Fotografie, na které si Boris Johnson dává nohu na stůl v sídle francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, způsobila ve čtvrtek na sociálních sítích rozruch. Lidé se pohoršovali nad buranstvím nového premiéra Velké Británie a považovali jeho chování za skandální. Kdyby však kritici měli k dispozici kontext, dozvěděli by se, že celá situace vznikla v rámci neformálního hovoru mezi hlavami obou státu a byl to navíc šéf Elysejského paláce, který Johnsonovi navrhl, že stolek mezi nimi by byl i vhodná podnožka.

Lavina negativních příspěvků na adresu Johnsona poukázala na problematické využívání internetových zdrojů. Komentáře, jejichž autoři neznali souvislosti, se totiž objevují jak pod příspěvky, kde je pouze fotografie Johnsona s nohou na stole, tak i pod článkem Reuters sdíleném na Twitteru, který odkazuje na video, kde je vidět, jak celá situace vznikla. I titulek Reuters: "Johnson si dává nohy nahoru v Macronově paláci" je tak trochu zavádějící. Z komentářů je pak patrné, že řada lidí vůbec článek nerozklikla. "Promiň Francie, nejsme všichni takoví," psal jeden z komentujících pod příspěvek Reuters ještě v pátek.

Reportér deníku The Wall Street Journal Bojan Pancevski označil fotografii za rembrandtovskou kompozici, kde Johnson jako alfasamec Macronovi jasně dominuje. Novinářka a spisovatelka Sonia Purnellová, která je autorkou Johnsonovy biografie, na Twitteru napsala, že ministerský předseda se choval zcela nemístně a hrubě: "Jen si představte, kdyby si Macron dal nohu na stůl v Buckinghamském paláci."

Novinář britského bulvárního deníku The Sun Tom Newton Dunn si zase s nadsázkou všiml uvolněného způsobu, jakým se Johnson proti Macronovi posadil. Podle něj možná doufal, že v poloze s roztaženýma nohama "získá Manua na svou stranu". Další uživatelé Twitteru glosovali i délku Johnsonovy kravaty a to, že mu na fotografii cudně zakrývá rozkrok.

Jiní ovšem fotografii čtou úplně jinak. Podle nich Johnson opanoval prostor, dal najevo, že se Macrona nebojí a že se mu nebude podřizovat. Jeden z předních zastánců brexitu a zakladatel iniciativy BeLeave Darren Grimes například napsal: "(Fotografie) pořízená chvíli před tím, než Johnson ten stoleček převrátil a řekl jim, kam si tu svou pojistku můžou strčit."

Související