Americká centrální banka (Fed) podle očekávání snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 1,75 až 2,00 procenta. Snaží se tak ochránit ekonomiku Spojených států před negativními dopady zpomalování globálního hospodářského růstu a obchodní války mezi Washingtonem a Pekingem.

Tempo růstu ekonomiky Spojených států v letošním druhém čtvrtletí zpomalilo na dvě procenta z 3,1 procenta v prvním kvartálu. Prezident Donald Trump přitom slíbil, že zajistí, aby americká ekonomika dlouhodobě rostla zhruba tříprocentním tempem. Fed se proto snaží přimět k výraznějšímu snižování úroků, které by podle něj kromě podpory ekonomiky přineslo rovněž pokles nákladů na správu státního dluhu. Minulý týden vyzval ke snížení úroků "na nulu, nebo ještě níže".

Trump se do Fedu a Powella po středečním oznámení o snížení sazby okamžitě opřel na Twitteru. "Powell a Fed opět selhávají. Žádná kuráž, žádná soudnost, žádná vize," napsal na svém účtu. Prezident, který Powella do funkce v listopadu 2017 vybral, tak pokračuje v kritice z předchozích měsíců. Za příklad dává Fedu Evropskou centrální banku, která má záporné úrokové sazby a minulý týden obnovila takzvané kvantitativní uvolňování, tedy pumpování peněz do ekonomiky prostřednictvím nákupu dluhopisů.

Evropská centrální banka (ECB) snížila depozitní úrokovou sazbu na nové minimum minus 0,5 procenta z dosavadních minus 0,4 procenta. Zároveň oznámila, že od listopadu obnoví nákupy dluhopisů, a to v objemu 20 miliard eur (zhruba 518 miliard korun) měsíčně.

Fed již koncem července snížil základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do pásma 2,00 až 2,25 procenta. Přikročil tak k prvnímu snížení úroků od prosince 2008, kdy světová ekonomika čelila nejhorší krizi od 30. let minulého století.

Další vývoj úrokové sazby je nejistý. Pro snížení sazeb o čtvrt procentního bodu ve středu hlasovalo sedm členů měnového výboru Fedu. Dva členové chtěli sazby ponechat beze změny, zatímco jeden byl pro výraznější snížení o půl procentního bodu. Podle agentury AFP tak byly rozpory mezi členy výboru největší za poslední tři roky.

Fed rovněž zveřejnil prognózy, podle kterých další snížení úroků v letošním roce očekává méně než polovina jeho předních činitelů. Někteří dokonce předpokládají, že úroky bude zapotřebí zvýšit. Šéf Fedu Jerome Powell na tiskové konferenci potvrdil, že názory činitelů Fedu na budoucí postup jsou roztříštěné.

Podle ekonoma ING Bank Jamese Knightleyho ale bude Fed v dalších měsících ve snižování sazeb pokračovat. Jako důvody uvedl zejména obavy ze zpomalování globálního hospodářského růstu a také geopolitické napětí a obchodní spory mezi Spojenými státy a Čínou. 

"V lepším případě budou jednání v příštích měsících pokračovat, z toho vyplývající nejistota ohledně růstu však bude přetrvávat," napsal ve svém komentáři.

Problémem pro americkou ekonomiku může být podle ING také nadále silný dolar. Takový stav snižuje konkurenceschopnost amerických firem na mezinárodních trzích.