Čínská ekonomika v posledních měsících dostala "tvrdou ránu", a Peking proto "strašně moc touží" po urovnání obchodního sporu se Spojenými státy. Tento názor v pondělí vyjádřil americký prezident Donald Trump na závěr summitu skupiny G7. Na společné tiskové konferenci děkoval svému francouzskému protějšku Emmanuelu Macronovi, který byl podle něj "úžasným lídrem" během "velmi jednotné" vrcholné schůzky.

Trump řekl, že považuje za upřímné pondělní vyjádření čínského vicepremiéra ohledně obchodních jednání s USA. Liou Che ohlásil, že Čína je ochotna aktuální obchodní konflikt řešit prostřednictvím klidných rozhovorů a rozhodně se staví proti další eskalaci sporu.

"Myslím, že strašně moc touží po dohodě... Myslím, že nemají na výběr," řekl americký prezident ve svém závěrečném vystoupení v jihofrancouzském Biarritzu. Čínu podle něj "velmi tvrdě" zasáhla americká cla na dovoz čínského zboží, zatímco USA na tarifech vydělávají. Komentátoři přitom podotýkají, že cla v konečném důsledku mají negativní dopad spíše na americké firmy než na čínské, na které jsou zaměřené.

Obchodní válka mezi Washingtonem a Pekingem byla jedním z témat jednání lídrů sedmi vyspělých ekonomik, stejně jako americké hrozby o clech na dovoz z Německa či Francie. Zbylí účastníci summitu podle médií na Trumpa apelovali, aby se napětí na ekonomické scéně snažil snižovat.

Podle Trumpa nicméně v Biarritzu panovala "ohromná jednota". Šéf Bílého domu před novináři oceňoval hlavně prezidenta hostitelské země. "(Macron) udělal pro G7 neuvěřitelnou práci, tohle bylo velmi výjimečných, velmi jednotných dva a půl dne a já vám za to chci poděkovat," řekl Trump svému protějšku.

Příští rok se summit G7 uskuteční ve Spojených státech a Trump by chtěl, aby se jej účastnilo i Rusko, které bylo z tehdejší skupiny G8 v roce 2014 vyloučeno po anexi Krymu. Prezident USA v pondělí avizoval, že by na další setkání lídrů "určitě mohl pozvat" ruského prezidenta Vladimira Putina. Dodal, že pozvánka by ale mohla Putina postavit do složité situace a možná by ji nepřijal. Dosud se pozvání Putina brání někteří evropští členové G7, kteří poukazují na nevyřešený konflikt kolem Ukrajiny.

Například předseda Evropské rady Donald Tusk či britský premiér Boris Johnson se v posledních dnech vyslovili proti obnovení ruského členství v klubu nejsilnějších ekonomik.

Akcie v USA vzrostly

Akcie ve Spojených státech v pondělí stouply, když prezident USA Donald Trump předpověděl obchodní dohodu s Čínou a zmírnil tak obavy investorů z důsledků obchodní války. Na zmírnění napětí zareagoval růstem i dolar.

Trump po summitu představitelů sedmi vyspělých ekonomik G7 v Biarritzu poukázal na rostoucí ekonomický tlak na Peking a ztrátu pracovních míst v Číně.

Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si připsal 1,05 procenta a obchodování uzavřel na 25.898,83 bodu. Širší index S&P 500 stoupl o 1,1 procenta na 2878,38 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 1,32 procenta na 7853,74 bodu.

Růst v pondělí vykázalo všech 11 hlavních sektorových indexů S&P 500. Z optimismu nad obchodním jednáním Číny a USA těžili především výrobci čipů, kteří jsou na Číně značně závislí, a jejich akcie pomohly k růstu hlavním burzovním indexům.

Obchodníci nicméně poznamenali, že pondělní oživení trhu nebylo tak výrazné jako jeho propad v minulém týdnu. Předpokládají, že výkyvy budou pokračovat.

Posun ve vztazích USA a Číny se promítl rovněž do zpevnění americké měny. Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu americké měny ke koši šesti hlavních světových měn, kolem 21:30 SELČ přidával 0,43 procenta na 98 bodů. Na jeden dolar přidával 0,72 procenta na 106,15 JPY a na švýcarský frank 0,51 procenta na 0,9793 CHF. Euro na americkou měnu ztrácelo 0,39 procenta na 1,1100 USD.