Donald Trump potvrdil nedělní zprávy médií, že v Sýrii byl zabit vůdce teroristické organizace Islámský stát. Na mimořádné tiskové konferenci v Bílém domě americký prezident řekl, že abú Bakr Bagdádí byl zlikvidován minulou noc při akci vedené americkými silami. Identitu Bagdádího podle Trumpa potvrdily následné testy. Islámský stát dosud na zprávy o smrti svého předáka nereagoval.

Oddíly syrských Kurdů YPG v neděli oznámily, že během jejich společné operace s americkými jednotkami byl na severu Sýrie zabit také mluvčí Islámského státu abú Hasan Muhádžir.

Šéf Bílého domu uvedl, že během dvouhodinové akce nikdo z amerických vojáků nebyl vážněji zraněn, i když se dostali do přestřelky. Poranění utrpěl jen armádní pes v zaminovaném tunelu. Vojáci prý o vteřiny unikli explozi.

Zabití obávaného vůdce Islámského státu bylo v minulosti oznámeno už mnohokrát, nikdy se ale zatím nepotvrdilo. Zpravodajská televize CNN v této souvislosti před Trumpovým vystoupením poznamenala, že s definitivním potvrzením čerstvé zprávy o likvidaci Bagdádího se čeká na testy
DNA a biometrická měření.

Trump nicméně na tiskové konferenci řekl, že Bagdádí byl pozitivně identifikován už 15 minut po své smrti, kdy mu byly přímo na místě provedeny testy DNA. Kvůli výbuchu bylo těžké se k jeho tělu dostat, Američanům se to ale podařilo. Příslušníci speciálních jednotek "části jeho těla odvezli s sebou", dodal americký prezident s tím, že z Bagdádího těla "toho příliš nezbylo".

Byl odstraněn brutální vrah a svět je nyní bezpečnější, prohlásil prezident.

Mimo jiné rovněž potvrdil předchozí informace z různých zdrojů o tom, že Bagdádí spáchal sebevraždu odpálením nálože, kterou měl ve vestě na svém těle. Zabil přitom i tři ze svých dětí.

"Zločinec, který se ze všech sil snažil zastrašovat ostatní, strávil své poslední chvíle v naprostém strachu, panice a hrůze, vyděšený z toho, že po něm jdou americké síly," prohlásil Trump. "Dostal se až na konec tunelu, zatímco ho naši psi pronásledovali. Odpálil vestu a zabil sebe a své tři děti. Jeho tělo bylo znetvořené výbuchy. A tunel se na něj zhroutil," popsal prezident.

Podle Trumpových slov zemřel "jako pes" a "jako zbabělec". Jedenáct dalších dětí přečkalo americkou akci bez úhony.

Šéf Bílého domu v souvislosti s operací poděkoval za pomoc Rusku, Sýrii, Turecku a Iráku a rovněž Kurdům, kteří přispěli cennými informacemi. Podle prezidenta Rusové neznali povahu mise, nicméně "zachovali se k nám skvěle" a otevřeli k zásahu svůj vzdušný prostor.

Ruské ministerstvo obrany nicméně oznámilo, že si není vědomo, že by Rusové poskytli americkým jednotkám nějakou pomoc. "Nevíme o žádné údajné asistenci při přesunu amerického letectva do vzdušného prostoru v Idlibu během této operace," citovala agentura RIA Novosti mluvčího ruského ministerstva obrany generálmajora Igora Konašenkova.

Americký prezident vývoj celé operace sledoval v přímém přenosu v Bílém domě spolu s viceprezidentem Mikem Pencem a několika dalšími lidmi.

"Bylo to, jako kdybyste sledovali film," uvedl Trump. Jak dodal, zvažuje, že by nechal videozáznam zveřejnit, aby celý svět viděl, že Bagdádí nezemřel jako hrdina, ale zemřel "kňučící a brečící".

Trump potvrdil také informace médií o tom, že do akce bylo nasazeno osm amerických vrtulníků. Uvedl rovněž, že zabito bylo mnoho Bagdádího bojovníků a někteří byli zajati. O přípravách operace Trump podle svých slov věděl tři dny předem. Plánování akce nicméně začalo před dvěma týdny, dodal americký prezident. Tehdy Američané obdrželi blíže nespecifikované zpravodajské informace týkající se místa, kde se Bagdádí nachází. Vrtulníky přelétaly nad oblastí kontrolovanou ruskými a syrskými silami více než hodinu, než se jim podařilo pod palbou přistát.

Americký prezident v neděli novinářům popisoval detaily celé operace více než 45 minut, poznamenala agentura Reuters.

Jak Trump uvedl, s oznámením celé operace čekal až na chvíli, kdy americké jednotky bezpečně přistanou v neupřesněné třetí zemi.

Cílem operace amerických speciálních sil bylo dopadnout vůdce Islámského státu abú Bakra Bagdádího, jestliže to bude možné. Pokud by to ale bylo třeba, byli Američané připraveni ho i zabít, uvedl v neděli americký ministr obrany Mark Esper. Dodal, že Američané Bagdádího vyzývali, aby se vzdal.

"Snažili jsme se volat na Bagdádího a vyzývali jsme ho, aby se vzdal. On ale odmítl a schoval se do podzemí," popsal šéf Pentagonu. Když se předáka Islámského státu snažili Američané z podzemního tunelu dostat, "domníváme se, že odpálil vestu s výbušninami a zabil se", dodal Esper v rozhovoru s televizní stanicí CNN. Dva z amerických vojáků, kteří se operace zúčastnili, utrpěli podle ministra menší zranění, nicméně už jsou zase ve službě.

Americký prezident podle Espera operaci schválil před několika dny. "Prezident zvolil variantu (operace), o které jsme si mysleli, že má největší šanci na úspěch," dodal ministr.

Oddíly syrských Kurdů YPG později v neděli oznámily, že během jejich společné operace s americkými jednotkami byl na severu Sýrie zabit také mluvčí Islámského státu abú Hasan Muhádžir. Podle YPG, které jsou součástí arabsko-kurdské koalice Syrské demokratické síly (SDF), se zátah odehrál poblíž syrského pohraničního města Džarábulus.

Podle velitele SDF Mazlúma Abdího šlo o "pokračování předchozí operace", během které přišel o život abú Bakr Bagdádí. Muhádžir byl Bagdádího pravou rukou, dodal podle agentury Reuters Abdí.

Jako první přinesl zprávu o zabití Bagdádího list Newsweek s odvoláním na nejmenovaného amerického armádního činitele. Podle toho šlo o akci, kterou provedly speciální síly po získání využitelné zpravodajské informace.

Smrt Bagdádího později potvrdilo několik dalších na sobě nezávislých zdrojů. Kromě iráckých k nim patří i íránské. "Írán byl o smrti Bagdádího informován syrskými představiteli, kteří se o tom dozvěděli z terénu," citoval Reuters nejmenovaného íránského činitele.

Dalším zdrojem je velitel jedné z ozbrojených skupin působících v provincii Idlib na severozápadě Sýrie, který uvedl, že vůdce IS byl zřejmě zabit v noci na sobotu při útoku, do něhož byly zapojené vrtulníky a bojové letouny a při němž došlo ke střetu u vesnice Briša nedaleko tureckých hranic.

Bagdádího smrt potvrdily zdroje v Sýrii také iráckému zpravodajskému týmu pověřenému sledováním vůdce Islámského státu. Podle těchto informací byl Bagdádí zabit spolu s osobním strážcem poté, co bylo odhaleno místo, kde se skrýval, když se pokusil dostat svou rodinu z Idlibu k turecké hranici.

Televize CNN s odvoláním na nejmenovaného představitele amerického ministerstva obrany uvedla, že Bagdádí během americké vojenské operace na severozápadě Sýrie odpálil nálože v sebevražedné vestě, kterou měl na sobě. Operaci provedla speciální komanda.

Turecká agentura Anadolu s odvoláním na zdroj z oblasti, kde byla operace provedena, napsala, že vše trvalo kolem čtyř hodin. Nejprve osm amerických vrtulníků na místo dopravilo speciální komanda a pak hodinu a půl útočilo na pozice ozbrojenců u vesnice Briša. Potom se do bojových akcí zapojili vysazení vojáci. V operaci přitom byla využita i dvě bezpilotní letadla.

Irácká státní televize zveřejnila záběry, které jsou podle ní z amerického úderu v Sýrii, při němž byl Bagdádí údajně zabit. Na záznamu pořízeném za denního světla je vidět kráter v zemi a pravděpodobné následky útoku, včetně roztrhaného a krví potřísněného oblečení na zemi.

Na dalším, nočním záznamu je vidět explozi.

Expert na boj proti terorismu irácké televizi řekl, že k vystopování místa, kde se Bagdádí nacházel, pomohly irácké zpravodajské služby. Velitel arabsko-kurdské koalice Syrské demokratické síly (SDF) Mazlúm Abdí, který událost označil za "historickou operaci", podle agentury AFP na Twitteru napsal, že šlo o "výsledek společné výzvědné práce" s USA. Arabsko-kurdská koalice podle něj v této záležitosti s Američany spolupracovala pět měsíců.

"Po neustálém sledování během celého roku a po vytvoření speciální pracovní skupiny byla irácká zpravodajská služba na základě přesných informací schopna lokalizovat místo v syrské provincii Idlib, kde se nacházel vůdce teroristů z DAIŠ abú Bakr Bagdádí a ti, kteří ho doprovázejí," uvedla ve svém prohlášení irácká armáda. DAIŠ je arabskou zkratkou pro Islámský stát.

K podílu na úspěchu se přihlásila i Ankara. Turecké ministerstvo obrany na Twitteru uvedlo, že před operací Spojených států v syrské provincii Idlib proběhla výměna informací a koordinace mezi armádními představiteli Turecka a USA.

Francouzská ministryně obrany Florence Parlyová Spojeným státům k operaci, která vedla ke smrti Bagdádího, poblahopřála. Jak nicméně varovala, smrt obávaného teroristy neznamená, že přestane fungovat i jeho organizace.

"Budeme pokračovat v boji proti Islámskému státu, spolu s našimi partnery, a přizpůsobíme se novým okolnostem v regionu," napsala francouzská ministryně obrany na Twitteru.

Podobně se vyjádřil i britský premiér Boris Johnson. "Smrt Bagdádího je důležitým okamžikem v našem boji proti terorismu, nicméně bitva proti zločinnému DAIŠ ještě nekončí," uvedl Johnson.

Podle íránského ministra informací Džaváda Azarího Džahromího Bagdádího smrt "není zas tak velká věc". Američany v této souvislosti obvinil, že právě oni stáli za vytvořením Islámského státu, uvedla agentura Reuters.

"Není to zas tak velká věc. Jen jste zabili váš výtvor," komentoval na Twitteru Trumpovo oznámení smrti vůdce Islámského státu Džahromí.

Íránsko-americké vztahy se zhoršily loni v květnu, kdy Trump odstoupil od mezinárodní dohody o íránském jaderném programu a pak obnovil a rozšířil protiíránské sankce. 

Bagdádí byl nejhledanějším teroristou světa

Islamistický Islámský stát byl na vrcholu moci v létě 2014, kdy 29. června vyhlásil na dobytém území na severozápadě Iráku a na východě a severu Sýrie takzvaný chalífát, tedy vládu hlavy muslimské obce. Do jeho čela se v iráckém Mosulu postavil vůdce IS Bagdádí. Tehdy ovládal území o rozloze 90 000 až 100 000 kilometrů čtverečních, kde žilo podle odhadů osm až 12 milionů lidí.

V Iráku byl IS definitivně poražen v prosinci 2017, boje proti němu trvaly téměř čtyři roky, zahynulo nejméně 80 000 lidí. V Sýrii byl IS v říjnu 2017 vytlačen arabsko-kurdskou milicí z města Rakka, které dříve sloužilo jako hlavní bašta IS v Sýrii. Na posledním zbytku území, obci Baghúz na východě Sýrie, byl IS poražen letos 23. března. To zároveň znamenalo definitivní konec samozvaného chalífátu.

USA na dopadení či smrt Bagdádího již v říjnu 2011 vypsaly odměnu deset milionů dolarů, kterou v prosinci 2016 zvýšily na 25 milionů dolarů (576 milionů korun), vůdce IS tedy byl nejhledanějším mužem na Zemi.

Bagdádí, který mimo jiné v roce 2015 prohlásil, že "islám nikdy nebyl náboženstvím míru, ale boje", opakovaně oslovoval své stoupence z různých nahrávek. V listopadu 2016 vyzval své příznivce, aby pokračovali v boji proti "bezvěrcům a nechali jejich krev téct proudem". Letos koncem dubna se po několika letech objevil na propagandistickém videozáznamu. Uznal, že skupina přišla o takzvaný chalífát v Iráku a Sýrii, nicméně dodal, že bitva se Západem a jeho spojenci ještě zdaleka neskončila, a poukázal na úspěchy džihádistů například v Mali, Burkina Fasu, Afghánistánu, Srí Lance či Turecku. Poslední zvuková nahrávka, na které údajně mluví Bagdádí, je z letošního září, kdy řekl, že IS provádí každodenní operace na různých frontách. V minulosti se skrýval v iráckém Mosulu, později neznámo kde.

V médiích se již několikrát objevily zprávy o jeho údajném zranění či úmrtí. V dubnu 2015 íránská média informovala, že Bagdádí byl těžce zraněn při leteckém útoku a nachází se ve stavu klinické smrti. Zpráva o Bagdádího smrti se objevila také v červnu 2016. Ruské ministerstvo obrany pak v červnu 2017 oznámilo, že Bagdádího zřejmě zabilo ruské letectvo při náletu na poradu vedení IS u syrského města Rakka. Informace ale nebyla potvrzena. Jeho úmrtí pak ještě v červenci 2017 oznámila irácká televize Súmaríja, odvolávající se na místní zdroj z provincie Ninive.

Podle iráckých tajných služeb se abú Bakr Bagdádí narodil jako Ibráhím Avad Ibráhím Badrí 28. července 1971 v Sámaře. Fanoušek fotbalu chtěl být původně advokátem, nevalné výsledky ve škole jej ale na univerzitu nepustily. Poté se také musel kvůli chatrnému zraku vzdát vojenské kariéry. Nakonec vystudoval teologii a na univerzitě v Bagdádu získal doktorát z islámských studií. Poté krátce učil na univerzitě v Tikrítu. Se svou první ženou má údajně dvě dcery a dva syny, jednoho syna má i s druhou manželkou.

K rebelům se připojil již v roce 2003 po americké invazi do Iráku, v únoru 2004 byl ale zatčen a umístěn do věznice v americkém táboře Bucca. Při násilnostech byl v prosinci 2004 propuštěn.

V květnu 2010 se stal vůdcem předchůdce IS, Islámského státu v Iráku a Levantě (ISIL), skupiny, která se stala nejbohatší, ale i nejbrutálnější džihádistickou organizací světa. ISIL již v roce 2013 dobyl první území v Sýrii a Iráku.

Bagdádí také odepřel poslušnost vůdci Al-Káidy Ajmánu Zavahrímu, který Bagdádímu nařídil, aby vyklidil pole v Sýrii a přenechal tamní operace odnoži Al-Káidy, radikálnímu hnutí An-Nusra.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist