Mladá švédská aktivistka za ochranu klimatu Greta Thunbergová je jednou ze čtyř osobností, které byly ve středu vyznamenány takzvanou alternativní Nobelovou cenou.
Kromě ní letošní Cenu za správný život (Right Livelihood Award) dostal brazilský vůdce domorodého obyvatelstva Davi Kopenawa, čínská bojovnice za práva žen Kuo Ťien-mej a marocká bojovnice za lidská práva a za nezávislost území Západní Sahary Aminatou Haidarová.
Thunbergová ocenění získala za to, že "inspirovala a zesílila požadavky naléhavého řešení klimatických změn ze strany politiků v souladu s vědeckými fakty", napsala v prohlášení nadace, která ceny uděluje.
Podle nadace Thunbergová ukázala, že každý člověk má moc změnit svět.
Šestnáctiletá Thunbergová začala před rokem každý pátek demonstrovat před švédským parlamentem, aby přiměla politiky k důslednější ochraně klimatu a snižování emisí.
Inspirovala tím celosvětovou studentskou kampaň, k níž se přidaly miliony mladých lidí po celém světě.
V pondělí Thunbergová vystoupila na klimatickém summitu OSN v New Yorku, kde v emotivním projevu kritizovala světové politické vůdce za jejich nečinnost, pokud jde o boj se změnami klimatu.
Greta je nástroj, udělali z ní rukojmí, dětství jí zkazili rodiče, říká Strejček
"Pokaždé když dostanu nějakou cenu, nejsem vítězem já. Jsem součástí globálního hnutí školáků, mladých lidí a dospělých všech věkových skupin, kteří se rozhodli jednat na obranu naší planety," napsala Thunbergová v prohlášení zveřejněném nadací Right Livelihood. "Je to velké uznání pro Pátky pro budoucnost a klimatické stávky," dodala.
Davi Kopenawa a jeho kmen indiánů Janomamové byli oceněni "za ochranu amazonského pralesa a jeho biodiverzity, jakož i půdy a kultury jeho původních obyvatel". Brazílie se v poslední době stala terčem mezinárodní kritiky kvůli požárům zuřícím v Amazonii. K většímu počtu požárů podle expertů přispívá nejen sucho a klimatické změny, ale také ilegální kácení a vypalování lesa za účelem získání zemědělské půdy. Kvůli tomu je kritizován i brazilský prezident Jair Bolsonaro, který ekonomické aktivity v Amazonii podporuje.
Čínská právnička Kuo Ťien-mej cenu dostala za "průkopnickou, vytrvalou práci v oblasti ženských práv, když pomohla tisícům znevýhodněných žen získat přístup k justici".
Poslední letošní vyznamenanou je Aminatou Haidarová, která bojuje za osamostatnění Západní Sahary, jejíž nezávislost vyhlásilo v roce 1976 lidově osvobozenecké islámské hnutí Polisario a kterou teď spravuje Maroko. Nadace Livelihood Awards vyzdvihla její nenásilný boj za spravedlnost a sebeurčení obyvatel Západní Sahary navzdory tomu, že byla za svou činnost opakovaně vězněna a mučena.
Laureáti, kteří byli vyhlášeni ve středu ve Stockholmu, obdrží každý milion švédských korun (2,4 milionu korun). Slavnostní předání cen je plánováno na 4. prosince ve Stockholmu.
Alternativní Nobelovy ceny (oficiálně zvané Right Livelihood Awards) se udílejí od roku 1980 na popud německo-švédského filantropa Jakoba von Uexkülla. Oceňováni jsou lidé a organizace za zásluhy o spravedlnost, mír a životní prostředí.
Peníze provázející ocenění nemůže žádný z laureátů použít pro osobní účely, musí je investovat do činnosti, za kterou byl oceněn. Alternativní Nobelovy ceny jsou také do jisté míry vnímány jako kritika tradičních Nobelových cen.
Greta je nástroj, udělali z ní rukojmí, dětství jí zkazili rodiče, říká Strejček
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist