Britský premiér Boris Johnson přistoupil na dohodu se zeměmi Evropské unie o podobě brexitu. Na textu se ve čtvrtek v Bruselu shodli britští a unijní vyjednavači. Spojené království by tak mělo z EU odejít po vzájemné dohodě s unií. Šlo by tedy o "rozvod v dobrém", nikoliv o takzvaný divoký brexit, který by nejspíš znamenal ekonomický chaos. "Máme skvělou novou dohodu," oznámil Johnson na Twitteru a jeho informaci potvrdili i zástupci unie.
Podpory se dohodě ve čtvrtek dostalo i od lídrů zemí Evropské unie v rámci evropského summitu. Informoval o tom mluvčí předsedy Evropské rady Donalda Tuska Preben Aamann, podle něhož summitová jednání o brexitu skončila. Prezidenti a premiéři v přijatých závěrech rovněž schválili politickou deklaraci o budoucích vztazích Británie a EU.
"Evropská rada podpořila tuto dohodu a zdá se, že jsme velmi blízko poslednímu kroku," prohlásil po jednání šéf unijních summitů Donald Tusk. Zdůraznil, že EU dodržela svůj závazek a do poslední chvíle stála za Irskem, které je s výstupní smlouvou spokojeno.
Unijní lídři v závěrech vrcholné schůzky vyzvali Evropský parlament, Evropskou komisi a členské státy, aby "podnikly nezbytné kroky k tomu, aby dohoda vstoupila v platnost 1. listopadu".
„Máme právně závazný text, který chrání práva našich občanů a zajišťuje zachování míru a stability v Irsku,“ prohlásil po jednání předseda EK Jean-Claude Juncker, podle něhož odvedl unijní vyjednávací tým v čele s Michelem Barnierem skvělou práci.
Smlouva ale vstoupí v platnost jedině tehdy, když ji schválí britský parlament. To zatím není jisté, Dolní sněmovna by měla hlasovat už v sobotu. Podle dostupných zpráv se Johnsonovi zatím o podpoře dohody nepodařilo přesvědčit své spojence v britském parlamentu, severoirské unionisty ze strany DUP. Jejich podpora je klíčová.
Poté, co tehdejší premiérka Theresa Mayová nedokázala ani na tři pokusy přes sněmovnu dohodu protlačit, její nástupce Boris Johnson v dohodě požadoval úpravy týkající se pasáží, které měly zabránit obnovení hraničních kontrol mezi Irskou republikou a Severním Irskem. Nakonec se s unií domluvil na tom, že Severní Irsko spolu s Velkou Británií odejde nejen z EU, ale i z evropské celní unie. Zatímco irský ostrov tak bude bez hraničních a celních kontrol, tyto kontroly se přesunou na moře mezi Velkou Británii a Severní Irsko. Budou tedy probíhat uvnitř Spojeného království.
"Žádný britský premiér by s něčím takovým nikdy nemohl souhlasit," prohlásila tehdejší premiérka Mayová, když se podobný návrh objevil loni. Tehdy ji podpořil i Johnson. "Žádná britská konzervativní vláda by takovou dohodu nikdy nemohla přijmout," tvrdil Johnson téměř totéž, co Mayová. Nyní ale takovou podobu smlouvy o odchodu z EU přijal, aby dokázal naplnit výsledek referenda, které se konalo už před třemi lety. Tomu, aby se kontroly odehrávaly přímo mezi Irskem a Severním Irskem, se chtějí vyhnout země unie i Británie. Obávají se, že by to vedlo k obnovení občanské války v Severním Irsku.
Johnson teď musí o stejném obratu ve vztahu k podmínkám dohody, jaký udělal on sám, přesvědčit poslance britského parlamentu. Pokud se bude zdát, že britský parlament dohodu schválí, lídři členských států EU by měli na svém čtvrtečním summitu v Bruselu dohodu s Brity o podobě brexitu obecně podpořit. Ale s tím, že počkají na to, jestli se ji Johnsonovi opravdu podaří nechat schválit v britské Dolní sněmovně. Ta se sejde v sobotu, k čemuž dojde poprvé od války s Argentinou o Falklandy v roce 1982.
Jestliže Johnson v příštích hodinách či dnech pro dohodu nesežene dostatečnou podporu, požádá státy unie o odložení brexitu.
On-line reportáž
We’ve got a great new deal that takes back control — now Parliament should get Brexit done on Saturday so we can move on to other priorities like the cost of living, the NHS, violent crime and our environment #GetBrexitDone #TakeBackControl
— Boris Johnson (@BorisJohnson) October 17, 2019
🇪🇺🤝🇬🇧 Where there is a will, there is a #deal - we have one! It’s a fair and balanced agreement for the EU and the UK and it is testament to our commitment to find solutions. I recommend that #EUCO endorses this deal. pic.twitter.com/7AfKyCZ6k9
— Jean-Claude Juncker (@JunckerEU) 17. října 2019
Severoirská strana DUP, která v parlamentu podporuje vládu konzervativní Johnsonovy strany, oznámila po zveřejnění informace o vzniku dohody, že na jejím negativním postoji vůči brexitu se nic nezměnilo.
Britský premiér také uvedl, že po schválení se bude moci jeho administrativa přesunout k dalším problémům Británie. Těmi jsou podle něj ceny bydlení, státní zdravotní péče nebo třeba kriminalita.
Šéf labouristické strany Jeremy Corbyn uvedl, že jde o ještě horší dohodu, než zvládla vyjednat Theresa Mayová. Právě té byl Johnson hlasitým kritikem.
Jeremy Corbyn se domnívá, že nejlepším způsobem, jak defitinitivně schválit brexitovou dohodu, je umožnit obyvatelům o ní hlasovat v referendu.
Vedle britské Dolní sněmovny musí dohodu o brexitu schválit i Evropský parlament, v něm se ale žádné problémy nečekají. Pokud smlouva skutečně projde, Spojené království sice z unie vystoupí, až do konce příštího roku se ale v jeho vztazích s EU fakticky vůbec nic nezmění.
Mark Rutte řekl, že přijetí nové brexitové dohody je povzbuzující zprávou. Nyní si podle něj musí především nastudovat podmínky a všechny podrobnosti nové smlouvy.
Boris Johnson v dohodě požadoval úpravy týkající se pasáží, které měly zabránit obnovení hraničních kontrol mezi Irskou republikou, která zůstává členem unie, a Severním Irskem, jež z ní jako součást Spojeného království odchází. Nakonec se s unií domluvil na tom, že Severní Irsko spolu s Velkou Británií odejde nejen z EU, ale i z evropské celní unie.
#Brexit agreement:
— European Commission 🇪🇺 (@EU_Commission) October 17, 2019
-fair and balanced
-protects peace and stability on the island of Ireland
-fully protects our Single Market
We recommend #EUCO to endorse the agreement reached on the revised Protocol on Ireland/NI and revised Political Declarationhttps://t.co/rLuU5PrXB5
Mluvčí vlády uvedla, že premiér Johnson měl při vyjednávání v Bruselu podporu své vlády. Johnson také doufá, že dohodu schválí i dolní komora britského parlamentu.
Předseda labouristické strany Jeremy Corbyn se domnívá, že případné nové referendum o přijetí brexitové dohody se nebude projednávat už v sobotu při jednání o nové brexitové dohodě. O tomto víkendu považuje za důležité probrat její nové detaily.
Šéf dolní komory Jacob Rees-Mogg věří, že každý zákonodárce bude respektovat výsledky referenda a umožní tak vystoupení Velké Británie z EU. Nalezení shody mezi Británií a Evropskou unií je dle něj dobrou zprávou.
Nigel Farage řekl, že je spíše pro odložení brexitu a předčasné volby, než aby prošel v dolní sněmovně Johnsonův návrh.
"Je absolutně jasné, že by přijetí dohody vyvedlo Skotsko z Evropské unie, z jednotného trhu, a to všechno proti svobodné vůli skotského lidu," uvedla na svém twitterovém profilu premiérka Skotska Nicola Sturgeonová.
🏴 First Minister @NicolaSturgeon has released a statement commenting on Boris Johnson’s Brexit deal. pic.twitter.com/FjeFvQ7gC1
— The SNP (@theSNP) 17. října 2019
Severní Irsko zůstane v britském celním prostoru, bude ale zároveň vstupním bodem na jednotný trh Evropské unie, uvedl dnes na tiskové konferenci hlavní unijní vyjednavač pro brexit Michel Barnier.
Británie bude po brexitu usilovat o uzavření ambiciózní obchodní dohody s Evropskou unií bez cel a bez kvót. Uvedla to Evropská komise krátce poté, co britský premiér Boris Johnson a šéf EK Jean-Claude Juncker oznámili, že se obě strany dohodly na nových podmínkách odchodu Británie z evropského bloku.
Jestliže Johnson v příštích hodinách či dnech pro dohodu nesežene dostatečnou podporu, požádá státy unie o odložení brexitu. Původně tvrdil, že Británie z EU za všech okolností odejde ve stávajícím termínu 31. října, i kdyby to mělo znamenat rozchod zcela bez smlouvy. Parlament ho ale zákonem zavázal požádat v případě hrozící nedohody unii o více času. Premiér sice tvrdil, že to neudělá, jeho vláda ale nakonec oznámila, že bude vůli poslanců respektovat.
Irský ministr zahraniční Simon Coveney v reakci na ohlášení nové brexitové dohody řekl, že jde o nárvh, který je dobré podpořit, protože chrání základní irské zájmy.
Jeden ze členů vlády Michael Gove řekl stanici Sky news, že dohoda je vytořena a dojednána tak, aby vyhovovala všem, kteří chtějí snadno a bezproblémově odejít z Evropské unie.
"Jsme šťastní. Všichni jsme pracovali na tom, aby Velká Británie odešla z Evropské unie řádně. Až bude odhlasováno ve Westminsteru, tak bude zcela jistě pracovat Evropský parlament a ujme se svých povinnosti," oznámil po jednáních předseda Evropského parlamentu David Sassoli.
Positive a #Brexit agreement has been reached. Now we need to look at the text in detail. The @Europarl_EN is ready to play its role pic.twitter.com/mGUlJQUMQW
— David Sassoli (@EP_President) 17. října 2019
Předsedkyně Liberálních demokrátů v televizní rozhovoru uvedla, že Johnosova dohoda je špatná pro tamní ekonomiku, veřejné služby a také pro životní prostředí. "Několik následujících dní určí směřování Británie po generace. Jsem nyní odhodlaná víc než kdy dřív zastavit Brexit," dodala Swinsonová.
Předseda britské dolní kmory komentoval novou dohodu jako zcela jinou. Odlišnost je také v odstranění nedemokratických článků. Obchodní dohodu s Evropskou unií by pak měla Velká Británie dojednat do jednoho roku.
Severoirská nacionalistická strana DUP, která už dříve prohlásila, že novou brexitovou dohodu v sobotu při hlasování nepodpoří, nyní uvedla, že její obavou je možnost ekonomického úpadku v Severním Irsku. Dále by podle ní žádný ze zástupců Severního Irska neměl být pro přijetí dohody.
Předseda Evropské rady Donald Tusk dnes prohlásil, že je vždy lepší mít dohodu než to, aby Británie odešla z unie bez vyjednaných podmínek. "Nepřijali bychom takovou dohodu, která by nebyla v pořádku pro EU a pro Irsko," řekl Tusk.
WATCH LIVE: Prime Minister @BorisJohnson and President of the @EU_Commission @JunckerEU make a joint statement. https://t.co/84CsY4EPkh
— UK Prime Minister (@10DowningStreet) 17. října 2019
Předseda vlády Irska Leo Varadkar uvítal dohodu mezi Velkou Británií a Evropskou unií. Jedná se podle Varadkara o "unikátní řešení" pro Severní Irsko, která respektuje historii a také geografická specifika celého regionu.
"Kde je vůle, je i dohoda - máme ji! Je to spravedlivá a vyvážená dohoda pro EU a pro Spojené království," napsal na twitteru šéf Evropské komise Juncker. "Doporučím, aby Evropská rada tuto dohodu podpořila," dodal.
🇪🇺🤝🇬🇧 Where there is a will, there is a #deal - we have one! It’s a fair and balanced agreement for the EU and the UK and it is testament to our commitment to find solutions. I recommend that #EUCO endorses this deal. pic.twitter.com/7AfKyCZ6k9
— Jean-Claude Juncker (@JunckerEU) 17. října 2019
Na tiskové konferenci řekl Boris Johnson, že doufá, že britští zákonodárci současný návrh dohody schválí, a je také podle něj zodpovědné vystoupit, když už bylo vyhlášeno referendum. Vztahy Evropské unie a Velké Británie podle něj můžou být v budoucnu skvělé.
Jak se předpokládalo, britští poslanci si odhlasovali konání schůze v sobotu, na které se bude jednat o nové brexitové dohodě vyjednané Borisem Johnsonem v Bruselu. Zákonodárci také schválili změnu pravidel sobotní rozpravy, která umožňuje předložit více pozměňovacích návrhů.
"Velmi doufám, že moji kolegové poslanci ve Westminsteru se spojí dohromady, aby dokončili brexit," uvedl na tiskové konferenci Johnson. "Dostali nyní vynikající nabídku, aby mohli dokončit brexit bez dalších odkladů," dodal britský premiér.
Nově nastupující předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová vidí novou dohodu o brexitu jako dobrý výchozí bod pro budoucí jednání o vzájemných vztazích mezi Spojeným království a Evropskou unií.
Nová brexitová dohoda podle Junckera vnáší jistotu do oblastí, do nichž plánovaný odchod Británie z Evropské unie vnesl nejistotu. Brusel je podle šéfa EK připraven hned po brexitu zahájit jednání o budoucích vztazích evropské sedmadvacítky s Londýnem.
.@JunckerEU @BorisJohnson 🇪🇺🇬🇧 “I am happy about the deal, but I am sad about #Brexit.”https://t.co/aXVZPXvvVF pic.twitter.com/QK32rxcmwD
— Mina Andreeva (@Mina_Andreeva) October 17, 2019
Členské země EU souhlasí s dojednanou dohodou o vystoupení Británie z Evropské unie. Summit EU, který právě začíná v Bruselu, by ji tedy měl schválit. Při příchodu na vrcholné unijní jednání to řekl premiér Andrej Babiš.
Prezident Světové banky David Malpass se domnívá, že vyjasnění vztahů mezi Británií a Evropskou unii by mohlo pomoct celosvětové ekonomice k růstu. Pomoct by to mělo jak bohatým zemím, tak těm rozvojovým.
Americké trhy zaznamenaly ve čtvrtek lepší výsledky u akcií britských firem, jelikož po oznámení shody na nové dohodě zmizely částečně obavy investorů o další vývoj.
Německý ministr hospodářství a energetiky Peter Altmaier uvedl, že prognózy jeho ministerstva ohledně německé ekonomiky nepočítají s variantou, že by Británie odešla z Evropské unie bez dohody.
Uzavření brexitové dohody je dobrou zprávou, po které osud vystoupení Británie z Evropské unie závisí na parlamentech obou stran. Před začátkem summitu EU v Bruselu to dnes prohlásila německá kancléřka Angela Merkelová. Francouzský prezident Emmanuel Macron ale nabádal k opatrnosti.
Euro ve čtvrtek na devizových trzích posiluje, jeho kurz podpořilo dosažení dlouho očekávané dohody o podmínkách odchodu Británie z Evropské unie. Britská libra se vůči dolaru po zprávě o brexitové dohodě vyšplhala až na pětiměsíční maximum blízko 1,30 amerického dolaru, později však o velkou část zisků přišla.
Do Bruselu se ve čtvrtek odpoledne sjeli evropští lídři, kteří se mají mimojiné zabývat právě brexitovou dohodou. Na úvod jednání promluví premiér Johnson. Očekává se, že prezidenti a premiéři EU dohodu podpoří, zásadní však bude až sobotní jednání britského parlamentu.
Vážení čtenáři, dnešní on-line reportáž k jednáním o brexitu končí. Děkujeme mnohokrát za pozornost, o dalším vývoji vás budeme informovat v jednotlivých článcích.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist