Nezapojený kabel byl příčinou srpnového nezdaru prvního pokusu o připojení lodi Sojuz MS-14 s androidem Fjodorem na palubě k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Podle agentury TASS to řekl člen posádky ISS Alexandr Skvorcov v rozhovoru s pozemním střediskem řízení kosmických letů (CUP), jehož záznam vysílala na webu TV NASA.

"Když jsem začal hledat kabel potřebný k provedení práce, zjistil jsem, že je odpojený a plandá," řekl Skvorcov. Nato se specialista v CUP ujistil, jestli je teď už kabel připojený ke kontejneru na správném místě. Na to kosmonaut odpověděl: "Naprosto správně (je připojený)."

Následně byl proveden úspěšný test navigačního systému Kurs. "Test Kursu proběhl bez problémů," potvrdili z pozemního střediska.

Sojuz MS-14 odstartoval bez posádky z kosmodromu Bajkonur 22. srpna k letu, jehož cílem bylo prověřit slučitelnost nosné rakety Sojuz-2.1a s pilotovanými loděmi z řady Sojuz MS. Kvůli tomu, že šlo o test, nebyla v lodi tentokrát lidská posádka. Dva dny po startu se loď měla ke stanici připojit v automatickém režimu, v určitém momentu se ale přestala přibližovat, a naopak se od ní vzdálila.

Experti na Zemi zjistili, že chyba nebyla ve "Fjodorově" lodi, nýbrž v zařízení spojovacího uzlu modulu MIM-2 (Poisk), tedy místa, u nějž měl Sojuz přistát.

Proto Skvorcov a jeho kolegové Ital Luca Parmitano a Američan Andrew Morgan o dva dny později nastoupili do lodi Sojuz MS-13 a ručně ji přeparkovali ze spojovacího uzlu na modulu Zvezda k uzlu MIM-2.

K uvolněnému místu na Zvezdě se pak následující den úspěšně v automatickém režimu připojil Sojuz MS-14.

Prověření problému navigačního systému bylo z rozhodnutí CUP odloženo na pozdější dobu. Ve středu a ve čtvrtek se tím podle agentury TASS zabýval právě Skvorcov.