladiště amerického internetového obchodního domu Amazon a protestovali i před místním sídlem společnosti v Clichy. Bylo to součást pátečních protestů za lepší klima, ale také proti slevové a marketingové akci Black Friday, informovala agentura DPA.

Aktivisté v několika francouzských městech demonstrovali před logistickými centry Amazonu. Chtěli tak podle vlastních údajů protestovat proti nadbytečnému konzumu ve dnech jako je Black Friday. Podle francouzské pobočky organizace Greenpeace obchodní gigant produkuje stejně velké emise skleníkových plynů jako celý stát.

Protiglobalizační nevládní organizace Attac uspořádala demonstraci před sídlem Amazonu na pařížském předměstí Clichy. Na videu, které zveřejnila na internetu, je vidět, jak se někteří aktivisté pokoušejí přelézt plot firemního areálu. V Lyonu a Saint-Priest aktivisté dočasně blokovali vchody do skladů.

V Grenonble a v dalších francouzských městech vyšly do ulic podle rozhlasové stanice Franceinfo stovky demonstrantů. V Rouenu a Paříži blokovali některá nákupní centra.

Páteční demonstrace za klima se konaly po celém světě. Jenom v Německu se jich podle agentury DPA zúčastnilo dohromady 630 000 lidí, z toho podle organizátorů 60 000 v Berlíně. V Hamburku policie účast odhadla na 30 000, v Hannoveru na 40 000.

Na celém světě se manifestace uskutečnily ve více než 2400 městech ve 158 zemích. Demonstrace začaly v Austrálii, kterou nedávno postihly ničivé požáry, a nevyhnuly se ani zemím jako Jihoafrická republika či Nigérie.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist