Piloti letecké společnosti British Airways (BA) v úterý pokračují ve dvoudenní stávce za vyšší mzdy a lepší pracovní podmínky, která se dotýká i spojů s Českem. Britské aerolinky kvůli protestní akci musely již druhý den zrušit téměř všechny lety. Podle odborového svazu pilotů BALPA první den stávky měl "téměř stoprocentní podporu".

Stávka pilotů přinutila BA zrušit na oba dny protestu kolem 1700 letů. Podle britské tiskové agentury PA to postihne kolem 200 tisíc cestujících. BALPA přitom plánuje další stávku i na 27. září.

Pražské letiště potvrdilo, že v úterý byl již zrušen dopolední let British Airways do Prahy. Pokud jde o další úterní lety společnosti, BA je zatím oficiálně nezrušila, nicméně pražské letiště počítá s tím, že se tak stane.

Média uvádějí, že British Airways za běžných okolností uskuteční asi 800 letů denně, a přepraví tak zhruba 145 tisíc lidí. Podle odborů každý den stávky přijde společnost na asi 40 milionů liber (téměř 1,2 miliardy korun). Do stávky se zapojilo na 4000 pilotů. Je to první taková protestní akce v této britské letecké společnosti.

Britská vláda v pátek společnost British Airways a její piloty vyzvala k vyřešení sporu. Firma v červenci pilotům navrhla zvýšení mezd o 11,5 procenta během tří let, piloti však tuto nabídku považují za nedostatečnou. BALPA k tomu uvedla, že piloti museli v ekonomicky těžkém období akceptovat výrazné ztráty a nyní se chtějí ve větší míře podílet na ziscích.

Obě strany vyjádřily ochotu k dalšímu jednání, zatím však nebyl stanoven žádný termín. Generální tajemník BALPA Brian Strutton obvinil představitele British Airways, že veřejně mluví o přání dál jednat, soukromě ale říkají, že vyjednávat nebudou.