Nejméně 40 radikálů v sobotu přišlo o život při náletu v provincii Idlib na severozápadě Sýrie. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na exilovou Syrskou organizaci pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii. Útok se odehrál nedlouho poté, co bylo v oblasti vyhlášeno příměří. Za náletem stojí Američané, oznámilo následně americké velení. Jeho oběťmi jsou podle všeho vysoce postavení velitelé místních džihádistických skupin.

Sobotními nálety Spojené státy porušily dosavadní dohody a předem o svém záměru neinformovaly ani Rusko, ani Turecko, jejichž armády v oblasti působí. S odvoláním na ministerstvo obrany to dnes oznámila ruská agentura TASS.

"Cílem útoku bylo setkání vůdců džihadistických skupin Hurás al-Dín a Ansár al-Tauhíd a vůdců dalších extremistických skupin, které jsou na ně napojené. Schůzka se konala ve výcvikovém středisku," řekl AFP šéf SOHR Ramí Abdar Rahmán.

Kdo za úderem stál, nebylo zprvu jasné. Později se k němu přihlásily Spojené státy. "Cílem této operace byli vůdci al-Káidy v Sýrii zodpovědní za útoky ohrožující americké občany, naše partnery a nevinné civilisty," uvedlo ve svém prohlášení velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM).

V Idlibu má od sobotního rána platit příměří, které chce dodržovat syrská armáda. Podle exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) dnes vládne v oblasti relativní klid. Poradkyně syrského prezidenta Bašára Asada ale upozornila, že příměří je dočasné. "Je součástí větší strategie osvobození každého centimetru syrského území," řekla.

Spojené státy bez ohledu na příměří, jehož ale nejsou součástí, v sobotu zaútočily na místo setkání vůdců extremistických skupin. Nejméně 40 účastníků schůzky přitom zahynulo, potvrdila SOHR. Ta situaci v Sýrii sleduje z Británie a tvrdí, že má v terénu své informátory.

Ruské ministerstvo obrany v neděli uvedlo, že tím Spojené státy ohrozily příměří a způsobily množství ztrát na životech. Ruská ani syrská letadla podle ministerstva nyní v oblasti neoperují.

Skupiny Hurás al-Dín a Ansár al-Tauhíd operují v regionu Idlibu a jeho okolí. Skupina Hurás al-Dín vznikla loni z bojovníků, kteří se oddělili od nejmocnější islamistické skupiny v oblasti - Tahrír aš-Šám - a fronty an-Nusra. Jejími členy jsou i radikálové ze zahraničí.

Syrská armáda bojuje o provincii Idlib již od dubna a od té doby podle odhadů zahynulo na 950 lidí, uvedla agentura AFP. Příměří v pátek ohlásilo Rusko, které je spojencem Damašku a v Idlibu se podílí na bojích proti radikálům a povstalcům. V sobotu dopoledne organizace SOHR informovala o tom, že syrská armáda začala klid zbraní dodržovat a zastavila nálety.

"Na obloze nejsou vojenská letadla a nálety ustaly," popsala dnešní situaci v Idlibu. Na jihu provincie byla slyšet jenom sporadická dělostřelecká palba jižně od města Idlib.

Někteří Syřané, kteří předtím opustili své domovy, využili pauzy v boji a přišli si domů pro postrádané věci. Všeobecně se ale počítalo s tím, že klid zbraní bude brzy porušen, jak tomu bylo v minulých případech. Jedno příměří bylo vyhlášeno začátkem srpna a skončilo po třech dnech.

Syrská agentura SANA informovala, že armáda sice přistoupila na klid zbraní, ale vyhradila si právo boje obnovit v případě provokací ze strany protivníka.

Spojené státy se v Sýrii podílely v rámci širší mezinárodní koalice na porážce teroristické organizace Islámský stát (IS). Rusko je spojencem Damašku, Turecko podporuje část povstaleckých skupin. Washington a Moskva mají mezi sebou dohodu o varování svých armád před připravovanými operacemi.

Idlib má za sebou dlouhé bombardování a nálety, 8. srpna armáda zahájila pozemní ofenzivu, při níž získala část měst a vesnic, jež předtím kontrolovali radikálové. Nejdůležitější z nich je Chán Šajchún, ležící na důležité trase mezi Halabem (Aleppem) a Damaškem. Boje ale vyvolávají humanitární katastrofu, od dubna kvůli nim domovy opustilo až 400 tisíc civilistů.