Arabsko-kurdská koalice SDF tvrdí, že Turecko a jeho syrští spojenci ve čtvrtek zahájili velkou pozemní ofenzivu, ve které útočí na tři vesnice. Útok začal navzdory příměří, které má platit v oblasti na syrsko-turecké hranici, uvedla agentura Reuters. Koalice vyzvala Spojené státy, aby zasáhly a útok zastavily. Turecko je podle SDF zodpovědné za "zhoršení procesu příměří".

Syrské demokratické síly (SDF) ve svém prohlášení uvedly, že útok tureckých jednotek na vesnice "ležící mimo oblast příměří" přinutil k útěku tisíce civilistů. "Naše jednotky stále bojují," uvedla koalice SDF.

"Navzdory závazku našich sil dodržet klid zbraní a stáhnout jednotky z celé oblasti příměří turecký stát a jeho teroristické frakce proces příměří neustále porušují," napsala koalice SDF.

Prezidenti Ruska a Turecka Vladimir Putin a Recep Tayyip Erdogan se v úterý shodli na podrobnostech zastavení bojů na severovýchodě Sýrie. Předtím dohodu o příměří s Tureckem dojednaly Spojené státy. Jádrem dohody je podmínka, že syrští Kurdové, někdejší američtí spojenci v boji proti Islámskému státu, se stáhnou z pohraničního pásma, kde chce Ankara vybudovat bezpečnou zónu pro návrat syrských běženců.

Ankara kurdské oddíly YPG řadí k teroristům a zahájila kvůli jejich přítomnosti u hranice 9. října ofenzivu v severní Sýrii. Podle dohody se oddíly mají stáhnout 30 kilometrů od hranice a umožnit tak zřídit zónu, do níž se z Turecka začnou vracet syrští uprchlíci.