Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa zvažuje, že čínským firmám zruší povolení k obchodování na akciových trzích ve Spojených státech. Agentuře Reuters to v pátek řekl informovaný zdroj. Takový krok by byl radikální eskalací obchodního napětí mezi USA a Čínou. Akcie dotčených firem na burze v New Yorku po zprávě okamžitě zamířily dolů a stáhly s sebou celý trh.

Stažení akcií by bylo součástí širší snahy o omezení amerických investic v Číně, dodal zdroj. Potvrdil tak zprávu agentury Bloomberg, která krátce předtím vyvolala na finančních trzích šok. Akcie čínských firem Alibaba Group Holding, JD.com, Pinduoduo, Baidu, Vipshop Holdings, Baozun a IQIYI ztrácely od dvou do čtyř procent.

Podle vládních údajů z února se na amerických burzách Nasdaq a NYSE obchodují akcie 156 čínských firem. Je mezi nimi také nejméně 11 státních podniků.

Agentura Bloomberg upozornila, že zatím nebyl vypracován přesný mechanismus, který by stažení akcií čínských firem z amerických burz zajistil. Případný plán by musel schválit Trump, který ale dal jednání o této záležitosti zelenou.

Čína a USA spolu vedou už více než rok obchodní válku, v rámci které na sebe vzájemně uvalují cla. Spor obou zemí má negativní dopady na světovou ekonomiku a vyvolává obavy z recese globální ekonomiky. Washington se pomocí celních poplatků snaží přimět Peking ke změně obchodních praktik a ke snížení čínského přebytku v obchodování s USA.

Podle serveru televize CNBC by obchodní jednání mezi USA a Čínou mělo být obnoveno 10. října. Jeho cílem je ukončit obchodní válku.

Burzy na negativní zprávu reagovaly poklesem. Index Dow Jones klesl v závěru pátečního obchodování o 70,87 bodu, tedy 0,26 procenta, na 26.820,25 bodu. Širší index Standard & Poor's 500 se snížil o 15,83 bodu, čili 0,53 procenta, na 2961,79 bodu. Index technologického trhu Nasdaq oslabil o 91,03 bodu, neboli 1,1 procenta, na 7939,63 bodu.

Všechny tři indexy zaznamenaly ztráty i za celý týden, ve kterém demokraté zahájili proces přípravy ústavní žaloby na prezidenta Donalda Trumpa. Index Dow Jones za celý týden ztratil 0,42 procenta, S&P 1,01 procenta a Nasdaq 2,19 procenta.