Migranty z humanitární lodi Open Arms vyloděné na italském ostrově Lampedusa přijme pět členských států Evropské unie – Francie, Španělsko, Lucembursko, Německo a Portugalsko. Oznámila to ve středu podle agentury Reuters Evropská komise (EK).

Tyto státy podle mluvčí EK vyšlou do Itálie své týmy, které uprchlíky zaregistrují a vyslechnou. Kvůli nezbytnému prověřování a zajištění cesty bude proces přesídlení trvat více než obvyklých několik dní, dodala mluvčí.

Související

Asi 80 migrantů se vylodilo na Lampeduse v úterý krátce před půlnocí. Blokádu lodi španělské nevládní organizace Proactiva Open Arms, která na pokyn italského ministra vnitra Mattea Salviniho nesměla předtím v Itálii zakotvit, ukončil prokurátor ze sicilského města Agrigento Luigi Patronaggio. Premiér Giuseppe Conte už minulý týden oznámil, že ochotu převzít migranty mu sdělily Francie, Německo, Portugalsko, Španělsko, Lucembursko a rovněž Rumunsko.

Mezi Lampedusou a Maltou stále čeká na povolení zakotvit další loď s africkými migranty – Ocean Viking organizací Lékaři bez hranic a SOS Méditerranée. Na palubě má přes 350 lidí.

Související