Do slovenských médií unikla nahrávka z korupční aféry, která se týká podezření z uplácení politiků a vysokých úředníků finanční skupinou Penta v letech 2005 a 2006 výměnou za její vliv na privatizaci a na chod některých podniků. Tisk zveřejnil pasáž z rozhovoru představitele Penty Jaroslava Haščáka s šéfem tehdy opoziční a nyní nejsilnější vládní strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD) Robertem Ficem, který v minulosti stál v čele tří slovenských vlád. Penta nekalé jednání v kauze dlouhodobě popírá, nahrávky označila na nezákonný materiál a kvůli jejich úniku ohlásila podání trestního oznámení.

Korupční aféra vypukla na konci roku 2011, kdy na internet unikly dokumenty s názvem Gorila, které podle nepotvrzených informací vypracovala slovenská tajná služba SIS na základě odposlechů bytu, kde se Haščák setkával s politiky a úředníky. Nahrávku z aféry loni zajistila policie při domovních prohlídkách podnikatele Mariana Kočnera, který byl obviněn i z objednání loňské vraždy novináře Jána Kuciaka. Policie mezitím potvrdila její pravost, vyšetřování aféry ukončeno dosud nebylo.

Z dokumentů vyplývá, že Fico je jediným z nyní předních slovenských politiků, který se s Haščákem ve zmíněném bytě setkal. Fico, který se jako premiér vymezoval vůči finančním skupinám, v uplynulých letech opakovaně odmítl odpovědět na novinářské dotazy o své údajné schůzce s finančníkem a Gorilu označil za kauzu tehdejší vlády premiéra Mikuláše Dzurindy. Podle listu Denník N hodinové setkání Fica s Haščákem zaznamenané na uniklé nahrávce odpovídá dříve zveřejněnému přepisu, že Fico na schůzce s finančníkem před volbami v roce 2006 hovořil také o situace ve své straně. Fico loni rezignoval na funkci předsedy vlády v zájmu řešení politické krize po vraždě novináře Kuciaka, nyní je poslancem parlamentu.

List Sme napsal, že uniklý hlasový záznam má téměř 39 hodin a že jeho pravost zatím nelze ověřit. Není známo, zda je uniklá nahrávka totožná se záznamem, který získala policie.

Posloupnost setkání na záznamu podle listu neodpovídá tomu, jak jsou popsané ve spisu Gorila. Nahrávka začíná setkáním mezi bývalým slovenským ministrem hospodářství Jirkem Malchárkem a Haščákem z Penty, ke kterému došlo 5. ledna 2006. První setkání, jež popisuje spis Gorila, přitom proběhlo mezi Haščákem a tehdejší členkou vedení Fondu národního majetku Annou Bubeníkovou již 13. prosince 2005. Autenticitu záznamu ale tento nesoulad přímo nezpochybňuje, jelikož se jedná o soubor několika zvukových záznamů spojených do jednoho. 

Redakce obdržely nahrávku prostřednictvím stránky skupiny Anonymous, na které se nacházely odkazy na stažení samotného záznamu. Web skupiny již podle listu Sme nefunguje, jeden z odkazů je však stále k dispozici.

Gorila je jednou z největších korupčních kauz v novodobé historii Slovenska. Týká se období, kdy byla u moci koalice stran pravého středu pod vedením premiéra Mikuláše Dzurindy. Po propuknutí aféry se v zemi konaly demonstrace proti korupci.

S finančníkem Haščákem se podle dostupných informací opakovaně setkal ve zmíněném bytě i pobočník Roberta Fica, se kterým hovořili o financování strany Směr-SD. Jedna ze schůzek se prý uskutečnila po volbách v roce 2006, po nichž se Fico poprvé stal premiérem.

Penta v reakci na informace o úniku nahrávek z kauzy Gorila do médií v prohlášení uvedla, že slovenský Ústavní soud už v roce 2012 údajnou akci SIS pod názvem Gorila označil za nezákonnou. Tvrdila, že s nahrávkami je nezákonně manipulováno a že je nepovažuje za důvěryhodné.

"Způsob, jakým měly být údajné zvukové nahrávky zpřístupněné redakcím, nese zjevné znaky páchání trestné činnosti, a proto podáváme trestní oznámení," napsal v prohlášení tiskový mluvčí Penty Martin Danko. Dále společnost kauzu Gorila nehodlá komentovat a bude se vyjadřovat pouze k výstupům oficiálního vyšetřování, dodal. 

Uniklou nahrávku nekomentovala policie ani prokuratura, politici se zase vyslovili pro vyšetření kauzy a potrestání pachatelů.

"Oligarchové, gauneři, někteří policisté, prokurátoři a soudcové unesli naši zemi. Koupili si politiky, kteří jim roky kryjí krk a udržují tento systém," napsal bývalý slovenský prezident a současný předseda strany Za ľudí Andrej Kiska ve stanovisku, které ve středu přinesl Denník N. Nahrávka Gorila, ale i další odposlechy a záznamy spojené s kauzou podle Kisky naznačují, že je potřeba Slovensko vybudovat znovu. "Fico a Pellegrini křičeli, když jsem jako prezident mluvil o mafiánském státě. Dnes už nekřičí, jelikož to říkají všichni," dodal bývalý prezident. 

Na začátku tohoto týdne Denník N zveřejnil jinou nahrávku, podle které se bývalý slovenský generální prokurátor Dobroslav Trnka snažil s dalšími dvěma osobami prodat Haščákovi kopii nahrávky z kauzy Gorila. Tu si u něj prý odložil Kočner, který podle záznamu Trnkovi za jeho zmíněnou akci vulgárně nadával. Trnka pravost uniklé nahrávky z rozhovoru s Kočnerem popřel.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist