Lídři opozičních uskupení v britském parlamentu se shodli na naléhavé potřebě spolupracovat ve snaze zabránit scénáři brexitu bez dohody. Uvádí se to ve společném prohlášení po pátečním jednání, které svolal lídr labouristů Jeremy Corbyn. Podle poslankyně Anny Soubryové se bude opozice snažit odchod země z EU bez dohody odvrátit pomocí zákonů. Hlasování o důvěře vládě si Corbyn nechá jako záložní variantu, píše deník The Guardian.

Do platného data brexitu zbývá 65 dnů a Británie podle agentury Reuters směřuje k ústavní krizi, jakož i k rozhodujícímu střetu se zbytkem Evropské unie. Premiér Boris Johnson lídrům na opačné straně Lamanšského průlivu vzkazuje, že svou zemi z unie vyvede bez "rozvodové" dohody, nepřistoupí-li na úpravu té stávající. Brexit bez dohody ale odmítá jak opozice, tak část vládních konzervativců. Britští poslanci se do svých lavic po letní pauze vrací už za týden a bitva ohledně krajní varianty odchodu z unie na sebe zřejmě nenechá dlouho čekat.

Labouristický lídr Corbyn v polovině srpna vyzval zákonodárce, kteří si nepřejí odchod z Evropské unie bez dohody, aby pomohli svrhnout vládu premiéra Borise Johnsona, odložit brexit a dovést Británii k předčasným volbám. Informace z pátečního jednání ale nasvědčují tomu, že opozice včetně Corbyna bude nejdříve hledat legislativní prostředek, jak Johnsona donutit k odkladu, pakliže by se nerýsovala dohoda se zbytkem unie.

"Dnes ráno (to bylo) výborné setkání se všemi lídry opozičních stran. Shodujeme se, že budeme pracovat společně, abychom zastavili brexit bez dohody schvalováním zákonů," napsala na Twitteru Soubryová. Ta stojí v čele pětičlenného klubu poslanců složeného z bývalých konzervativců a labouristů.

Krátké společné prohlášení sice zmiňuje i hlasování o důvěře vládě, podle zdrojů deníku The Guardian nicméně legislativní cesta dostane přednost. V tomto duchu se vyjádřil také lídr poslaneckého klubu Skotské národní strany Ian Blackford. Šéfové opozičních stran avizovali, že o záležitosti budou dál jednat.

Corbyn následně prostřednictvím dopisu nabídl spolupráci 116 konzervativním a nezávislým zákonodárcům, kteří podle něj 27. března hlasovali proti brexitu bez dohody. Mezi adresáty je i expremiérka Theresa Mayová, která se ale při zmíněném hlasování zdržela.

Corbyn napsal, že za optimální postup považuje odsunutí odchodu z EU a následné uspořádání předčasných voleb. "Uvědomuji si, že s tímto nemusí všichni kolegové souhlasit. Tudíž bych vás rád přizval k dialogu se mnou... a dalšími opozičními stranami, abychom našli cestu, jak může být vyjádřena zjevná vůle parlamentu proti odchodu bez dohody," uvedl.

Dolní komora britského parlamentu na počátku roku krajní podobu brexitu odmítla vícekrát. V Dolní sněmovně se ale dosud nikdy nenašla dostatečná podpora pro jinou variantu, včetně stávající dohody o rozluce, která byla odmítnuta hned třikrát. Poslanci následně schválili zákon, který donutil tehdejší premiérku Mayovou požádat o odklad brexitu. Zda to budou schopni zopakovat, není vůbec jasné. "Tak nebo tak, i kdyby měl být Johnson nucen učinit něco proti své vůli, má možnost místo toho vyvolat volby," uvedl politický zpravodaj BBC Iain Watson.

Britský premiér přitom také říká, že si brexit bez dohody nepřeje. Zbytek EU ale podle něj musí věřit, že Británie je připravena po krajní variantě sáhnout, aby bylo možné získat ústupky ohledně brexitové dohody.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist