Pětkrát za září vzlétli čeští piloti se svými gripeny v ostrých startech k ruským letounům, které v prostoru nad baltskými zeměmi neohlašovaly svoji identitu. Pět českých gripenů pomáhá na estonské základně Ämare od začátku září do konce roku chránit vzdušný prostor tří spojenců – Litvy, Lotyšska a Estonska – v rámci operace NATO. Čeští vojáci jsou nyní navíc ještě v Lotyšsku a byli i v Litvě v posílených praporech aliance, které mají sloužit v Pobaltí jako odstrašení před případným útokem Ruska. I to je doklad, jak je evropská bezpečnost závislá na Severoatlantické alianci a vedoucí roli Spojených států v ní.

Kvůli nejistotě plynoucí z nepředvídatelnosti nynějšího amerického prezidenta Donalda Trumpa, kterou naposledy předvedl svým rozhodnutím potopit kurdské spojence v Sýrii, a i kvůli dlouhodobému tlaku z USA na zvýšení obranných výdajů ale Evropané v poslední době čím dál víc řeší, jak posílit vlastní obranu a vlastní schopnosti, jak snížit závislost na Spojených státech a jak více investovat do vlastních zbrojních programů. To je i téma diskusí Riga Conference, setkání stovek politiků a expertů, které se dnes a zítra odehrává i pod ochranou českých letounů v lotyšské Rize.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.