Ve světových metropolích v pondělí začaly několikadenní protesty klimatických aktivistů z hnutí Extinction Rebellion (Vzpoura proti vyhynutí). Protestní akce se už uskutečnily v novozélandské metropoli Wellington nebo v australském Melbourne. Ráno blokovali aktivisté také ulice Amsterdamu, Berlína nebo Londýna. V nizozemské a britské metropoli proti nim policie zakročila; v Londýně zadržela 135 lidí.
Demonstrace a "dny občanské neposlušnosti", které mají pokračovat následující týden až dva týdny, se čekají například také v Paříži, Kapském Městě, Washingtonu nebo Buenos Aires.
Aktivisté z hnutí Extinction Rebellion, bojující proti "zločinné" nečinnosti vlád tváří v tvář klimatické změně, v pondělí uspořádali protestní akci například ve Wellingtonu, kde se podle agentury AFP připoutali řetězy k růžovému vozidlu, čímž způsobili problémy v dopravě v centru města.
V Melbourne se demonstranti shromáždili na schodišti před parlamentem státu Victoria k "tiché meditaci", po níž následoval průvod městem.
U protinožců tak začaly blokády, jimiž hodlá hnutí Extinction Rebellion v následujících dvou týdnech v 60 městech celého světa upozornit na hrozící ekologickou "apokalypsu". Jenom v Austrálii jsou očekávány tisícovky lidí na různých akcích chystaných po celé zemi.
Protesty se rozběhly i v Evropě. V Londýně policie na úvod dvoutýdenního protestu zadržela 135 osob. Aktivisté blokovali například most Lambeth Bridge a několik ulic ve vládní čtvrti Westminster. Organizátoři očekávají, že se akcí v britské metropole zúčastní až 10 000 lidí. Jedna skupinka se před ministerstvem obrany připoutala k maketě jaderné rakety a vyzvala vládu, aby peníze určené na válečné jaderné ponorky Trident raději vynaložila na boj proti klimatické změně.
V centru Amsterodamu stovky demonstrantů zablokovaly důležitou ulici poblíž Říšského muzea a začali si stavět stany. Město přitom protestní akci zakázalo. Policisté demonstranty vyzvali k ukončení akce. Demonstrace hodlá policie tolerovat pouze za podmínky, že nebudou blokovat dopravu.
Podle agentury Reuters policie silou odváděla aktivisty, kteří blokovali jednu z důležitých amsterodamských ulic a zadržela 50 osob, které neuposlechly výzvy, aby demonstraci přesunuly
na nedaleké náměstí. Podle Reuters se sešlo na 900 protestujících.
Globální oteplování bude rychlejší, než se čekalo. Do roku 2100 může teplota vzrůst až o sedm stupňů, varují vědci
V Berlíně přibližně tisícovka lidí zablokovala rušnou křižovatku Grosser Stern s kruhovým objezdem kolem Vítězného sloupu. Protestující rovněž zřídili protestní tábor před budovou kancléřství.
Protestující byli téměř za mrazu na berlínské křižovatce už brzy zrána. Podle agentury AP nikdo nebyl zatčen a protest je pokojný. Policie přitom ráno uzavřela pět hlavních silnic, které se sbíhají ke kruhovému objezdu, aby zabránila dopravnímu chaosu. Podle DPA aktivisté u Vítězného sloupu postavili archu, dřevěnou loď, která má upozornit na vymírání druhů.
Berlínský zemský ministr vnitra Andreas Geisel varoval, že úřady by mohly proti demonstrantům rázně zakročit v případě, že se budou dopouštět násilí nebo zasáhnou důležitou infrastrukturu, jako je například letiště. Podle agentury DPA však zatím nejsou informace o žádných incidentech.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist