Jestliže evropské země nepodpoří plány Ankary na vytvoření bezpečnostní zóny na severovýchodě Sýrie, Turecko otevře hranice a nechá uprchlíky dostat se do Evropy, pohrozil v sobotu opětovně turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Ankara tvrdí, že chce v Sýrii u turecké hranice zřídit bezpečnou zónu. Do ní má být přemístěna velká část ze 3,6 milionu syrských uprchlíků, kteří se nacházejí v Turecku.

Jak Erdogan v sobotu rovněž prohlásil, v případě, že Rusko nesplní své povinnosti vyplývající z úterní bilaterální dohody uzavřené mezi Ankarou a Moskvou, Turecko samo "vyčistí" oblast na syrsko-turecké hranici od kurdských milic YPG.

Turecko řadí kurdské oddíly YPG k teroristům a zahájilo kvůli jejich přítomnosti u hranice 9. října v severní Sýrii ofenzivu. Minulý týden přistoupila Ankara na příměří, jež má umožnit stažení kurdských milic z 30 kilometrů širokého pásma. Na stažení podle dohody mezi Ruskem a Tureckem dohlíží ruští vojenští policisté.

Podle dohody Moskvy s Ankarou bylo příměří prodlouženo o dalších 150 hodin. Tato lhůta skončí příští týden v úterý v 16:00. "Jestliže nebude tato oblast na konci těchto 150 hodin vyčištěna od teroristů, situaci vezmeme do svých rukou a vyčistíme oblast sami," uvedl Erdogan během svého sobotního projevu v Istanbulu.

Turecký prezident rovněž obvinil Evropskou unii ze lži. Podle něj EU slíbila, že poskytne šest miliard eur (153 miliard korun) na pomoc, konkrétně na ubytování a jídlo, pro 3,6 milionu syrských uprchlíků v Turecku, ale zatím poskytla jen polovinu z této částky. Turecko přitom na pomoc uprchlíkům utratilo již přes 40 miliard eur (přes jeden bilion korun), dodal Erdogan.

Turecký prezident již před pár dny na začátku turecké ofenzivy v Sýrii Evropě pohrozil, že bude-li situaci popisovat jako invazi, může Turecko otevřít dveře milionům uprchlíků a nechat je odejít do Evropy. Předseda Evropské rady Donald Tusk na to tehdy reagoval, že se unie nenechá Erdoganem vydírat. "Nikdy nepřipustíme, aby byli uprchlíci zneužíváni jako zbraň a k našemu vydírání," řekl Tusk.

Turecká vláda zároveň důrazně odmítla obvinění vznesené organizací Amnesty International (AI), že posílá syrské uprchlíky zpět do oblastí bojů v Sýrii. V Turecku je v současné době kolem 3,6 milionu Syřanů, kteří z vlasti utekli před válkou, jež zemi sužuje od roku 2011.

"Tvrzení ve zprávě (AI), že Syřané jsou nuceně posíláni zpět, že je jim vyhrožováno a že jsou vystaveni špatnému zacházení, jsou neopodstatněná a vymyšlená," uvedlo podle agentury DPA turecké ministerstvo zahraničí v prohlášení vydaném v noci na sobotu.

Turecká diplomacie naopak tvrdí, že turecké úřady spolupracují se Spojenými národy a s nevládními organizacemi na "bezpečném a dobrovolném návratu" běženců do Sýrie.

Nicméně podobný názor jako AI ohledně syrských uprchlíků v Turecku dala v pátek najevo i další mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch (HRW). Obě organizace Turecko obviňují, že posílá zpátky do válečným konfliktem zmítané vlasti desítky až stovky syrských běženců.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist