Společnost Facebook odstranila ze své stejnojmenné sociální sítě a také z instagramu desítky účtů a falešných stránek, jejichž autoři se snažili pokoutně ovlivnit názory Američanů na politiku před nadcházejícími prezidentskými volbami i na světové problémy. V pondělí to oznámila firma s tím, že aktivity navzájem provázaných sítí nyní smazaných účtů měly původ v Íránu a Rusku.

"Dnes jsme odstranili 93 facebookových účtů, 17 stránek a čtyři instagramové účty kvůli porušení našich pravidel proti koordinovanému nehodnověrnému chování. Tato aktivita pocházela z Íránu a soustředila se především na USA a také na několik frankofonních komunit v Severní Americe," oznámil Facebook.

Společnost vysvětlila, že osoby za smazanými účty a stránkami zneužívaly prolomené i falešné profily s cílem vystupovat jako místní. Ústředními tématy těchto účtů bylo regionální politické zpravodajství, ale i geopolitické otázky, mimo jiné vztahy USA a Izraele, Palestina či konflikt v Jemenu.

"Odstranili jsme rovněž 50 instagramových účtů a jeden účet na facebooku, které pocházely z Ruska a které byly zaměřeny především na USA," uvedla společnost Facebook s tím, že aktivita na těchto účtech vykazovala známky činnosti ruské Agentury pro výzkum internetu (AII). Tu západní analytici označují za hlavní nástroj Moskvy pro šíření lživých zpráv a demagogické propagandy.

Facebook dodal, že na obou sociálních sítích vymazal také několik desítek účtů, které byly provozovány z Íránu a které mířily na latinskoamerické země.