Na hongkongské polytechnické univerzitě, kterou minulý týden obsadilo několik set studentů na protest proti místní vládě, zůstává asi stovka studentů. Podle agentury AP to v úterý novinářům řekla správkyně Hongkongu Carrie Lamová. Uvedla také, že 400 demonstrujících z univerzity policie zatkla. Do areálů hongkongských univerzit se v minulém týdnu přesunuly prodemokratické protesty, které se v Hongkongu konají od června.
Český ministr zahraničí Tomáš Petříček dnes na twitteru uvedl, že Peking by měl respektovat autonomii Hongkongu a s protestujícími obyvateli vést dialog. Obě strany by se podle něj měly zříci násilí. Bývalá britská kolonie se pod čínskou správu vrátila v roce 1997 a v současnosti je spravována podle principu jedna země, dva systémy.
Lamová v úterý oznámila, že areál polytechnické univerzity opustilo 600 protestujících, včetně asi 200 nezletilých. Lidé mladší 18 let podle Lamové nebyli zatýkáni, ale policisté je legitimovali a mohou být stíháni později. Policie uvedla, že za posledních 24 hodin zatkla v Hongkongu 1100 lidí, které obvinila z výtržnictví nebo držení "pouličních zbraní". Od vypuknutí nepokojů zadržela přes 5500 lidí. Do nemocnic bylo podle zdravotnických úřadů dnes převezeno 280 lidí.
Část dospělých studentů byla zatčena při útěku, jiní se dobrovolně vzdali policii. Někteří z nich uvedli, že je k tomu dohnala zoufalá situace v areálu univerzity, kde docházejí zásoby jídla. "Rozhodl jsem se vyjít ven kvůli hladu a zimě," řekl BBC nejmenovaný student. "Uvnitř je mnoho lidí, kteří jsou zranění, ale není tam dostatek zdravotnického materiálu," dodal.
Podle agentury AP byl v úterý do univerzitního areálu vpuštěn tým zdravotnických záchranářů, aby zraněné demonstranty ošetřil. Přinesl pro ně i nouzové přikrývky. Na centrálním prostranství kampusu je vidět obrovský nápis SOS vytvořený z růžových, modrých a žlutých ručníků.
Pochmurná nálada na univerzitě kontrastuje se vzrušením, které tam převládalo ještě před několika dny, kdy se demonstranti chystali na střet s policií.
Policie obklíčila polytechnickou univerzitu se zabarikádovanými studenty a aktivisty o víkendu ve snaze protestující pozatýkat. Několika z nich se v pondělí podařilo uprchnout s pomocí provazových žebříků a následně na motocyklech, na kterých pro ně přijeli jejich příznivci. Řadu z nich ale při tom policie zatkla. Server BBC napsal, že zatčení by mohli být obviněni z organizovaného výtržnictví, za které hrozí až desetiletý trest vězení.
Hongkongská správa v úterý jmenovala nového policejního šéfa Chrise Tanga, který má velet asi 31 tisícům členům policejního sboru. Tang v úterý vyzval občany Hongkongu, aby pomohli ukončit sociální nepokoje a odsoudili násilí, jehož se dopouštějí radikální demonstranti. Podle Tanga je znepokojující, když je za násilí kritizována jen policie.
Čínský velvyslanec v Británii Liou Siao-ming v pondělí uvedl, že centrální vláda v Číně nebude sedět se založenýma rukama, pokud se situace v Hongkongu stane "nekontrolovatelnou". Lamová ale v úterý na otázku, zda požádá o pomoc čínské jednotky, uvedla, že věří, že její vláda situaci zvládne sama.
Hongkongská vláda vyjádřila podle místního rozhlasu RTHK obavy, že nejnovější události mohou ohrozit konání místních voleb, které jsou plánovány na neděli. Odložení či zrušení voleb by ale mohlo protesty dále zesílit, uvedl v úterý server BBC.
Agentura Reuters v úterý s odvoláním na čínská média napsala, že v úterý a ve středu byly dočasně zrušeny některé vlakové spoje mezi Čínou a Hongkongem. Důvod podle ní čínská média nezmínila.
Soudy v Hongkongu nesmí podle Pekingu řešit ústavnost zákonů
Hongkongské soudy nemají pravomoc rozhodovat o ústavnosti legislativy vydávané vládou v Hongkongu, uvedl v úterý právní výbor čínského parlamentu.
Výbor tak reagoval na pondělní verdikt hongkongského nejvyššího soudu, který označil za neústavní zákaz zakrývání tváře při demonstracích v Hongkongu. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na státní čínskou agenturu Nová Čína.
"O tom, zda zákony hongkongské zvláštní administrativní oblasti odpovídají základnímu zákonu Hongkongu, může rozhodovat pouze stálý výbor (čínského) parlamentu," uvedl mluvčí právní komise tohoto výboru. Žádná jiná autorita takové právo nemá, dodal v prohlášení.
Zákaz zakrývání tváře při demonstracích, jimiž se snaží jejich účastníci vyhnout trestnímu stíhání, oznámila správkyně Hongkongu Lamová začátkem října. Opatření vzápětí vyvolalo prudké potyčky mezi demonstranty a policií v hongkongských ulicích. Mnozí demonstranti se ale zákazem zakrývání tváří stejně neřídí.
Podle pondělního verdiktu hongkongského soudu je zákaz neslučitelný se základním zákonem Hongkongu, tedy jakousi "miniústavou", která platí od 1. července 1997, kdy se tato bývalá britská kolonie vrátila pod čínskou správu. V zákonu je zakotvený princip jedna země, dva systémy, který má zaručovat demokratické zřízení a autonomní výsady Hongkongu, podle demonstrantů ale Peking tyto svobody postupně omezuje.
Protesty v Hongkongu trvají už několik měsíců a vyžádaly si stovky zraněných a nejméně jednu oběť.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist