Čína a USA se dohodly na postupném rušení cel na určitý druh zboží, uvedl to podle agentury Bloomberg mluvčí čínského ministerstva obchodu Gao Feng. Výše celních úlev v takzvané "první fázi", kterou chtějí zástupci obou států podepsat v nadcházejících týdnech, bude záviset na obsahu nové dohody, uvedl Feng ve čtvrtek. Obě strany podle něj vedly v posledních dvou týdnech "konstruktivní debatu". Dohoda mezi Čínou a USA, která by mohla vést až k ukončení současné obchodní války, je tak zřejmě na dohled.
Klíčovým požadavkem Číny bylo od začátku jednání odstranění represivních cel uložených prezidentem Donaldem Trumpem, které se nyní vztahují na většinu čínského vývozu do USA. Dohoda, pokud ji potvrdí i Spojené státy, by mohla poskytnout plán na uzavření obchodní války, která vrhá stín na celou světovou ekonomiku. Podíl zrušených cel musí být pro obě strany stejný a země je musí zrušit zároveň, upozornil podle agentury Reuters Feng.
Nyní se jedná o tom, kde a kdy bude fáze jedna podepsána. "Jakmile bude smlouva hotová, najít místo, kde ji podepíšeme, už bude hračka," řekl v neděli Trump. "Bude to někde v USA," dodal. Původní návrhy pro setkání Trumpa s čínským protějškem Si Ťin-pchingem, které zahrnovaly Iowu či Aljašku, však byly podle serveru Bloomberg zamítnuty. Nyní se jedná o lokalitách v Evropě a Asii, uvedl zdroj, který je obeznámen se situací, ale nepřál si být jmenován.
Kvůli prodloužení jednání by se podpis první fáze, který se podle původních odhadů měl uskutečnit do konce listopadu, mohl odehrát až v prosinci.
"Jednání pokračují a ještě se upravuje text dohody o první fázi," řekl ve čtvrtek mluvčí Bílého domu Judd Deere. "Dáme vám vědět, až budeme mít oznámení o místě podpisu."
Zpráva vedla k růstu na akciových trzích, které už dlouho znepokojují negativní dopady obchodní války na světovou ekonomiku. Evropské akcie tak posunuly čtyřleté maximum, panevropský index STOXX 600 po zprávě přidával asi 0,4 procenta a je zhruba dvě procenta od rekordu, na němž byl v dubnu 2015. Posílil i čínský jüan.
"Nyní je otázkou, na čem se obě strany skutečně dohodly – zaměření trhu se změnilo na to, jak USA mohou dnes večer nebo v nadcházejících dnech reagovat na čínské clo," okomentoval situaci pro Bloomberg Tommy Xie, ekonom společnosti Oversea-Chinese Banking Corp. "Investoři jsou stále opatrní a reakce jüanu je stále omezená. Měna by se mohla ustálit na 6,9, pokud USA zprávu potvrdí," dodal.
USA a Čína zvažují, že zruší některá cla, aby uzavřely část dohody. Podepsat ji mají ještě v listopadu
Podle agentury Reuters se předpokládá, že se USA vzdají plánu na zavedení cel na zboží dovážené z Číny včetně mobilních telefonů, přenosných počítačů a hraček za 156 miliard dolarů (3,6 bilionu korun).
Peking ale podle jednoho zdroje agentury Reuters na Washington naléhá, aby zrušil také v září zavedená patnáctiprocentní cla na čínský dovoz v hodnotě 125 miliard dolarů. Čína by také ráda viděla odstranění dříve uvalených amerických 25procentních cel na zboží, jako jsou stroje, polovodiče nebo nábytek.
Podle starších informací Financial Times Bílý dům zvažoval, že odstraní 1. září zavedená cla na některé čínské oblečení, ploché televizní obrazovky, chytré reproduktory a Bluetooth sluchátka za 111 miliard dolarů. Opatření kritizovali maloobchodníci a výrobci oděvů.
První fázi dohody měli podle původního plánu podepsat prezidenti obou zemí na setkání lídrů jihovýchodní Asie sdružených ve společenství ASEAN v Chile. Pořadatelská země ale summit kvůli domácím nepokojům zrušila a od té doby se hledá jiné místo.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist