Předseda Evropské komise (EK) Jean-Claude Juncker a předseda Evropského parlamentu (EP) David Sassoli se ve čtvrtek přidali ke kritikům názvu funkce nastupujícího eurokomisaře Margaritise Schinase. Informovala o tom agentura AFP.

Řecký zástupce má mít jako místopředseda v nové Evropské komisi Ursuly von der Leyenové na starosti "ochranu evropského způsobu života". Portfolio přitom zahrnuje školství, bezpečnost či dohled nad migrací.

"Nelíbí se mi myšlenka, že by evropský způsob života byl v rozporu s migrací," řekl dosluhující předseda EK Juncker v rozhovoru se serverem Euronews. "Přijímat ty, kteří přicházejí zdaleka, je součástí evropského způsobu života," dodal. Pro něj osobně evropský způsob života znamená respektovat ostatní bez ohledu na barvu jejich pleti a zemi původu.

O sporném pojmenování Schinasova portfolia chce s budoucí šéfkou Evropské komise jednat i předseda EP David Sassoli.

Ve čtvrtek na tiskové konferenci oznámil, že kritiky některých parlamentních skupin využil k tomu, aby von der Leyenovou pozval 19. září na jednání předsedů poslaneckých frakcí.

Složení své budoucí komise představila bývalá německá ministryně obrany von der Leyenová v úterý a název portfolia, které dostal bývalý mluvčí Evropské komise Schinas, vyvolalo okamžitě rozpaky i kritiku. Například mluvčí organizace na ochranu lidských práv Amnesty International hovořil o použití rétoriky krajní pravice.

Kritické ohlasy zazněly rovněž z řad poslanců Evropského parlamentu, podle kterých název a obsah portfolia evokují rozpor mezi migrací a evropskými hodnotami. Zelení, socialisté a liberálové vyzvali von der Leyenovou, aby Schinasovo portfolio přejmenovala.

Francouzská europoslankyně Karima Delliová (Zelení) agentuře AFP řekla, že parlament takové pojmenování nepřijme. "Nelíbí se nám ten název, odmítáme ho," uvedla také předsedkyně frakce socialistů Iratxe Garcíaová. Předseda frakce liberálů Dacian Ciološ označil název portfolia za zavádějící.

Na dotaz, zda se uvažuje o změně názvu Schinasova portfolia, ve čtvrtek mluvčí Evropské komise Mina Andreevová odpověděla, že komise "samozřejmě sleduje živou debatu o řadě různých témat a samozřejmě také všechny argumenty, které jsou předkládány". Podle ní ale šéfka budoucí unijní exekutivy nehodlá přijímat unáhlená rozhodnutí.

Nová Evropská komise by měla začít pracovat 1. listopadu. Slyšení jednotlivých eurokomisařů v Evropském parlamentu by se měla konat mezi 30. zářím a 8. říjnem. Europoslanci musí jednotlivé členy nové EK schválit.

Česko je v čele Evropy a Hospodářské noviny jsou v Bruselu. Pokud chcete být u toho nejdůležitějšího, co se každý týden děje, a dočíst se i věci ze zákulisních jednání, odebírejte jediný newsletter v Česku věnovaný unii Ředitelé Evropy.